Autor Wątek: Jupiter ACE - 32K & karta SD  (Przeczytany 17146 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.12.03, 12:00:55 »
A jeszcze mam takie dodatkowe pytanie apropos wymaganej wymiany ROM'ów w Jupiterze pod to urządzenie.
Czy jeśli ROM'y będą wymienione na zmodyfikowane a ten fejs nie będzie podłączony to czy Jupiter będzie pracował normalnie czy się wysypie ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.12.03, 12:11:23 »
Wysypie sie bez interfejsu, bo tam sa skoki bezwzgledne pod konkretny adres.

Hehe, wiem do czego zmierzasz ;) DivMMC i podobne ;) ale one dzialaja na przerwaniach.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.12.03, 12:34:05 »
Można by rozważyć taką "kanapkę" z podwójnym ROM'em wkładanym do Jupitera by automatycznie przełączało oryginalny i modyfikowany w momencie podłączenia tego fejsa.
Nie pamiętam teraz czy jest jeszcze jakiś wolny pin na złączu krawędziowym jaki można by tym fejsem zwierać np do masy (np najstarszy adres pamięci EPROM w "kanapce") by wymusić przełączenie ROM'u w samym Jupiterze na ten zmodyfikowany, a bez fejsa ten sygnał miałby podciąg rezystorem do 5V i adresował oryginalny obszar pamięci EPROM w "kanapce".

Co myślisz o takim rozwiązaniu, nie wymagałoby to żadnych dodatkowych przełączników i każdorazowego gmyrania w hardware a jedynie dorobienie jednej małej płytki i kawałka kynara ?
« Ostatnia zmiana: 2019.12.03, 12:51:45 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.12.03, 12:49:33 »
Wolny pin na zlaczu jest, a nawet 3 sa. Dodatkowa "kanapka" musialaby pomieniac oba scalaki ROMu na jeden 16K, z dwoma bankami po 8K. W sumie plytke do ROMu z Basiciem moglbym latwo przerobic, ale bez gmerania we flaczkach Jupitera nie da sie i tak. Miejsce na dodatkowy rezystor na interfejsie zawsze znajdzie sie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.12.03, 12:57:08 »
W zasadzie to jeden kynar z wolnego pada złącza krawędziowego do rezystora i najstarszego adresu EPROMa z modyfikowanym wsadem.
A w fejsie tylko jedna zworka wolnego pinu do masy, ot i cała operacja na otwartym Jupiterku ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.12.03, 13:22:27 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - 32K & karta SD
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.12.04, 09:31:58 »
Złącze krawędziowe w praktyce. Sygnał /ROMCS jest już na płytce repliki, tak samo jak to było w Jupiterze 4000. /ROMSW będzie na stale podciągnięty do GND w Jupiterze przez rezystor 1k0 (A13 układu 27C128) i zewnętrznie przełączany w stan wysoki, aby wybrać górną połówkę układ  do współpracy z tym interfejsem.
« Ostatnia zmiana: 2019.12.04, 09:58:20 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76