ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Bajtek 9/1986 v0.8 - redux

<< < (5/7) > >>

trojacek:

--- Cytat: ZbyniuR w 2018.10.11, 18:01:18 ---We wikipedii też jest ładna fota. :)

--- Koniec cytatu ---

Fakt, całkiem niezła.
Dla porządku spojrzałem w skan Bajtka i tam fotka była koszmarna (technicznie), choć sam komputer w lepszym stanie :)
Ale takie były czasy, pismo było ręcznie montowane w zakładach graficznych - bez ani kawałka komputera. Teksty były przestukiwane na linotypach, a ilustracje (w tym zdjęcia) fotografowane z odpowiednimi filtrami, by uzyskać separację barw.

Sir David:
Spróbowałem uruchomić program "Kardioidy" ze strony 9. Dzięki mojemu programowi SCADM mogłem po prostu skopiować przez schowek program do pliku BASICa SAMa (takie programy działają identycznie na ZX Spectrum i SAMie). No i wyszły następujące błędy:
1. w liniach 75 i 80 zamiast znaków + powinno być * , co zresztą widać we wzorach w tekście artykułu,
2. w linii 90 zamiast -Xsr+X powinno być Xsr-X
i wtedy program działa jak trzeba.

ZbyniuR:
DZIĘKI :)  klikam w pomógł.
Wstawiłem to wczoraj w emulca CPC i nie miałem natchnienia by rozkminiać czemu to nie działa.

A tu nieco przyspieszona wersja dla CPC, w emulatorze na 800% wykonuje się w kilka sekund.
10 MODE 2:ORIGIN 320,200:d=2*PI:o=1:w=140:v=20::FOR r=1 TO w STEP v:k=PI/(o*r):FOR l=0 TO d STEP k:S=SIN(l):C=COS(l):x=r*(1-C)*C:y=r*(1-C)*S:PLOT x,-y:PLOT-x,y:NEXT:NEXT

Przy plotach usunąłem pierwszą zmienną jako zbędną, bo wcześniej przestawiłem środek układu współrzędnych z rogu na środek ekranu rozkazem ORIGIN. Skoro ten sam COSinus się liczy 3 razy w każdej pętli, to szybciej jest obliczyć go raz a potem 3 razy użyć wyniku tego obliczenia (zmienna C). 

Teraz we fragmencie   x=r*(1-C)*C:y=r*(1-C)*S   mamy z dużych liter   CCCS   jest to pierwszy obrazek z artykułu. Zmieniając  na  CCSC  mamy to co na obrazku 4ym (prawie bo trzeba by jeszcze minusy przy plotach zmienić a można nimi lustrzane odbicia robić). CCSS wychodzi ukośna klepsydra, SCCS to inna klepsydra na tle owali, pozostałe kombinacje albo dają pojedynczą kreskę, albo te powyższe ale obrócone o 90 stopni.

Nie mam pomysłu jak obrazki 2 i 3 uzyskać. Chyba coś z krokami w środkowej pętli albo z PI.

Barts:
Hej, świetnie, miałem te numery "Komputera" i to z myszą na okładce ("44 Gry"). Super.


--- Cytat: Klaud w 2018.05.03, 17:48:43 ---Super, oby tak dalej :) Ech, a mialem wszystkie Bajtki na papierze. Czytalem je od pierszego numeru od deski do deski, czekajac na nowy numer co miesiac. Przeprowadzki, zakrety zycia i wyladowaly na makulaturze jakies 10 lat temu.

--- Koniec cytatu ---

Jak byłem na Socratesie we Francji w okolicach przełomu mileniów, to rodzice wywalili moje pudło z Bajtkami, Top Secretami i innymi growymi z epoki. Do tej pory im to wypominam.

ZbyniuR:
Niedawno na innym wątku ktoś wspomniał stronkę   Notatnik Fana Starych Komputerów.
http://www.primostudio.pl/nfsk/default.html

Chyba mi mignęła przed oczami kilka lat temu, ale dopiero teraz doceniam że prócz programów, demek, muzyczek i fotek z i do popularniejszych kompów, jest tam ponad 700 KB tekstów z testów i opisów różnych kompów, z różnych czasopism. Także z lat do których reduxy tak szybko nie dotrą.

Nie wiem jak innych, ale mnie to jara bardziej niż reduksy. :)

PS.: Nie wiem jak dawno temu ale udostępniono reduxa 1go nr Top Secret.
https://www.t2e.pl/Reduksy/reduksy-okazjonalne/topsecret-11990.17733,449

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej