Autor Wątek: [The] Lyra II - muzyki  (Przeczytany 4262 razy)

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
[The] Lyra II - muzyki
« dnia: 2012.10.08, 02:01:54 »
Na rosyjskim spectrumowym wiki dosyć dobrze rozpracowali The Lyra II, choć i zrobili kardynalny błąd w nazwie. Ale odszukali nawet imię tancerki z części wziętej z C64, oraz prześledzili losy portów tego demo (The Lyra II została przeportowana na MSX i na radziecki BK 0011, który był zupełnie niekompatybelny - 16-bitowy procesor bliższy architekturą do Motoroli - z Z80, więc to musiał być port niemalże od zera) :)

Nawiązując do rozmowy z Ziutkiem i MATem na Wapniaku, zapomniana muzyka z 6. części to El Bimbo. Wielki kudos autorom wiki należy się również za identyfikację muzyki z części z butelką, bo ją uwielbiam :) Może Ziutek powie więcej na temat muzyki z części 2. - bo jeśli to też jest cover, to chętnie bym posłuchał "oryginał" :)   Chodzi mi o LyraII2.stc z tej listy (można słuchać online).

A w ogóle - słucham teraz tych znalezionych i nie mogę się nadziwić, jak bliskie są ziutkowskie AY wersje do oryginałów.
« Ostatnia zmiana: 2012.10.08, 03:26:35 wysłana przez RCL »

Ziutek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
  • Ziutek/ESI
Odp: [The] Lyra II - muzyki
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.08, 18:02:55 »
Na 100% cover ale szczerze nie mam pojęcia co to za kawałek.
Właśnie słucham.... aż się zdziwiłem, że to ma taką długość ;)
« Ostatnia zmiana: 2012.10.08, 18:05:19 wysłana przez SwenG »
Skype: swengi (nie zawsze online znaczy że jestem przy kompie)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: [The] Lyra II - muzyki
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.08, 18:20:41 »
Ja to jestem pełen podziwu, jak autor mógł wziąć pod uwagę takie kawałki, aby zrobić z nich covery... W życiu nie pomyślałbym o bezmelodyjnym niemal wokalu w Daydreaming (butelka), czy "obciachowym" Billy Ocean (ending). Oba te kawałki po przeniesieniu na AY brzmią super i nieraz nuciłem je sobie pod nosem. Są to zresztą moje ulubione utwory z The Lyra II. Tego z 9 części nawet kiedyś szukałem w oryginale ale nie mogłem namierzyć :D Wiem natomiast, że do Dusty Sprigfield w oryginale wracał już nie będę, a i Billy Ocean brzmi jakoś blado przy wersjach Ziutkowych.
Wspomniane El Bimbo (oscyloskop)... Nigdy mnie nie interesował oryginał. Zawsze kojarzyłem ten utwór (mam nadzieję, że słusznie) z motywem muzycznym w barze dla pedałów (chyba "Pod Błękitną Ostrygą" o ile pamiętam) z Akademii Policyjnej :D

Nie byłbym sobą, gdybym też nie dorzucił trochę krytyki :p
Za najbardziej skiepszczony cover uważam Happy Song (choć patrzę przez pryzmat wykonania Boney M, a nie Baby's Gang). No i również chciałbym znać oryginał z części drugiej... Tak z ciekawości.

Czekam na analizę z Shocka :D Choć kilka utworów znam z oryginałów, np Laser Dance czy Syntech.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Ziutek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
  • Ziutek/ESI
Odp: [The] Lyra II - muzyki
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.08, 18:23:47 »
W Shocku to sporo kawałków było napisanych jak dorwałem kasetę Koto.
A ten drugi kawałek z The Lyry to coś chodzi mi po głowie, że to coś z obciachowego dance, coś pokroju CC Catch lub podobnie ;)
« Ostatnia zmiana: 2012.10.08, 18:25:42 wysłana przez SwenG »
Skype: swengi (nie zawsze online znaczy że jestem przy kompie)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: [The] Lyra II - muzyki
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.10.08, 18:24:53 »
El Bimbo to naprawdę słynny kawałek. Chociaż ja bym się mocno zawahał przed użyciem go w demie, gdyż wielu ludzi kojarzy go przede wszystkim z gejowskim barem "Błękitna Ostryga" z Akademii Policyjnej ;)

http://www.youtube.com/watch?v=nlGclIZV5JQ

a już drążąc temat dogłębnie to El Bimbo  też jest coverem bo oryginał powstał w..... Afganistanie :)

http://www.youtube.com/watch?v=Z7QRgzeFu3I

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: [The] Lyra II - muzyki
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.10.09, 12:35:51 »
Najstarsze wspomnienia są najsilniejsze dlatego ja kojarzę ten kawałek przede wszystkim z Wilkiem i Zającem ;)