Autor Wątek: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym  (Przeczytany 51780 razy)

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #135 dnia: 2022.03.20, 18:17:31 »
Hymm, taki inter ze zworkami do ustawiania to gdzieś w dnie przepastnej szafki mam do Gumiaka ale to do Gumiaka i.... raczej ZX81 to nie obsłuży
A w temacie tego "szarpania" obrazu, jakieś pomysły? Od razu mówię, że oscyloskop to mam ale zawsze uważałem że to taka odmiana krzaków leśnych ;)
Próbowałem coś wgrać do wersji ZX80 ale jakaś lipa...
Mam ze dwie gierce dla ZX80 (bo przecie te od ZX81 nie zadziałają  :D   ) .   Wpisuję LOAD (bo chyba tyle wystarczy dla ZX80) , niby reakcja jest podobna jak w ZX81- ekran gaśnie a gdy jest koniec wgrywania, pokazuje się K i to tyle :(
Troszku luzu i worek gruzu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #136 dnia: 2022.03.20, 18:25:32 »
To szarpanie obrazu to pewnie ten TV ma za ostro ustawiony Hsync, taki urok.
Mozna pokombinować z innym rezonatorem jeszcze, bo ten może nie być dość dokładny.

A po wgraniu programu w ZX80 dawałeś polecenie RUN?  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #137 dnia: 2022.03.20, 19:25:28 »
Okey, to pokombinuję.
W ZX81 wpisuję LOAD""  a po skończonym daję RUN i chwilę mrugnie ekran potem "wstaje" program.
W ZX80 wpisuję LOAD   po skończonym daję RUN i pokazuje się 0/0 tyle go widzieli :)
Troszku luzu i worek gruzu.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #138 dnia: 2022.03.20, 22:38:43 »
Damik, to co na zdjęciu pokazałeś to inter do ZX81 czy do Spectrusia?
Troszku luzu i worek gruzu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #139 dnia: 2022.03.20, 22:57:21 »
Zobacz na złącze krawędziowe, Spectrum ma 4 piny więcej z prawej od i kilka z drugiej strony wycięcia/kołka kodującego i niektóre IF ZX81 podobno pasują do Spectrum i vice versa jeśli te mają mniej pinów w złączu (tak przynajmniej wyczytałem na jakimś niemieckim forum).
Może któryś z mądrzejszych kolegów tutaj to potwierdzi lub zdementuje.
Ale możliwe że ten IF zadziała z jednym i drugim, bo pozostały pinout się raczej pokrywa.

Znalazłem to foto na jakimś forum, w opisie było że do ZX81, sam takiego nie posiadam by to potwierdzić.
« Ostatnia zmiana: 2022.03.20, 23:56:49 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #140 dnia: 2022.03.21, 10:56:32 »
Interfejsów joysticka do ZX81 było kilka „standardów”, ale żaden nie zdominował rynku.

https://problemkaputt.de/zxdocs.htm#zx81joystickexpansions
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PitMakot

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #141 dnia: 2022.03.21, 11:38:15 »
Znalazłem lepsze zdjęcia tego AGF
ZX81, TS1000, ZX Spectrum, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum QL, Sinclair TV, FDD 3000, Timex TC2048, Unipolbrit, Elwro 800 Junior, TI 99/4A, BYTE, Robik, ZX80/81 by Wilco2009, Amstrad CPC-464, Amstrad CPC-6128, Amstrad PPC

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #142 dnia: 2022.03.21, 12:50:49 »
Po złączu krawędziowym widać że ta wersja jest akurat do ZX Spectrum, ale może też zadziała z ZX81 z pewnymi modyfikacjami lub bez.

Dzięki Klaudiusz za link do informacji o rodzajach Joy-Interace do ZX81, z niego wnioskuję że każdy ze standardów obsługuje tylko po kilka gier danego producenta.
Ich przydatność jest dyskusyjna z tego powodu że trzeba by mieć wiele różnych takich IF by pograć w rozmaite gry bo większość jest ze sobą niezgodna.

Optymalnym rozwiązaniem byłby taki uniwersalny programowalny maper klawiatury do ZX81 jak na wcześniej zamieszczonym foto z wyjściem na zwykły joystick w standardzie Atari lub CPC (2 fire), tylko trzeba by go jakoś zrewersować lub zaprojektować od nowa.

Mam już pewną koncepcję i to nawet w 2 wariantach, tylko muszę zbudować prototyp i sprawdzić jak to zadziała, jednak z czasem trochę u mnie krucho ostatnio  ::)
« Ostatnia zmiana: 2022.03.21, 13:06:07 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #143 dnia: 2022.03.21, 15:08:14 »
Tak na oko już widać że wersja tego IF dla ZX81 ma zamontowane dodatkowe zworki na płytce i mniejsze złącze krawędziowe niż wersja Spectrum.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PitMakot

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #144 dnia: 2022.03.21, 15:25:35 »
Ulotka do AGF
W/g opisu to interface uniwersalny do ZX Spectrum i do ZX81


https://spectrumcomputing.co.uk/entry/1000008/Hardware/AGF_Programmable_Joystick_Interface
ZX81, TS1000, ZX Spectrum, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum QL, Sinclair TV, FDD 3000, Timex TC2048, Unipolbrit, Elwro 800 Junior, TI 99/4A, BYTE, Robik, ZX80/81 by Wilco2009, Amstrad CPC-464, Amstrad CPC-6128, Amstrad PPC

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #145 dnia: 2022.03.21, 15:30:46 »
N samym dole formatki zamówienia trzeba jednak wybrać czy ma to być wersja dla ZX81 lub ZX Spectrum. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #146 dnia: 2022.03.21, 15:40:44 »
Widzę, że "poruszyłem temat"...  ;)
Muszę poszukać tego IF programowalnego, bo kojarzę że kiedyś zadobyłem z jakimś Gumiakiem ale nie jestem pewien co to i czy tylko dla Specy.
Czyli, Tak na dobrą sprawę rzecz biorąc to chodzi o "wyprowadzenie" kursorowych klawiszy na złącze krawędziowe i spreparowanie na standardowy Joy ... Tylko czy to będzie tak proste jak ja to napisałem... to już jak Damik znajdzie trochę "międzyczasu" ...
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #147 dnia: 2022.03.21, 15:53:17 »
Nie, to tak nie działa. Działanie joysticka „przykrywa” odczyty z wbudowanej klawiatury. Potrzebujesz zewnętrzny dekoder adresów klawiszy, których stan będziesz „przykrywał”, oraz bufor dla szyny danych i w sumie nic więcej. Aby uniknąć hazardów na szynie danych, w tym samym czasie będzie możliwy i prawidłowy odczyt z klawiszy lub joya. Nigdy z dwóch urządzeń na raz.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #148 dnia: 2022.03.21, 21:11:08 »
I o to mi właśnie chodzi Wasze wyjaśnienia są dla mnie zrozumiałe i przejrzyste.
Tak sobie zdaję sprawę, że to nie jest na zasadzie wyprowadzenia kabelków od przycisków na zewnątrz ale po prostu upraszczam moje wypowiedzi na wiedzę "leśnych ludzi" (wciąż ze wszystkim jestem w lesie).
Wracają do podpowiedzi Klaudiusz o wymianie 7474 na LS:
niestety jest tak dziwna sytuacja, że układy LS do których mam pewność działania (przetestowałem w innym urządzeniu i tam działają) po włożeni ich zamiast CEMI (mówię o IC18) powodują brak "K" na ekranie lub czarny kwadracik zamiast "K".
Nawet próbowałem włożyć cepskie wersje 7474 czyli K155TM2, bez rezultatu, na jednym TV kolorowo a na drugim dalej szarpanina.
A z przełożonych 4 CEMI na 2 tylko wstaje w miarę normalnie.
Za co dokładnie odpowiada IC19, bo przez rozkojarzenie w ogóle go nie włożyłem i też komputer wstał. :)
Tak reasumując moje "leśne testy" wszystkie może powinny być tylko HCT lub tylko LS a teraz mam 74LS02, 74S08 te dwa nieszczęsne 7474 a reszta układów HCT aha jeszcze jedno: z80, mam w płycie włożone "80-cpu MME".
Jakieś sugestie do mojego leśnego klona?
         .... jak składałem Cobra1 to nie miałem takich krzaków jak tu  ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.03.21, 21:43:37 wysłana przez leonlas »
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #149 dnia: 2022.03.21, 21:58:26 »
IC19 robi za generator synchronizacji.

W tym klonie raczej nie zadziała "nie ma LS to wsadzę HCT i też jakoś to będzie". Ano nie będzie, co widać na Twoim przypadku, bo rozjedzie się układ generowania obrazu. Konstruktor wyraźnie napisał w których miejscach mogą być układy HCT.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76