Autor Wątek: konserwacja gniazd komputera  (Przeczytany 2182 razy)

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
konserwacja gniazd komputera
« dnia: 2018.09.29, 21:28:39 »
chyba tak to mogę nazwać gdyż
wpadł mi w ręce komputer w którym wszystkie gniazda (zasilacz, magnetofon, joysticki) są można powiedzieć "suche"
wkładając lub wyjmując wtyczki mam wrażenie że coś uszkodzę
czy jest jakiś środek którym mogę te gniazda zabezpieczyć i nasmarować jednocześnie?
coś jak ogólnie używanie WD40?
z góry dzięki za podpowiedzi  :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: konserwacja gniazd komputera
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.30, 09:32:02 »
Gniazd i wtyczek się raczej nie smaruje. To co czujesz przy łączeniu, to zapewne produkty korozji. Kiedyś używało się do tego Contact Spray, ale nie wiem, czy to jeszcze istnieje. Głównym składnikiem był chyba izopropanol (IPA).

Emu

  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: konserwacja gniazd komputera
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.10.01, 01:15:34 »
Ja miałem podobny problem z ZX +2 czarnym. Styki gniazd joja były zaśniedziałe. Nie dało się podłączyć joysicka. Jak odnawiałem to dałem WD40, później szmatki, osuszanie, Styki są ok ale zmieniły kolor na czarny, nie taki srebrny jak w nowce. Ale działa wszystko OK.
ZX Spectrum+/128K/+2/+2A/+3/Vega/Vega+ i ZX Spectrum Next - zamówione

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: konserwacja gniazd komputera
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.10.05, 22:53:36 »
dzięki za rady ...
zrobiłem tak żę kupiłem 2 spreje Kontakt S i Kontakt PR (cena ok 6 zł za poj 60ml)

Kontakt S wg opisu robi tak
"Środek czyszczący mocno zabrudzone i utlenione styki. Szczególnie przydatny przy regeneracji skorodowanych i mocno zużytych styków.

    Przywraca niską rezystancję złącza.
    Nie wchodzi w reakcje z materiałami używanymi w elektronice."

Kontakt PR natomiast tak :
" Kontakt PR to doskonałej jakości preparat firmy ......., regenerujący potencjometry. Doskonale nadaje się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń osadzających się podczas eksploatacji urządzeń, zawiera specjalny smar zapewniający prawidłowy poślizg.."

Ja użyłem tego drugiego gdyż  w działaniu podobne (wg opisu) ale sprej PR po użyciu zostawił dodatkowo cienki "film olejowy" - przynajmniej tak się określa ten stan w mechanice samochodowej ;)
"Zalane" preparatem gniazda i wtyczki zostawiłem na 10 minut  w spokoju a następnie wszystko przedmuchałem sprężonym powietrzem
Wtyczki wchodzą teraz  jak w masło, nie widać żadnych przebarwień na metalowych elementach
Zobaczę za parę dni czy ten stan się utrzyma ale w tej chwili jestem zadowolony a sprzęt działa ..