Autor Wątek: Jaki emulator polecacie?  (Przeczytany 38457 razy)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Jaki emulator polecacie?
« dnia: 2011.11.15, 21:46:53 »
No właśnie... Jest tego masa, ale tak naprawdę to największą wygodę czy kompatybilność posiada niewielka ilość. Osobiście wybrałem kilka, ale na stałe używam RealSpectrum RAMSOFT'u. Chciałbym tu zebrać trochę doświadczeń i zrobić taką listę, aby ktoś gdzieś kiedyś nie musił się przez to wszystko przebijać na nowo.

Krótka charakterystyka tego co sprawdzałem:

RealSpectrum (Windows/DOS):
- emuluje 16/48/128/+2/+2A/+3/Pentagon/Scorpion
- obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików: TAP/TZX/TRD/SCL/Z80/SNA itp. (także spakowane w .ZIP)
- AY -tak
- sporo systemów dyskowych w tym: TR-DOS (BetaDisk), D+, MB02+, D80, IDE-Interface itd.
- przystawki Multiface itp.
- wbudowany monitor/debuger
- ogromne możliwości konfiguracji
- przyjazny w obsłudze
- praca w oknie (można ustawić wielkość okna) lub na pełnym ekranie
- średnie wymagania sprzętowe
- świetnie emuluje multikolory/interlace, uwzględnia wielkości rastra (ramki) dla poszczególnych modeli

Kiedyś próbowałem pod DOS'em R80, którego zaletą były niskie wymagania sprzętowe i bardzo fajna emulacja, bez przycinek etc. Obsługa też nie należała do katorżniczych jak to czasem bywa.
UnrealSpectrum okazał się bardzo mało przyjazny i zasobożerny. Na moim lapku 1GHz potrafił gubić klatki. Trzeba troche czasu spędzić nad konfiguracją (chyba, że ktoś miał do czynienia z ruskim sprzętem i jest przyzwyczajony). Tak czy siak ja miałem problem odpalić zwykły Basic bez tych wszystkich wbudowanych systemów :p Nie czytał TAP'ków w ZIP. Zniechęciłem się dość szybko, tym bardziej, że RealSpec był o niebo przyjaźniejszy.

EmuZWin - całkiem fajny, jednak też zasobożerny i na starszych kompach programy mogą skakać. Szkoda, bo dość intuicyjny i automatycznie otwiera nawet tap/tzx bez klepania LOAD"". Dla giercowników czy kogoś kto wcześniej ze Spectrumem nie miał nic do czynienia fajna sprawa. Radzi sobie z multicolorami.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.15, 21:58:16 »
Moim zdaniem EmuZWin to najlepszy emulator... Gdyby Vladimir go dopracowal. Tymczasem jak to napisal Shiru na WoS, autor sobie zniknal i wiecej sie nie pokazal  >:( Co gorsze nie zostawil zrodla.
SpecEmu jest bardzo dokladny, ale dosc ubogi. No i Spin, tylko trzeba miec przynajmniej dwie wersje.
Moznaby tu polinkowac ostatnie wersje emulatorow, bo trzymac bez zgody autorow nie mozna, a na WoS nie wszystko jest aktualne.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.15, 22:10:52 »
Ja używam tylko Spectaculatora, Z80Stealth (robota przy konfiguracji, ale warto) oraz UnrealSpeccy (hmm, podobnie).

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.16, 01:59:40 »
Dla Spectrum - Spin (wyszła już versja 0.7) obsługująca 64kolorowe palety ULA+
Link
Dla Pentagon z General Sound - Unreal Speccy 0.37 - pełny support dla myszki

Oczywiście jest jeszcze Spectaculator, ale płatny i jeśli masz crack to wykrywa i blokuje program.
AY Music, ULA plus.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.16, 11:23:25 »
To nie jest ostatnia wersja Spina, jak znajde link to podesle.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.16, 12:04:12 »
Dunny porzucił rozwój ZX Spina, opublikował źródła i powstało kilka różnego rodzaju fixów. Wersja 0.7 jest mocno niestabilna jak dla mnie, dlatego też używam 0.666

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.16, 12:22:13 »
Nie wiem czy nie narażę się tutaj  na śmieszność ale mam legalną wersję Spectaculatora :D  Jest to chyba jedyny amatorski program jaki nabyłem w swoim życiu i naprawdę nie żałuję tych pieniędzy, jest świetny. Natomiast z darmowych opcji, cóż nie będę oryginalny - Spin i SpecEmu, bo EmuZWin się często wiesza. Pod Linuksa Fuse, a pod Dosa X128.

Ogólnie trzymam kilka emulatorów bo każdy ma zawsze jakiś "ficzer" którego nie mają inne.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.16, 16:16:48 »
Sa zrodla do Spina ? Gdzie ?
Dowcip w tym, ze Dunny jak go sie ladnie poprosi, to czasem cos poprawi dla znajomych.
Czesc ludzi z rozpadnietych grup wraca indywidulanie, ale czasem konczy sie klotnia kto do czego ma prawo
i Wielki Powrot okazuje sie Wielka Klapa  :)
W Spinie tez byly jakies konflikty.
A kto zna polski emulator poza qaop ?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.16, 16:23:38 »

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.16, 17:00:51 »
Dunny porzucił rozwój ZX Spina, opublikował źródła i powstało kilka różnego rodzaju fixów. Wersja 0.7 jest mocno niestabilna jak dla mnie, dlatego też używam 0.666
Tak, do pracy/zabawy ja również używam 0.❻❻❻, 0.7 traktuję na razie jako ciekawostkę.
AY Music, ULA plus.

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.18, 13:07:26 »
Ja używam Spectaculatora, niby komercyjny ale przyjemny w użytkowaniu, z ciekawości śledzę ZXMaka i od czasu do czasu zerkam na Fuse, jeśli da się skompilować pod win32.
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.18, 13:52:17 »
Chyba jednak ostatnia wersja Spina to 0.7s. To co mam rozni sie tylko dodatkami.
Dzieki za link do zrodel, sprobuje to skompilowac, powstanie wersja 0.7t  :)

Ponawiam za to pytanie - czy ktos zna polski emulator ZXa poza qaop ?
Jestem przekonany ze przynajmniej jeden prosty widzialem.



Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.18, 18:38:08 »
Chyba jednak ostatnia wersja Spina to 0.7s. To co mam rozni sie tylko dodatkami.
Dzieki za link do zrodel, sprobuje to skompilowac, powstanie wersja 0.7t  :)
Tak to jest ostatnia, ale niestabilna. U mnie pod Vista co chwilę się wiesza.
0.7q chodzi bez problemów.
Jeśli będziesz to robił, wrzuć do pliku spin.ini definicje 15-kolorowych palet z załączonego pliku.

Gdyby komuś udało się namówić Jarka B. (Bzyk/Exbee) może by zaimplementował support dla General Sound,
choć on jest zaangażowany w Unreal Speccy, jednak tam GS gra zdecydowanie za cicho.
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.18, 18:53:14 »
Tak to jest ostatnia, ale niestabilna. U mnie pod Vista co chwilę się wiesza.
0.7q chodzi bez problemów.

Ja wogólę pod Vistą nie mogę odpalić Spina. Zwis od samego początku. Wersje 666 oraz 0.7. Nie mam pojęcia co jest nie tak.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Jaki emulator polecacie?
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.18, 19:55:21 »


Ja wogólę pod Vistą nie mogę odpalić Spina. Zwis od samego początku. Wersje 666 oraz 0.7. Nie mam pojęcia co jest nie tak.

Może antyvirus blokuje?
AY Music, ULA plus.