Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi

(1/5) > >>

damik:
Właśnie zaczynam składać Z80-MBC2 i zastanawiam się czy warto się w to bawić. ;)
https://hackaday.io/project/159973-z80-mbc2-a-4-ics-homebrew-z80-computer

Czy ktoś z kolegów już popełnił takie ustrojstwo, jak się to sprawuje w akcji?
Jakieś problemy czy niedogodności w uruchamianiu czy późniejszym użytkowaniu,?

Mam też płytkę terminala na małym ARMie do tego kompletu i zastanawiam się czy dobrze to działa czy lepiej używać klasycznego terminala lub PC.

tapy:
Na start w zabawę z CP/M to dobry wybór, bezproblemowo można się zapoznać z tym systemem. Jest to chyba obecnie najtańsza opcja posiadania nie emulowanego systemu. Co prawda, jeśli połkniesz tego bakcyla , to po jakimś czasie apetyt rośnie i pojawi się bariera rozwojowa - to jest zamknięty system, który nie przewiduje rozbudowy. Na wielki plus, to obrazy dysków na FAT, co mocno ułatwia.

tooloud:
Ma to sens tylko jeżeli nie masz dostępu do innego kompa, na którym istnieje system CP/M albo jeżeli bardzo lubisz uruchomić kolejny projekt.

damik:
A czy ten port I/O na Microchip'ie jest do czegoś konkretnie potrzebny lub stosowany czy to po prostu taki ficzer na zaś, co może kiedyś do czegoś bedzie?

tapy:
Baza dla ewentualnych rozszerzeń, jako port IO. Nie jest wymagany dla pracy i nie znam żadnego przykładu zastosowania, oprócz pokazu dla znajomych z pływającym światłem na LED-ach ;)
Spokojnie możesz go nie montować, ja miałem go w szufladzie to się tam znalazł, niech się kurzy w innym miejscu ;D
Również nie musi być koniecznie ATMega32 z literką A, ta bez też daje radę, lecz wymagany jest już Z80 w CMOS.
Dobrze jest rozwiązane bootowanie różnych systemów, CP/M 2.2, 3.0, ZDOS. To jest coś czego na fabrycznych komputerach jest już trudniej osiągnąć, dlatego ten zestaw ma sens.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej