Komputery z Z80 > MSX

Carnivore 2

(1/3) > >>

tooloud:
Ponieważ parę osób już ma Carnivore 2, chyba czas ja jeden wspólny wątek zachwytów, płaczu i zgrzytania zębami.

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że to fajny kawałek sprzętu warty tych pieniędzy, ale ilość opcji do ogarniania powoduje dużo większy stopień skomplikowania tematów niż w przypadku innych kartów. Część gier wymaga specjalnych konfigów w plikach .rcp, sporo gier ma już to zrobione, część będzie miała wspólne te konfigi z innymi grami, jest spora społeczność, która używa Carnivore 2, więc jest szansa, że będzie to coraz bardziej rozbudowane i dopracowane rozszerzenie do MSXów.

Kończe większy opis (ale nie instrukcję) oraz rozpocząłem wrzucanie na gorąco różnych spostrzeżeń i rozwiązań z użytkowania Carnivore 2, bo już małego psztyczka dostałem z dźwiękiem (ale ogarnięte). Nagrałem porównanie dźwięku AY FMPAK (czyli MSXMusic bez SRAM) i emulacji MSXMusic z Carnivore 2. Różnica z AY oczywista, ale pomiędzy FMPAKiem z fizycznym chipsetem Yamahy i emulacją jego jest też wyraźna różnica, ale nie tak dramatyczna jak ją miałem do dzisiaj :)

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/msx-carnivore-2-jak-uzywac-i-nie-zwariowac/

Sofarun jest niby kompatybilna z Carnivore 2, ale np. montowanie obrazów dyskietek i reboot z nich nie do końca dobrze działa. Natomiast ponieważ można wyłączyć IDE, to możemy korzystać z Carnivore 2 również jako karty emulującej SCC+ oraz MSXMusic a same produkcje/gry odpalać z dyskietki czy goteka - wystarczy zrobić sobie do tego osobny konfig.

drakon:

--- Cytat: tooloud w 2020.11.14, 00:01:27 ---
Sofarun jest niby kompatybilna z Carnivore 2, ale np. montowanie obrazów dyskietek i reboot z nich nie do końca dobrze działa.

--- Koniec cytatu ---

Co rozumiesz przez to? Której wersji używałeś?

tooloud:
generalnie twórcy Carnivore 2 zalecają używanie tego co opisałem czyli emufloppy z poziomu Nextora czyli DOSa. Zresztą to co robi Sofarun to chyba właśnie to - jest nakładką wizualną (plus zapisywalne konfigi) na funkcje systemowe.

Przez "nie do końca dobrze działa" rozumiem zwisy w postaci czarnego ekranu - było to na moim streamie. Generalnie - jest gra/demo jednodyskietkowe - z poziomu Sofarun wybierasz plik .dsk, klikasz enter i tutaj nie ma filozofii konfigu jak z niektórymi plikami .rom, robisz apply i jest to montowane, kolejnym enterem / spacją / klawiszem A uruchamiasz start z tego obrazu - ale to pewnie wiesz. I tutaj pojawia się pan czarny ekran :(

Zrobię jeszcze reset ustawień Sofarun, ale na najprostszym mapperze (SD Mapper MegaRAM 512k) jak i tym co mam od Ciebie to działa. Wybieram plik .dsk, odpalam, jest reboot czyta z wirtualnego obrazu dyskietek. Oczywiście to nie jest jakiś megaproblem, bo nie ukrywam, że do obrazów dyskietek wolę... goteka.

drakon:
Okey, ale z której wersji SofaRun korzystasz? 7.0?

tooloud:
tak, zresetuje mu ustawienia w Sofarun, bo może głupieje z powodu aktualizacji z poprzedniej wersji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej