Autor Wątek: Inwentaryzacja  (Przeczytany 2420 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.01.15, 14:34:00 »
Zalety:
Timex ma lepszą klawiaturę, wbudowany port Kempston joystick i dodatkowe dwa tryby graficzne w tym Hi-Res 512×192.

Wady:
Timex posiada gorszej jakości plastik obudowy, odwrócona polaryzacja portu joya i znikoma ilość programów potrafiąca obsługiwać te dodatkowe tryby graficzne.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.01.15, 14:41:18 »
A wracając do Timeksów: w czym one lepsze? :)

Chodzi tu o dość konkretny moment zastany, połowa lat 80., szkolna pracownia komputerowa.
Do dyspozycji masz gumiaki, plusy i TC2048.
Szybko odkrywasz, że timex ma najprzyjemniejszą, najwygodniejszą klawiaturę - mimo, że ma mniej klawiszy, niż plus.
Dostrzegasz lepszą jakość obrazu, bo timex ma wbudowane wyjście composite.
Gumiaka resetuje się wyjmując wtyczkę, plus ma reset, ale timex ma zastępujący go wyłącznik zasilania.
W dłuższej perspektywie czasu zauważysz większą niezawodność - to się praktycznie nie psuje.
Jeśli grasz, docenisz wbudowany port Kempston.
Jak zaczniesz programować, to dostrzeżesz większe możliwości graficzne.
Jeśli jesteś wizualnym purystą, docenisz możliwość łatwej adaptacji do RGB.

Na minus trzeba zaliczyć drobne niezgodności z oryginałem.
Po 30+ latach widać też słabą trwałość nadruków na klawiszach.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.01.15, 15:33:24 »
Ówcześnie produkowane laptopy. za trzydzieści lat będą już wspomnieniem :)
Przypuszczam, że jakby teraz odłożyć TC2048 do "kapsuły czasu", to za trzydzieści lat też zadziała.
Tylko, czy będzie go do czego podłączyć, czym zasilić i jeszcze znaleźć staruszka, który będzie wiedział co i jak :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.01.15, 16:25:35 »
Dobra, rozumiem różnice w połowie lat 80-tych. Ale wróćmy do naszych czasów. W czym one są lepsze teraz, w sensie do kolekcjonowania, bo chyba nikt nie siedzi obecnie i nie klepie programów na ZX'ie, czy Timeksie? Nawet jeśli chcę zaznać trochę retro klimatu i pograć na klasyku, to biorę ZX'a, podłączam do niego AY'greka, w którym mam kempstona i gram. A jak chcę trochę mniej retro, to biorę Spidera 128, albo włączam emulator ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.01.15, 16:47:52 »
Są tak samo dobre jak każde inne retro. Dla mnie mają wartość sentymentalną, ponieważ TC2048 był pierwszym moim komputerem. O TC2068 czytałem tylko w gazetach, a Unipolbrit jest "zwierzęciem na wymarciu". Wewnętrznie TC2048 jest dużo bardziej przemyślaną konstrukcją niż protoplasta z Krainy Deszczowców. W SCLD Timex wbudował ciekawy mechanizm bankowania pamięci, który został totalnie zaprzepaszczony, tak samo jak dodatkowe tryby graficzne. Slot kartridży w "dużych" Timexach daje odrobinę pola do popisu dla prostych interfejsów, czy podmiany ROMu bez rozbierania komputera.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.01.15, 17:29:35 »
Slot kartridży w "dużych" Timexach daje odrobinę pola do popisu dla prostych interfejsów, czy podmiany ROMu bez rozbierania komputera.

Ten slot cartów - to generalnie rozwiązanie polegające na zdublowaniu pewnego zestawu sygnałów, które są na expansion slot czy jest tam coś czego nie można uzyskać na tylnym slocie?
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.01.15, 17:52:19 »
Slot jest fajny, ponieważ wkładasz interfejs, zamykasz klapę i go nie widać, nic nie wystaje z kompa, nie potrzeba inwestować w stosunkowo drogie złącze krawędziowe przy każdym interfejsie.

Na tylnym złączu nie ma sygnałów /ROSCS i /MEMDIS, które mogą być przydatne przy pisaniu własnych ROMów i przełączaniu banków przez MMU w SCLD.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.01.15, 17:53:21 »
W TS2068 na edge connectorze są chyba wszystkie dodatkowe sygnały carta (/BE, /ROSCS, /EXROM itp.), ale TC2068 ich już nie ma.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.01.15, 17:56:26 »
Ale w TC2068 w slocie masz A7RB  (A7 z /RFSH, do tego buforowany), a nie ma go na tylnym złączu. Tylko kto teraz budowałbym moduł z pamięciami dynamicznymi.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.01.15, 18:08:30 »
Ale w TC2068 w slocie masz A7RB  (A7 z /RFSH, do tego buforowany), a nie ma go na tylnym złączu.

To właśnie miałem na myśli - w TC2068 edge connector i cart connector to praktycznie dwa oddzielne byty.

Cytuj
Tylko kto teraz budowałbym moduł z pamięciami dynamicznymi.

Hmm, po freudowsku, ale sam zasugerowałeś, kto - potrzymać Ci piwo? ;)
« Ostatnia zmiana: 2021.01.15, 19:15:40 wysłana przez trojacek »

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.01.18, 10:37:56 »
Bez przesady, że leża na ulicach.

Zx'y może nie ale ja znalazłem Dragona 32 w box, Philips G-7000 box i Amigę 500 box.  :D