Autor Wątek: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC  (Przeczytany 23298 razy)

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« dnia: 2012.11.23, 13:38:41 »
Witam.
Czy ktoś się orientuje, czy można w jakiś sposób uzyskać kompatybilność Amstrada (Schneidera) ze Spectrumem?
Mam zamiar na CPC-464 wgrać z kasety programy od Spectrum.
Bardzo proszę o pomoc. Nie mogę tego wątku wystawić na forum Amstrada, bo takiego nie ma :)
Dzięki z góry i pozdro

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.23, 13:50:11 »
Samo wczytanie powinno się dać zrobić. Pamiętam, że kiedyś w jakimś Bajtku czy Komputerze był gotowy programik pozwalający na jakąś wymianę danych Spectrum-CPC za pośrednictwem taśmy. Ale to jest jedyna rzecz, którą da się zrobić prostymi metodami. O uruchamianiu tak załadowanych danych/programu nie ma co myśleć bez poważnych przeróbek - obie maszyny różnią się na tyle, że właściwie jedyny wspólny element to procesor (nawet AY w CPC jest podłączony inaczej i taktowany innym zegarem - muzyka gra inaczej).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.23, 14:50:38 »
Mnie jeszcze nurtuje pytanie po co to robić ?
Mam i Amstrady i Spectrumy, ale na taki pomysł nigdy nie wpadłem.
To zupełnie różne sprzęty.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.23, 15:37:13 »
Chodzi o to, że mam oprogramowanie do Spectrum, a nie mam do Amstrada.
Jakie są opcje pozyskania oprogramowania (na kasetach) do Amstrada oprócz zakupu na Allegro?
(bo tam życzą sobie za takie rzeczy majątek)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.23, 15:41:06 »
Podejrzewam, że takie same jak do Spectrum - poszukać w sieci, ściągnąć TZXy albo ich odpowiedniki, wsadzić w playtzx, do kompa zapiąć "konwerter samochodowy" z kasetą na kabelku i jazda... ;)

wieczor

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Dublin / Gdańsk
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.23, 15:49:41 »
Szukaj na sieci. Trochę obrazów dysków jest tutaj:

http://www.freeroms.com/amstrad_cpc.htm

trochę tu:

http://sd2cx1.webring.org/l/rd?ring=logo;id=2;url=http%3A%2F%2Ftacgr.emuunlim.com%2F

Są to pliki przygotowane pod emulatory, zawierają obrazy dyskietek w formacie DSK. Wiedzy jak to zgrać na fizyczną dyskietkę - nie mam, ale chyba jest software na PC - trzeba tylko wymienić napęd na 3.5 cala. Albo zastąpić amstradowy napęd czymś takim:

http://lotharek.pl/product.php?pid=12

Emulator flopa na karty SD, z tego co wiem z sukcesem zaimplementowany do CPC, jak również Spectruma (poza tym Amigi, Atari ST itp.). A wtedy życie staje się prostsze :)


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.11.23, 15:52:58 »
@wieczor Z kontekstu wnioskuję, że on ma wyłącznie 464 bez stacji dysków - programy w .dsk czy emulator dyskietek to w tym wypadku nie jest najlepsze rozwiązanie.

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.11.23, 16:09:51 »
Soft na CPC można pobrać np z tej strony:

http://www.cpc-power.com/index.php?page=jeux

co prawda większość oprogramowania jest na dyskietkach, ale na kasetę też jest tego od groma, trzeba jeszcze poszukać programik do odgrywania plików CDT, albo konwertowania ich do WAV/MP3.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.11.23, 16:15:17 »
No tak Panowie ale kolega dick202 wyraźnie napisał, że ma CPC 464 czyli maszyne z wbudowanym magnetofonem a nie ze stacją dysków...

Witam.
Czy ktoś się orientuje, czy można w jakiś sposób uzyskać kompatybilność Amstrada (Schneidera) ze Spectrumem?
Mam zamiar na CPC-464 wgrać z kasety programy od Spectrum.
Bardzo proszę o pomoc. Nie mogę tego wątku wystawić na forum Amstrada, bo takiego nie ma :)
Dzięki z góry i pozdro

ZX Spectrum i Amstrad CPC to zupełnie różne maszyny. Nawet jeśli pisk tasmy Spectruma jest podobny do pisku tasmy
Amstrada to jest to tylko podobieństwo na słuch.

Jeśli chodzi o kompatybilność to jest ona żadna to znaczy że nie wczytasz taśmy od ZX do Amstrada.

Kiedyś dosyć łatwo prze'port'owywało się gry z ZX Spectrum na CPC bo procesor ten sam. Zresztą nad tym boleją
niektórzy właściciele Amstradów, którzy twierdzą, że wiele fajnych tytułów zostało prze'port'owanych i w ten sposób
pojawiły się one na Amstradach wraz z bolączkami lub raczej jak oni to nazywają niedoskonałościami Spectrusia,
a powinny zostać napisane od zera aby "w pełni wykorzystać doskonałe możliwości Amstrada"
( http://www.cpcwiki.eu/index.php/Speccy_Port
 
Wracając do Twojego CPC 464 - koledzy troszkę się zapędzili polecając Ci poszukiwanie gier dyskowych.
Masz u siebie wbudowany magnetofon i Tobie mogą się przydać wyłacznie zgrane obrazy taśm - pliki
z rozszerzeniem CDT
Niestety jest ich nie tak dużo w sieci. Większość sławnych gier powstała już na starszego brata czyli
CPC 6128 z wbudowaną stacją dysków.

Co do plików CDT - poszukaj ich w linku poniżej:
http://www.cpc-power.com/index.php?page=jeux

Jeżeli przy nazwie gry jest oprócz obrazka dyskietki, obrazek kasety - to możesz sciągnąć CDT.
Następnie zmieniasz rozszerzenie CDT na TZX i przy pomocy programu odgrywającego TZX
kopiujesz piski na taśme poprzez magnetofon (najlepiej mono) podłączony do wyjścia Twojej karty muzycznej.

To tak w telegraficznym skrócie. Ja też boleje nad tym że nie ma w Polsce forum poświeconego CPC.

EDIT: Widzę że koledzy matofesi i Piesiu mnie uprzedzili  :-)

Aha - do CPC 464 nie da sie w prosty sposób podłączyć stacji dysków. Nie ma sterownika na płycie głównej.
 




« Ostatnia zmiana: 2012.11.23, 16:19:59 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.11.23, 21:16:23 »
Pozwolę sobie na OFFTOP, ale chyba w słusznej sprawie, a związanej z CPC.

Co najmniej jedna osoba pytała mnie, czy speccy.pl mogłoby wziąć pod swój dach CPC. Oczywiście nie byłoby z tym najmniejszego problemu, wręcz przeciwnie, byłoby fajnie jakby kolejna, tym razem mocno niszowa w Polsce, znalazła swoją ostoję.

Pytanie jest innej natury. Czy znalazłaby się osoba, która mogłaby spróbować pociągnąć sprawę polskiego CPC?


pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.11.25, 10:00:29 »
Hm, co dokładnie oznacza "pociągnąć", bo ja nieskromnie przyznam, że co nieco o CPC wiem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

dick202

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.11.25, 14:19:16 »
Ja też chętnie dołożę swoje 5zł. Na razie wiedzę mam niewielką, ale pracuję nad tym.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.11.25, 14:33:13 »
To ja mogę dołożyć obrazy około 5000 dyskietek :D. Gry, dema, użytki.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.11.25, 14:34:40 »
Ja mam schematy, manuale i wszelką dokumentację dotyczącą hardware'u.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kompatybilność Spectrumów i Amstradów CPC
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.11.25, 14:37:47 »
Aha - do CPC 464 nie da sie w prosty sposób podłączyć stacji dysków. Nie ma sterownika na płycie głównej.
Potrzebny jest interfejs DDI-1
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D