ZX Spectrum > HARDWARE

Nowe ficzery w nowym Divide Plus

(1/5) > >>

Pyza^Illusion:
Taaa... swego czasu tez gdzieś tam pomyśleli w ten sposób i powstało 5 czy sześć oficjalnych systemów dyskowych oraz kilka homemade'ów (MB-02, ZXVGS i DivIDE) - pewnie jest jeszcze kilka. Problem w tym, że zamiast się skupić na dopracowaniu chociaż jednego (bliski temu był MB-02), to powstawały kolejne i kolejne... Co tym razem?
Wiem, szerzę defetyzm, ale chyba nie ma sensu wypuszczać kolejnego xxx-face'a, gdy jeszcze jest tyle do zrobienia przy poprzednich. Jeżeli już to byłbym za opcją przebudowy ZXVGS. O ile szanuję nakład pracy Yarka jaki w to włożył, to raczej nie rozumiem niektórych zabiegów tam poczynionych (indywidualne przerabianie każdego programu/gry z narzuceniem jednolitego sterowania i inne takie). Trochę też przekombinowana obsługa w niektórych miejscach.
Przede wszystkim należałoby się skupić na obiektach dyskowych, czyli udoskonalona emulacja .TRD, .DSK (FDD3000)... Nie pamiętam na jakim etapie stanęły prace z TAP/TZX.
Najbardziej wspierany i chyba najbardziej popularny jest mimo wszystko DivIDE i to chyba tam najmniej brakuje do pełnego funkcjonowania systemu.
Nowe rozwiązanie, nowy wydatek, kolejny kawałek elektroniki w szafce, żonglowanie interfejsami i niszczenie biednej "krawędziówki", a nic w pełni funkcjonalnego... A to wszystko po to, aby te same stare rzeczy oglądać z coraz to nowych "nośników". Eeee tam... :p Bardziej potrzeba chyba sprzętowców do ożywiania starych sprzętów i programistów (ogólnie twórców) do wspierania tego co mamy.

Duddie:
Pyza, ja noszę się z zamiarem przeprojektowania divIDE Plus, będzie na układzie FPGA, żeby zajmował mniej miejsca. Zostanie sporo wolnego na AY, Kempston Mouse/joystick. Masz jakieś sugestie, propozycje? Co chciałbyś w tym widzieć?

Pyza^Illusion:
Jak szaleć to szaleć...
Wbudowane NMI z możliwościami Masterface/MacFace/Multiface - głównie wbudowany dobry monitor, zgrywanie snapshota (opcja 48/128), czy wgranych na stałe kilka podstawowych programów (tu kwestia doboru) :D
Najlepsze było rozwiązanie w MacFace, gdzie można było wgrać sobie w pamięć RAM interfejsu dosłownie co się żywnie zachciało. Był monitor, snapshot-saver, a nawet ROM 48, który czasami się przydawał, gdy nie chciało coś odpalić na mojej przerobionej +2. Niegłupie byłoby wbudowanie szybkiego selektora ulubionych programów. Np. po naciśnięciu NMI uruchamiała by się wybieraczka, która z określonego pliku na karcie pobierała by listę must-have programów. Plik ten każdy użytkownik mógłby sobie sam modyfikować. Wiadomo, że na takiej karcie wszystko jest pochowane w różnych katalogach. Tu by było coś w rodzaju skrótów na pulpicie. Odbywało by się to tak. Na dzień dobry, wgrywamy do pamięci interfejsu ten selektor i rezyduje on tam aż do odłączenia zasilania (chyba, że podtrzymanie bateryjką wchodzi w grę) - reset oczywiście nic nie czyści. Po resecie klik w NMI i mamy prostą wybieraczkę, która po Enterze automatycznie ładuje dany program. Bez latania po katalogach i wpisywania czegokolwiek.
Zagłębiłem się teraz bardziej w kwestie programowe niż sprzętowe, ale niestety w ten sposób mogę cokolwiek doradzić, bo takie FPGA (cokolwiek to jest) kojarzy mi się wyłącznie z kolejnym slotem pod procesor dla PC :p

Jak się będzie zachowywać wbudowany w DivIDE AY, gdy już mamy go wewnętrznie? Rozumiem, że akurat ten układ będzie na podstawce i wyjęcie go (nie instalowanie na płytce) po prostu będzie traktowane jakby go tam wcale nie było.

Duddie:
No akurat wymyśliłeś kwestie programowe bardziej. Ja miałem na myśli co ze sprzętu i jak. Reszta będzie należeć do autorów firmware. AY będzie opcjonalny, wyłączany. A FPGA to układ o dużej skali integracji zastępujący wszystkie (no, prawie) inne.

Pyza^Illusion:
Jako sprzęt to chyba nic więcej nie jest potrzebne (choć sama przystawka wykorzystująca NMI też jest przecież sprzętem). Myślę, że standardy utworzyły się same przez te wszystkie lata. Nie ma co na siłę wymyślać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej