Autor Wątek: Cos z zupelnie innej beczki  (Przeczytany 40871 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #180 dnia: 2021.01.15, 13:55:43 »
Wygląda trochę jak plac zabaw dla dzieci, tylko zabawa pewnie bardziej wstrząsająca ;)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #181 dnia: 2021.01.15, 14:14:47 »
1. Średnia kopułka
2. Duża kopułka
3. Mała kopułka
4,5,6 C3PO po wizycie w Mos Eisley na Tatooine ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #182 dnia: 2021.01.15, 14:25:37 »
Wyglada, jak nowy zasilacz do Juniora :-)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #183 dnia: 2021.01.15, 15:17:30 »
Do Juniora nie, ale do Atari jak najbardziej :P

Wszystkie urządzenia na zdjęciu są połowy lat 60-tych, więc raczej kadr z "Powrotu do przeszłości" ;).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #184 dnia: 2021.01.15, 19:48:28 »
To Atari w koncu na prund czy wungiel ?

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #185 dnia: 2021.01.15, 20:45:40 »
No dobra, a będzie rozwiązanie tej zagadki, bo sam jestem ciekawy? Czy to wiszące coś (nr 4) to nie jest jakaś forma transformatora?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #186 dnia: 2021.01.15, 21:19:03 »
OK :) Jest to pole liniowe stacji 400kV o układzie podwójnych szyn zbiorczych. Po kolei od lewej, od strony szyn:
  • wyłącznik 400kV z napędem pneumatycznym (na sprężone powietrze) o prądzie znamionowym 4000A, o znamionowej zwarciowej zdolność łączeniowej 40kA
  • 5-cio rdzeniowy przekładnik prądowy, przekładnia 2000/1000/1A,
  • odłącznik liniowy 400kV,
  • filtr LC dla kanałów komunikacyjnych linią napowietrzną 400kV (PLC),
  • izolator wsporczy,
  • pojemnościowy przekładnik napięciowy o przekładni 396kV/110V.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #187 dnia: 2021.01.16, 03:18:47 »
No tak łatwo nie odpuszczę :)
1. Wyłącznik to jasna sprawa, choć nie rozumiem dlaczego na zdjęciu wygląda jakby ich było 5, chyba że zamieniłeś numery i 1=2, a 2=1. Ewentualnie może to zwielokrotnienie punktów rozłączania, żeby zapewnić rozłączenie przy zwarciu?
2. Ten przekładnik to do pomiarów, które gdzieś wychodzą, czy do współpracy np. z wyłącznikiem?
3. Odłącznik to pewnie na jakieś prace serwisowe, czyli jak nie płynie prąd możemy go zdemontować i zapewnić wtedy przerwę w obwodzie, czy źle to rozumiem?
5. W sumie to tu wszystko stoi na jakimś izolatorze, więc dlaczego ten jeden potraktowałeś specjalnie i oznaczyłeś numerkiem? Dlatego, że jego jedyna funkcja to podpieranie? :)
6. Tu mierzymy sobie napięcie na względnie bezpiecznym zakresie?
A gdzie to dalej idzie, bo chyba 400kV nie jest od razu przesyłane na widoczny w tle słup?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #188 dnia: 2021.01.16, 07:44:32 »
Proszę bardzo "Przyspieszony kurs o urządzeniach stacyjnych" ;)

1. Policz jaka jest energia przesyłana w momencie zwarcia 40kA w systemie 400kV. Tego typu wyłącznik (Air Blast Circuit Breaker) zapewnia 2 x 5 przerw izolacyjnych, to jakbyś miał 10 wyłączników w szeregu na niższe napięcie. Taki wyłącznik musi zapewnić wyłączenie w przypadku zwarcia w 40ms (dwa okresy 50Hz). Obecnie są wyłączniki 400kV z jednym mechanizmem rozłączającym, ale one mają zupełnie inna konstrukcję oraz wykorzystują do gaszenia łuku gaz SF6 lub nowe gazy ekologiczne. Tak na marginesie, aby rozłączyć 400kV prądu stałego, potrzebujesz wyłącznika o wielkości połowy średniej czteropiętrowej kamienicy i jest on zbudowany z tyrystorów lub tranzystorów IGBT oraz wyłącznika mechanicznego. Jego czas wyłączenia liczy się w pojedynczych milisekundach. Przy prądzie stałym nie występuje zjawisko samogaszenia łuku.

2. Przekładniki prądowe są dla zespołów zabezpieczeń (EAZ) i systemów sterowania, tzw. obwody wtórne. Pięć rdzeni o różnych klasach dokładności od P-X po klasę 1 przy obciążeniu indukcyjnym 30VA. Dlaczego 5, ponieważ niektóre systemy wtórne wymagają dedykowanego uzwojenia i nie mogą być dzielone z innymi układami, np. zabezpieczenia podstawowe linii lub zabezpieczenie szyn stacji. Typowy zestaw zabezpieczeń w polu liniowym dla WN (wysokich napięć) zawiera: zdublowane zabezpieczenie podstawowe i zabezpieczenie rezerwowe linii, rezerwę wyłącznikową, zabezpieczenie szyn stacji, systemy pomiarowe, systemy sterowania i telemetrii.

3. Odłącznik jest jedynym urządzeniem zapewniającym przerwę izolacyjną w przypadku odstawienia linii od pracy lub dla prac serwisowo-remontowych. Przy wyłącznikach ze zdjęcia pełni on jeszcze jedną funkcję. Wyłączniki ABCB, aby pozostać w stanie otwartym, wymagają wysokiego ciśnienia w systemie pneumatyki. Po otwarciu wyłącznika, sekwencyjnie otwierany jest odłącznik, aby zapewnić bezpieczeństwo i przerwę izolacyjną w przypadku awarii napędu wyłącznika lub jego innego niechcianego zamknięcia. Odłącznik nie jest demontowany, a ten ze zdjęcia otwiera się przez obrót ramienia na środkowym izolatorze, tym pod nr 3.

5. Izolatorów jest masa, wszystko wspiera się na izolatorach zapewniających bezpieczną odległość od ziemi oraz stanowią one konstrukcje wsporcze.

6. Tak, 110Vac jest wymagane dla systemów zabezpieczeń i sterowania.

Nie pokazałem słupa linii napowietrznej, bo on stoi poza terenem stacji. Nad izolatorem nr 5 są takie cztery "druciki" w wiązce, każdy o przekroju chyba 240mm2 idące na słup. Taka jedna wiązka jest dla każdej fazy a ich temperatura pracy wynosi ok 90stC dla prądu znamionowego (4000A). Dla tej konkretnej linii musiałbym sprawdzić jaka jest konfiguracja i typ przewodów linii napowietrznej. Z punktu widzenia EAZ ważniejsze są parametry zastępcze tej linii, czyli jej długość, impedancja zastępcza (w tym pojemności), czy nie ma w niej sekcji z kablem, a nie sama budowa linii napowietrznej.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #189 dnia: 2021.01.16, 10:49:32 »
No i te zielone dywaniki izolujące.
Jest moc :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #190 dnia: 2021.01.16, 11:13:03 »
To nie są dywaniki izolujące. Przy 231/400kV i tak dym z butów idzie przy porażeniu bezpośrednim. To są lekkie pokrywy kanałów kablowych. Kiedyś były betonowe, obecnie są z włókien węglowych.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #191 dnia: 2021.01.16, 14:10:21 »
Miałem na myśli - izolujące od głupoty wchodzenia na nie.
Widziałem już jaki łuk potrafi pociągnąć przełącznica przy przełączaniu linii.
Słyszałem też strzał przy zadziałaniu zabezpieczenia.
Z tym nie ma żartów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #192 dnia: 2021.01.18, 09:55:51 »
Proszę bardzo "Przyspieszony kurs o urządzeniach stacyjnych" ;)
Dzięki za podstawy. Jakoś do tej pory zupełnie nie interesowała mnie ścieżka prądu do gniazdka ;) Może mógłbyś pokazać jeszcze co jest przed tymi urządzeniami (jakiś transformatorek i prostownik?) i dalej po stronie odbiorczej (falownik?)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #193 dnia: 2021.01.18, 11:50:51 »
Droga prądu od generatora w elektrowni do gniazdka typowo wygląda tak:

generator na średnim napięciu (np. generator 650MW na 22kV daje ponad 17kA) ->  transformator blokowy średnie (SN) na wysokie napięcie (WN) -> system przesyłowy (w Polsce 400kV i 220kV, linia 750kV jest odstawiona od użytkowania) -> transformator WN/SN -> sieć dystrybucyjna SN -> transformator dystrybucyjny (średnie na niskie napięcie 230/400V) -> przyłącze odbiorcy na niskim napięciu > rozdzielnia odbiorcy indywidualnego -> gniazdko.

A dokładnie co chciałbyś zobaczyć? Stacyjne przekładniki prądowe i napięciowe nie służą do zasilania odbiorców końcowych. Nawet nie służą do zasilania obwodów potrzeb własnych stacji. To co widzisz, to zobaczysz przez płot, więc mogłem wsadzić zdjęcie. Przedstawienie obwodów wtórnych, zabezpieczeń i układów sterowania ze stacji wymagałoby złamania przeze mnie kilku klauzur poufności, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania terroryzmowi i innych. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda cyfrowy przekaźnik zabezpieczeniowy linii lub sterownik pola stacji WN, to karty katalogowe są dostępne na stronach producentów. Sterownik pola najczęściej jest odrobinę przerośniętym i specjalizowanym sterownikiem PLC z kilkoma specjalnymi protokołami komunikacyjnym, nieużywanymi w automatyce procesowej.
« Ostatnia zmiana: 2021.01.18, 12:02:13 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #194 dnia: 2021.01.19, 11:38:23 »
Droga prądu od generatora w elektrowni do gniazdka typowo wygląda tak:
Dobra, już się wczytałem. Czyli jak rozumiem jest to normalna stacja na prąd zmienny? W pewnym momencie zacząłeś pisać o prądzie stałym, ja swego czasu wyczytałem, że robi się linie przesyłowe na prąd stały, w związku z czym ubzdurałem sobie, że stacja na zdjęciu ma z tym prądem coś wspólnego. A skoro prąd stały, no to proste skojarzenie z zasilaczem ZX'a - oho! stąd też wychodzi stały ;) O ile pewnie większość ludzi widziała w swoim życiu jakiś prostownik (no choćby ten w zasilaczu), czy falownik, to (przynajmniej dla mnie) ciekawe jest jak wygląda model w większej skali. Ale to chyba nie ten przypadek i tu ani prostownika, ani falownika (po drugiej stronie linii) pewnie się nie znajdzie?