Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[RC2014] - uruchomione

<< < (2/4) > >>

tapy:
Ładny zestaw. W przypadku Z180 nie trzeba się obawiać(?) malowanek, gdyż ten naród artystów malarzy nie ma z czego ich przerabiać. Zilog dość krótko produkował wersję Z180 bez literki S w nazwie, będące prawie odpowiednikiem Hitachi HD64180ZCP (uczulam na tą literkę Z), które pracowały z niższymi zegarami. W obecnym wieku to tylko wersja S i ta zaczynała się od 8 i 10MHz (oba rzadkie) oraz powszechnie dostępne 20 i 33MHz. Istnieje też wersja S, której szeregowy port synchroniczny działa troszeczkę inaczej, ale to też jest trudne zadanie by ją zdobyć, o czym się swego czasu przekonałem się wraz twórcą RomWBW, jak poszukiwaliśmy tego modelu po całym świecie w celu wyeliminowania pewnego błędu obsługi kart SD, dokładnie na tej płycie SC126. Te procki można śmiało kupować tym bardziej że obecnie RomWBW po tej całej akcji obsługuje już wszystkie modele tego procesora, a autor tej płyty zachował na niej zworkę DCD0 (ale to już inna opowieść, jak walczłem by na SC111 uruchomić te pierwsze modele procesorów - nie miałem wtedy jeszcze żadnego procesora Z180S i uparłem się by ten moduł ruszył z Hitachi :D ).

PS. Jak już będziesz miał moduł kart SD, to radzę użyć RomWBW z gałęzi dev, w niej są wszystkie poprawki związane z obsługą SD. W przypadku RomWBW gałąź dev nie oznacza beta wersji, nie przetestowanej jak w przypadku innego oprogramowania, tu są zawarte wszelkie łatki i rozszerzenia. Wayne ma chyba jakąś niechęć do wydawania wersji końcowych :D

JLS:
Dziękuje za informacje o procesorze Z180.
Na razie moduł SC126 co prawda uruchomiony, ale parę rzeczy brakuje do zakończenia.
Jak dojdę do modułu kart SD dam znać.
W najbliższej przyszłości, zamierzam sprawdzić mojego Z80 CTC  vs. Z80 CPC ;)

JLS:
Z powodu niewykorzystania wyświetlaczy TIL311, które po zakupie miernika częstotliwości,
zalegały od dawna w pudełku, postanowiłem na uniwersalnej płytce zrobić tzw. Front Panel do RC2014:
https://www.smbaker.com/z80-retrocomputing-6-rc2014-til311-front-panel-board
Przy włożonym do SC126 panelu i podłączeniu zasilania,
część wyświetlaczy zmienia swoją wartość, a następnie wyświetlane są zera. 
Ponieważ moduł uruchomiłem w ostatni week end i aby on w pełni pokazał swoje możliwości,
muszę niestety  nabyć troche wiedzy, bo mi jej brakuje.
Po podłączeniu do SC126, blokuje mi kartę SD, jest ona nieaktywna.
Domyślam się, że jest kolizja z adresami. 
Ale  wyswietlacze ładne...  ;)

JLS:

--- Cytat: tapy w 2022.02.13, 19:27:25 ---........
PS. Jak już będziesz miał moduł kart SD, to radzę użyć RomWBW z gałęzi dev, w niej są wszystkie poprawki związane z obsługą SD. W przypadku RomWBW gałąź dev nie oznacza beta wersji, nie przetestowanej jak w przypadku innego oprogramowania, tu są zawarte wszelkie łatki i rozszerzenia. Wayne ma chyba jakąś niechęć do wydawania wersji końcowych :D

--- Koniec cytatu ---

Aktualnie mam zakupiony i uruchomiony moduł SC145.  Przeczytałem dokumentację przeznaczoną do tego modułu oraz jak instalować na karcie CF CP/M 2.2.

HOW TO PREPARE A COMPACT FLASH CARD FOR CP/M 2.2

To prepare a CompactFlash card for use by CP/M 2.2:
1/ Format the CF card
2/ Write CP/M to the CF card using PutSysPlus
3/ Install DOWNLOAD.COM
4/ Transfer programs that have been packaged to use DOWNLOAD.COM
   For example: pkgMBASIC.TXT

Działa jednak innym sposobem niż ten opisany powyżej.  Prawidłowo wykonuję kroki od 1 do 3. Nie bardzo rozumiem  kroku nr 4.   I nie wiem jak z niego skorzystać. Co prawda wykonuje polecenie ale nie kończy sie tak jak to jest opisane w linku: https://smallcomputercentral.wordpress.com/installing-cp-m-2-2-with-scm/ 


tapy:
O! Wybrałeś najbardziej hardcorową ścieżkę instalacji systemu operacyjnego, którą by nie pogardził skrajny fanatyk z pod znaku Colapse OS :D
Te paczki to zmodyfikowane pliki w formacie IntelHex, więcej info i konieczne "przydasie" znajdziesz tutaj. Jedna uwaga, zdaje się że są jakieś problemy z użyciem DOWNLOAD.COM, więc zapoznaj się z tym wątkiem.

Po tym przydługim wstępie, przejdę do sedna. Użytkownicy RomWBW mogą użyć obrazów dysków jakie są generowane po kompilacji w folderze /Binary (przykładowo hd512_combo.img) w którym są obrazy wszystkich dostępnych systemów operacyjnych wraz z aplikacjami dla danej platformy lub wybrać obraz zawierający jeden konkretny (np. hd512_cpm22.img). Do załadowania na kartę CF należy użyć programu do obsługi obrazów w PC (np. BalenaEtcher ). W tym folderze znajdziesz dwa różne rodzaje obrazów dysków 'hc512' i 'hd1024' różniące się wielkością tablicy alokacji plików, jak zamierzasz mieć ich bardzo dużo to opcja hd1024 jest lepsza, ale zużywa więcej RAM. Tam również znajdują się obrazy przeznaczone dla dyskietek FDD.

Generalnie obserwuj dwie grupy na Google Groups - RC2014 i retro-comp gdzie znajdziesz najbardziej przydatne informacje, wszelkie nowinki i rozwiązania pojawiających się problemów w trakcie użytkowania komputerów RC2014.

PS. Skoro posiadasz SC126 i moduł CF, to możesz się pokusić o instalację wielozadaniowego i wielodostępnego systemu operacyjnego MP/M II w moim wykonaniu. Więcej info na grupie RC2014. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej