Komputery z Z80 > AMSTRAD

Cart do 464 plus i gx4000

<< < (3/3)

Ender:
Pytanie laika:
CPC Plus cenowo w tej chwili odpada. A czy da się z gx4000 zrobić pełnoprawny komputer?

ZbyniuR:
Spotkałem się z takimi wątkami na zagranicznych forach, głównie w gdybającym tonie. I ponoć teoretycznie jest to możliwe, ale sprawa jest dość kłopotliwa i nieopłacalna, bo raz że nie ma (a przynajmniej przed paru laty gdy to pisano nie było) schematów, a trzeba by znaleźć wszystkie piny/sygnały do złącza rozszerzeń, (którego ta konsolka nie ma), by tam dodać sterownik stacji z ROMem. No i skołować klawiaturę, albo z rozbebeszonego CPC, albo od PC z interfejsem, (ktoś to przed laty zrobił ale nie cieszyło się zainteresowaniem bo Amstradowcy to nie Amigowcy). ;) Całość dodanych bebeszków z pewnością nie zmieściłaby się w standardowej obudowie GX-a. Choć były osoby deklarujące że nad tym pracują, to nie widziałem opisu ani zdjęć gotowego modelu.
Nawet jakby to się udało to byłby to wybrakowany model bez portu drukarki, (no chyba że nad tym też popracujesz), bez portu magnetofonu, (a na zachodzie często nawet posiadacze 6128 kupowali soft na taśmach bo tańszy), a w części przypadków nie ma także wyjścia RGB. W sumie sporo dłubania a tym samym ryzyko uszkodzenia, czegoś co jest na tyle unikalne że ich cena stale rośnie, a z powodu niewielkiej użyteczności raczej kupują je kolekcjonerzy, a nie gracze, więc przerobionej nie zechcą. Obudowy domowej roboty zwykle nie są estetyczne. Produkcja nieopłacalna. Podsumowując - prościej i taniej wychodzi skołować sobie normalnego CPC lub Plusa. A może nawet klona w FPGA zrobić. ;)

ZbyniuR:
W opisie filmiku jest że płytę z GX4000 wstawił do CPC464 i jak widać klawiatura mu chodzi, z magnetofonu się wczytuje, gra z Karta chodzi i nawet ma 128KB. W prawdzie nie pokazał tej płyty w środku, widać tylko karta na taśmie z tyłu. Ale jeśli uwierzymy w opis to się da. Chętni by musieli do niego zagadać. :)

Ender:
Czytasz w moich myślach.

ZbyniuR:
Ale ze mnie gapa. Opisałem linka którego nie wstawiłem. Poprawiam się...
https://www.youtube.com/watch?v=6egirNP7q_4

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej