Autor Wątek: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów  (Przeczytany 2970 razy)

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« dnia: 2022.09.29, 21:17:33 »
Witajcie. Jakiś czas temu odkryłem VideoFace'a czyli przodka współczesnych grabberów obrazu... Było to też jedno z pierwszych tego typu dostępnych dla użytkownika domowego. Jest to urządzenie równie obecnie bezużyteczne co ciekawe... Przypominam bowiem że powstało ono w roku 1983 czyli na długo przed pierwszymi konsumenckimi aparatami cyfrowymi czy też kamerkami internetowymi... To jednak w tym temacie mało ważne, a celem bliższego zapoznania się z tym urządzeniem zapraszam tutaj gdzie kolega KWF dosyć dokładnie opisał ten sprzęt.

Urządzenie to zainspirowało mnie jednak do czegoś innego. Mianowicie wykopania na światło dzienne czy to z czeluści internetu czy też piwnic, szaf i innych skrytek posiadaczy komputerów Spectrum i jego pochodnych informacji jak też zdjęć najoryginalniejszych, najciekawszych i najdziwniejszych peryferiów do tych komputerów. Fajnie byłoby bowiem wydobyć na światło dzienne takie sprzęty zwłaszcza że o ile taki VideoFace z praktycznego punktu widzenia jest całkowicie bezużyteczny to już widzę jak na strefach retro może robić furorę w momencie gdy ludzie mogą sobie za pomocą 40 letniego komputera wydrukować z niego cyfrowe zdjęcie.
« Ostatnia zmiana: 2022.09.29, 21:25:18 wysłana przez retromaniak »
Timex Computer 2048

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.29, 23:12:50 »
Z dziwactw, które są kompletnie niepraktyczne mam bezprzewodowy "Joystick" na podczerwień, o kształcie.... khmm.. powiedzmy pilota do tv. ;)

Cheetach Rat Stick https://www.retrogames.co.uk/006869/Sinclair/Cheetah-Rat-Wireless-Joystick
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.29, 23:54:09 »
Miałem kiedyś Joystick do Kempston'a/Atari/C64/CPC, ale nie był on oparty na typowych stykach tylko na rtęciowych szklanych czujnikach przechyłu, można było nim grać w powietrzu przechylając tylko drążek.
W środku były 4 szklane ampułki stykowe z niewielką kroplą rtęci, do kompletu była gumowa przyssawka do stołu z otworem na tę manetkę.

Szybko go jednak sprzedałem i nawet ze sporym zyskiem w tamtym czasie, bo dziwnie się na tym grało ale konstrukcja była ciekawa technicznie, nie do zajechania i dość nietypowa w tamtym czasie.
Dzisiaj można by coś podobnego zrobić na akcelerometrach półprzewodnikowych np. od Analog Devices z kawałkiem małego procka AVR czy PIC. :)
« Ostatnia zmiana: 2022.09.30, 00:12:19 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.30, 07:41:01 »
Dzisiaj można by coś podobnego zrobić na akcelerometrach półprzewodnikowych np. od Analog Devices z kawałkiem małego procka AVR czy PIC. :)

No widzisz, bez procka, zaawansowanego układu AD i kawałka kodu nie da rady. A kiedyś 4 mikrowyłączniki (co prawda z rtęcią) wystarczyły. Nie do końca rozumiem, ten "postęp" i pęd do komplikowania rzeczy banalnych.

Wracając do meritum sprawy, są interfejsy na które już dość dawno zwróciłem uwagę:
  • Minotaur Engineering - House Controller - namiastka inteligentnego domu z ZX81/TS1000 obsługującego protokłu X-10,
  • MicroGrasp Robotic Arm by Powertran Cybernetics - ramię robota sterowane z ZX81,
  • Hebot II i TrolleyBot - robociki do samodzielnego montażu opisane w czasopismach dla hobbystów,
  • QuickShot Robotarm SVI-2000 - ramię robota sterowane z komputera, wersja pod ZX Spectrum,
  • RD Digital Tracer - A3/A4 digitizer do rysunków.

Do Hebota nawet robiłem jakieś podejście, ale musiałbym poszukać na czym staneło.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.30, 12:29:28 »
Dzisiaj można by coś podobnego zrobić na akcelerometrach półprzewodnikowych np. od Analog Devices z kawałkiem małego procka AVR czy PIC. :)
Myślę, że do procka wystarczyłby wii nunchuk :)
Machines should work. People should think.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.30, 21:19:32 »
Toż tam właśnie siedzi układ akcelerometru Analog Devices ADXL335 + dodatkowo analogowy manipulator z dwoma klawiszami. ;D
W sumie mniej roboty i taniej wychodzi...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Zapomniane akcesoria do ZX Spectrum i jego klonów
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.09.30, 22:22:10 »
W sumie mniej roboty i taniej wychodzi...
I o to mi właśnie chodziło.
Po co rzeźbić, skoro jest gotowe do podłączenia...
Machines should work. People should think.