Autor Wątek: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym  (Przeczytany 50856 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #150 dnia: 2022.03.21, 22:14:36 »
Tutaj masz zaznaczone przez Granta na kolorowo bloki funkcjonalne i do czego one są :)

Z tym klonem oraz oryginalnym ZX80 na jakim bazuje ta konstrukcja bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich układów w określonych miejscach.
W niektórych miejscach np w jasno-zielonym obszarze  i układzie synchronizacji.
Miałem czasem problemy z układami we właściwej technologii tylko innych producentów niż Texas Instruments i część z nich musiałem nawet selekcjonować...
Co prawda udało mi się na niewłaściwych układach doprowadzić do poprawnej pracy to ustrojstwo poprzez doklejanie niewielkich kondensatorów tu i tam, ale to już zabawa dla hard-korowców oraz bez dobrego oscyloskopu i pewnego doświadczenia dupa blada ;) 
Dlatego warto dać takie jak autor proponuje, jak już wspomniał wcześniej kolega Klaudiusz.

Podsumowując, pomimo swojej prostoty to dość kapryśna konstrukcja i nie wybacza źle dobranych elementów.

« Ostatnia zmiana: 2022.03.21, 23:22:40 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #151 dnia: 2022.03.21, 23:18:58 »
To teraz to już mi ręce opadły...
Wszystko to co czytałem na temat TTL'ów ma się nijak do tej konstrukcji, bo nie można zamienić, zamiast LS to HCT. Na mądrych stronach stojało czarno na białym LS = HCT I VICE VERSJA :)
A tu kaszanka w aerozolu, lepiej było wszystko założyć CEMI, pewnie by było mniejsze zdziwienie :)
W każdym razie dzięki za wszelkie podpowiedzi i starania - chyba zostawiam to tak jak jest.
To tak jak ze specyfiką okrętu podwodnego: ten który pływa po wodzie i zatonie to nie jest okręt podwodny.
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #152 dnia: 2022.03.22, 06:30:46 »
Wszystko to co czytałem na temat TTL'ów ma się nijak do tej konstrukcji, bo nie można zamienić, zamiast LS to HCT. Na mądrych stronach stojało czarno na białym LS = HCT I VICE VERSJA :)

To jest prawda rozpatrując parametry statyczne (funkcje logiczne) oraz akceptowalne poziomy napięć zasilania oraz poziomy logicznego 0 i 1. ALE w przypadku układów, w których ważne są parametry dynamiczne (np. czas opóźnienia, stromość zboczy) to nie są one bezpośrednimi zamiennikami. Dlatego w tym klonie oraz jeszcze kilku innych konstrukcjach, nie ma że boli i musi być tak jak założył konstruktor. Na przykład w tym klonie IC2 ('86) jest typu LS, bo HCT nie zadziała. Jeśli masz wiedzę i doświadczenie, możesz kombinować, ale też nie ma gwarancji, że zadziała, o czym pisał kolega @Damik.

W swoim klonie masz mieszankę (w układzie generacji obrazu i synchronizacji) układów zwykłych, LS i HCT, więc czasy poszczególnych bramek mogą się kompresować lub nakładać. Stąd efekty, że jakaś synchronizacja jest, ale dane pikseli nie są dokładnie w tym czasie kiedy powinny, albo ich nie ma.

Tak z ciekawości, w jakiej technologii zastosowałeś układy IC9 ('165), IC11('00) i IC16 ('10).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #153 dnia: 2022.03.22, 11:11:49 »
'165 to LS, '10 i '00 to HCT.
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #154 dnia: 2022.03.22, 11:17:19 »
A co podał autor? IC11 i IC16 - LS
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #155 dnia: 2022.03.22, 11:25:49 »
... tak pod ręką na szybko to mam Cemi ;)
Troszku luzu i worek gruzu.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #156 dnia: 2022.03.23, 00:14:27 »
Cemi też nic nie zmieniają ale znajomy mi zada LS'y.
A wracając do IF joy to wykopałem coś tak jak na zdjęciach ale to jest do Spectrum. Niestety jeszcze nie wykminiłem do końca jak się ustawia te kołeczki (i mam ich zbyt mało)...
Ale jeszcze pamiętam iż miałem IF joy z takim "wąskim" złączem jak w ZX81, jeszcze zrobię wykopki.
Troszku luzu i worek gruzu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #157 dnia: 2022.03.23, 00:26:06 »
Ten IF joya to jakaś nowsza wersja i pewnie nie będzie tak łatwo przerabialna do ZX81.
Chyba że poprzez cięcia i kynarowanie ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #158 dnia: 2022.03.23, 10:02:27 »
CEMI czy nie-CEMI, nie ma znaczenia, ważna jest technologia tych scalaków.

Może warto zobaczyć jak jest zrobiony IF joya w ZXpandzie +?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #159 dnia: 2022.03.23, 10:35:17 »
Gdzieś wyczytałem że podobno jest powieszony na porcie AY'ka, ale teraz tego nie sprawdzę bo dopiero skleiłem swojego ZX Panda do obudowy z wydruku i nie bardzo chce mi się to teraz rozwalać.
Mam pewien pomysł na programowany IF joya mapujący dowolne klawisze, ale muszę wpierw zrewersować program do jego konfiguracji i przerobić go do ZX81.
Coś podobnego jak na tym schemacie tylko joy w standardzie Atari, dodatkowo przełącznik dla kilku banków z konfiguracjami dla różnych gier i podtrzymanie bateryjne SRAM by pamiętał zestawy konfiguracyjne po wyłączeniu zasilania.

Chyba że zrobić programowanie bezpośrednio joyem naciskając jednocześnie klawisze klawiatury bez programu konfiguracyjnego, ale to nieco bardziej upierdliwe bo trzeba będzie przeklikiwać wszystkie kombinacje joya by działało to poprawnie.

Trzeci wariant to programowanie kabelkami tak jak w IF z poprzednich fotek, ale to już trochę najbardziej "drewniana" i kłopotliwa wersja ze wszystkich.
« Ostatnia zmiana: 2022.03.23, 12:09:52 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #160 dnia: 2022.03.23, 13:14:23 »
CEMI czy nie-CEMI, nie ma znaczenia, ważna jest technologia tych scalaków.

A no tak, sorka nie napisałem, że to "zwykłe" 7400, 7410 itp. nie LS, AS, S itd. ;)
"wciąż Leon w lesie"
Troszku luzu i worek gruzu.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #161 dnia: 2022.03.28, 14:52:54 »
Dałem LS'y i nie ma różnicy... takie to "otake" ;)
Troszku luzu i worek gruzu.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #162 dnia: 2022.03.28, 22:10:38 »
W mojej płytce wstawiłem głównie LS, ale są np. HCT157, AC11 i HC365 bo takie były dostępne i/lub w zapasach. Temat magnetofonu na razie odłożony, ale tu bez wymiany na LS365 chyba się nie obejdzie, ale zacznę od wskazanych R i C.
Pewne zestawienia np. LS i S nie zawsze będą "gadać" jak byśmy chcieli - ostatnio poprawiałem miernik częstotliwości na TTL (wiaderko 7490, LS248). Kwarc 1MHz postanowił nie współpracować z LS00 ani z 00, więc zmieniłem go na generator, 90 na LS90 (bo za 1$ przyszło z Chin 10szt). No i mimo poprawy się okazało, że nadal pokazuje albo bzdury, albo nie może się zdecydować co pokazać. Niestety S00 nie gadało z 90 i LS90, wymiana na LS00 pomogła. Temat chwilowo odłożony... Archeologia na całego, nawet dodałem kiedyś opcjonalnie dzielnik ECL :10, żeby mierzyć nadajniki ze 145 MHz...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #163 dnia: 2022.04.03, 16:45:57 »
... zakupiłem zasil 7,5V za grosze
a teraz ..05 się prawie nie grzeje,
no i proszę ;)
takie rymy częstochowskie mi wyszły ...
Taka wieść dla kolegów co się im maszyna grzała .... :D
Troszku luzu i worek gruzu.

PitMakot

  • **
  • Wiadomości: 52
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #164 dnia: 2022.04.19, 10:47:11 »
Tak apropo joystickka do ZX80 to tu -> https://www.sinclairzxworld.com/viewtopic.php?f=7&t=3242 jest ciekawy temat.
ZX81, TS1000, ZX Spectrum, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum QL, Sinclair TV, FDD 3000, Timex TC2048, Unipolbrit, Elwro 800 Junior, TI 99/4A, BYTE, Robik, ZX80/81 by Wilco2009, Amstrad CPC-464, Amstrad CPC-6128, Amstrad PPC