ZX Spectrum > HARDWARE

Stacja 3" FD-2

(1/5) > >>

chomik:
Mam pytanie czy stację FD-2 (dwuglowicową) można jakoś ustawić/podłączyć żeby czytała i nagrywała jak oryginalna w Spectrum +3 i Amstradzie 6128, a docelowo w Greasewaezle.

damik:
Wydaje mi się lecz nie jestem pewien że z Greasewaezle da się przy odpowiednich ustawieniach, ale co do ZX+3 może być problem bo FD2 jest podwójnej gęstości i trzeba dodatkowo w jakiś sposób generować podwójny skok głowicy by zachować zgodność z dyskietkami nagranymi na FD1.
Nie jestem też pewien czy da się tam obsługiwać drugą stronę dyskietki (tzn. drugą głowicę czyli bez obracania dyskietki) bez odpowiednich modyfikacji programowych lub sprzętowych.

W przypadku CPC 664 lub 6128 sprawa będzie nieco prostsza jeśli mamy zainstalowany ROM Parados.

chomik:
tak naprawde do GW ją chciałem docelowo, więc jakby z tym działała ale nagrywała i odczytywała formaty +3 i 6128 to by mi wystarczyło.

damik:
Nie jestem też pewien jak tak wygląda kwestia zasilania czy aby nie jest odwrotnie 5V i 12V jak w przypadku FD1 od CPC.

Może ktoś bardziej biegły się tutaj wypowie.

EDIT:
Sam zapis na tej stacji FD2 formatów pojedynczej gęstości będzie jednak prawdopodobnie nieco mniej pewny bo głowica zapisuje o połowę węższy ślad i w przypadku używanych dyskietek pojedynczej gęstości mogą pojawiać się czasem błędy spowodowane przesłuchami od szerszego śladu jeśli będziesz je potem czytał na stacji o pojedynczej gęstości.
Z samym odczytem na FD2 formatów pojedynczej gęstości nie powinno być jednak problemu.
Osobiście obserwowałem kiedyś taki efekt.

trojacek:

--- Cytat: chomik w 2023.10.13, 21:36:24 ---tak naprawde do GW ją chciałem docelowo, więc jakby z tym działała ale nagrywała i odczytywała formaty +3 i 6128 to by mi wystarczyło.

--- Koniec cytatu ---

Według CPCWiki powinno działać:
https://www.cpcwiki.eu/index.php/CF2_Compact_Floppy_Disc

--- Cytuj ---PCW 8000 drive B or 9000 series drive A can handle the DD format (720k). Spectrum +3 bios can handle too if you add one of those PCW CF2-DD units (or 3,5" drive).
--- Koniec cytatu ---

Ale uwaga, nośniki do stacji dwustronnych są inne, co można poznać po oznaczeniu (zamiast CF2, jest CF2D lub CF2DD). W sumie powinny też mieć jakiś mechanizm zabezpieczania przed odwrotnym włożeniem, tak sobie myślę. Niby jest takie jakieś nacięcie na obudowie dyskietki, które mogłoby temu służyć, ale zwykłe CF2 też je mają.

No i oczywiście dwustronny napęd nie odczyta strony B bez odwrócenia dyskietki. Chyba, że GW ma taką super opcję :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej