Komputery z Z80 > AMSTRAD

Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.

<< < (6/7) > >>

faustxxx:
Uuuu... a ja sobie zapomniałem o tym, że przepisujesz BASIC z Bajtka i w czynie społecznym przepisałem Firmę jeszcze raz...
Na tyle jest to ciekawa zabawka, że można byłoby się pokusić o rozszerzenie tego listingu (zdarzenia losowe, popyt/podaż, itp. itd).
Bo całkiem fajne to to jest...

ZbyniuR:
Przy którym numerze teraz jesteś z pracami?
Czy masz jakiś kontakt z ekipą pracującą dla Retronics?
Bo oni też robią OCR Bajtków i nie tylko, żeby je wydawać na papierze, ale nie wiem przy którym są numerze bo od roku nie zaglądam na FB.

Edit,
Zajrzałem na Retronics FB (można bez logowania) zbierają kaskę na druk nr 5,6,7 z 87 czyli pewnie już po OCR. A u ciebie widzę że skończyłeś kolejne 2 Bajtki których w tej postaci jeszcze nie widziałem czyli 8 i 9 z 87, więc wyprzedzasz tamtych o 2 numery. 
I widzę że zabrałeś sie za kolejne czasopisma Informik i jednostkowe wydawnictwo Mikrokomputery z Atari XE na okładce choć w środku cały o ZX Spectrum. :)

I jeszcze jedno nie wiem czy widziałeś w tym wątku na poprzedniej stronie wypikselowałem obrazek ze zdjęcia ekranu CPC 6128 w Komputer 2/86 str 16-17. Nawet w Retronics nie mają tak wyraźnego. :)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1289.msg102202#msg102202
Chociaż zdjęcie samego 6128 to by lepiej wyszło z User Guide do tego modelu, mimo że tęcza jest tam inna.

faustxxx:

--- Cytat: ZbyniuR w 2023.04.28, 17:39:34 ---Przy którym numerze teraz jesteś z pracami?
Czy masz jakiś kontakt z ekipą pracującą dla Retronics?
Bo oni też robią OCR Bajtków i nie tylko, żeby je wydawać na papierze, ale nie wiem przy którym są numerze bo od roku nie zaglądam na FB.
Edit,
Zajrzałem na Retronics FB (można bez logowania) zbierają kaskę na druk nr 5,6,7 z 87 czyli pewnie już po OCR. A u ciebie widzę że skończyłeś kolejne 2 Bajtki których w tej postaci jeszcze nie widziałem czyli 8 i 9 z 87, więc wyprzedzasz tamtych o 2 numery. 
I widzę że zabrałeś sie za kolejne czasopisma Informik i jednostkowe wydawnictwo Mikrokomputery z Atari XE na okładce choć w środku cały o ZX Spectrum. :)

--- Koniec cytatu ---

Sfiniszowałem 10, tzn. zostałi mi koszmarny dział IBM z laptopami i będę odpalał... Zamykam 87 i w na chwilę obecną prawdopodbnie Bajtki pójdą u mnie spać... więc "Retronics" i jego "ekipa" będzie mógł się wykazać już na całego. Z Duddiem mam kontakt, co 2,3 numery;) Nie powiem Ci jak wygląda kwestia listingów, jeśli faktycznie ktoś tam siedzi i przepisuje jeszcze wszystko raz to i tak nie próbowałem nigdy odpalać tego, co pojawia się w wersji drukowanej.
Widziałem tylko, że przynajmniej w wypadku C64, Duddie wrzuca albo pliki prg, albo po prostu całość opracowuje w cbmPrgStudio, bo listingi mają specyficzną i fajną składnie znaków specjalnych (typu {2 space} albo {cbm q}). Brakuje w cbmPrgstudio paru tokenów dla Basica v3.5 (C264, C128) ale da się przeżyć.
W sumie dzięki tej aplikacji i BasINC praca nad starymi listingami jest znacznie mniej stresująca niż kiedyś.
Wracając do Bajtków, mam na razie pomysł aby wrócić do zdigitilizowania kolejnych numerów...  bo chyba jedyne rozsadne skany Gozdka kończą sie gdzieś w połowie 1988, a to co jest djvu to nadaje się do zajęć z BSDM.


--- Cytuj ---I jeszcze jedno nie wiem czy widziałeś w tym wątku na poprzedniej stronie wypikselowałem obrazek ze zdjęcia ekranu CPC 6128 w Komputer 2/86 str 16-17. Nawet w Retronics nie mają tak wyraźnego. :)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1289.msg102202#msg102202

--- Koniec cytatu ---

Bardzo fajne... To się nazywa praca od postaw... jak zamknę sprawę 10/87 sprawdzę 2/86 z Twoją pracą:) BTW proporcje ekranu są inne w twoim wypadku a inne na zdjęciu, to kwestia zaczernienia ramek, czy rozciągnięcia pionowego obrazu. Bardzo żałuje ale CPC dotykałem raz w życiu (grając w Robin of the Wood... na letnich zajeciach komputerowych w 88;)) i kwestie monitora, problemów z jakimi borykają się chłopaki piszący emulatory są dla mnie delikatnie niejasne.

Co do Informika i Mikrokomputery.... Informik ma fajne teksty... i jeden numer zrobię dla chęci czystej zabawy starym składem (aczkolwiek w wypadku składu przed Linotypem pojawia się dla mnie bardzo ciężki temu doboru liternictwa... po prostu każda drukarnia miała swoje czcionki bazowe i znaleźć coś podobnego jest praktycznie niemożliwe - vide moje Bajtki z 85 roku).
Mikrokomputery tu tekstowo jest.... gruuuubooo zwłaszcza opisy gier pisał dowódca armaty z pistoletem politruka przyciśniętym do skroni... ale to gazetka sentymentalna dla mnie, miałem ją i chętnie posklejam sobie stary tekst i zamieszczone tam listingi.



ZbyniuR:
Co do tego obrazka to proporcje w obu (tzn moje pikselki i fotka komputera) są prawidłowe. Tam nic nie trzeba rozciągać. Tylko że komputer jest za mały przez to ledwo mi sie pikselki w ramie monitora zmieściły. Trzeba by go przeskalować zachowując te proporcje i jeszcze border wyczernić ale już mi sie nie chciało, kiepski jestem w manipulowaniu zdjęciami.
Ta tęcza w takiej rozdziałce to najlepsze co mi sie udało znaleźć w necie. A fota 6128 z kolorowym monitorem to lepiej wygląda na instrukcji obsługi i są dostępne w necie skany tej okładki w lepszej rozdziałce, tylko że tam tęcza ma inne kolory, a w stacji nie ma dyskietki i monitor sie bardziej chowa za kompem przez co nie widać nazwy Amstrad na monitorze tzn mówię o tej fotce z instrukcji w porównaniu do fotki z reklamy. Ale w sumie to bardzo podobna fotka.

A co do starych czasopism. Informik wyrósł z działu w Młodym Techniku, i jeszcze był Mikroklan który wyrósł z działu w Horyzontach Techniki, i moim zdaniem obie te redakcje są zdecydowanie lepsze merytorycznie niż teksty w Bajtku w których niejednokrotnie lali wodę i siali błędne stereotypy o niektórych komputerach. Człowiek po latach zbierania wiedzy w necie w realu i w skanach starych gazet dochodzi do wniosków które oni znali już w latach 85-87.

Niedawno trafiłem na wstawione przez niejakiego Mikrobe na archive.org  skany działów o kompach w czasopismach "Razem - osobno" i "Przegląd Techniczny". Fajne teksty też z ok 85-87, a tego nie znałem. A propo jak chcesz lepsze skany z mniej pokrzaczonym OCR niż ten jaki da sie zrobić z tych Bajtków djvu które od lat dostępne na atarionline, i one są na archive.org oraz inne też spore pliki na Amstradowej francuskiej stronie  acpc.me  są Polskie czasopisma w których było coś o CPC chyba w lepszej jakości niż te u nas.
Tutaj wstawiałem parę lat temu poprawione teksty z działu Amstrada z tych wczesnych roczników Bajtków także 87. Reszty nie robiłem.

Ale poprawiłem cały tekst od deski do deski ze specjalnego wydania Horyzontów Techniki wszystko o komputerach z 87. Gdzieś go tu wstawiałem. Oraz cały specjalny Bajtek z 89 tylko dla początkujących. Na twardym mam gdzieś ciut nowszą wersję bo jeszcze kilka literówek później znalazłem w obu.

A mi sie marzy znaleźć skany Mikroklanów z roku 88 numery od 3 do 7. Atarowcy twierdzą że je mają i skanowali ale nie mają kiedy wstawić. Już ze dwa lata czekam. :)

Jeszcze parę lat i sztuczna inteligencja zrobi tę robotę za nas. ;)

Gryzor:
Mikroklan byl poczatkowo wkladka do "Informatyki", zreszta tak jak "Horyzonty" wydawanej przez NOT.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej