Autor Wątek: Wolne porty I/O  (Przeczytany 7492 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #30 dnia: 2018.11.11, 15:14:15 »
No dobra :) Peace :)

A masz jakiś pomysł, jak się zabrać za tę standaryzację? Uderzyć do określonych osób na różnych forach (bo to nasze jedno reprezentuje raczej mały odprysk, nawet biorąc pod uwagę wszystkie modele Spectrum i Amstradów)? Bo metoda wrzucania "white paper" na FB się słabo sprawdza, patrząc na historię tzw. Chloe, tudzież Spectrum SE, którym chyba już pies z kulawą nogą się nie interesuje ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6822
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #31 dnia: 2018.11.11, 15:21:41 »
Raczej zacząć trzeba od naszego grajdołka i zobaczyć co mamy w plikach muzycznych AYka. Co w nich siedzi. Jakie formaty są używane. Wybrać 3 najpopularniejsze, po jednym dla każdej z trzech platform sprzętowych. W esxDOS 0.8.6 jest plejerek autorstwa Szeryfa, może od modyfikacji tego plejerka zacząć i wtedy pokazać innym, czy to na fejsie, czy forach hiszpańskich, rosyjskich i angielskich.

Chyba za daleko sięgam, bo robi się „proof of concept”.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #32 dnia: 2018.11.11, 15:31:22 »
Ech! Pytanie było „Czy to ma sens?” oraz „ Czy to jest potrzebne?”
Dla mnie pewnie nie jest istotna dokładność zegara dla AY, bo i tak tego nie usłyszę, ale ktoś z bardziej wyczulonym słuchem niestety usłyszy fałsz.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #33 dnia: 2018.11.11, 15:48:01 »
No właśnie liczyłem na wypowiedzi naszych lokalnych speców w tym temacie, bo sam jestem ciekaw, na ile to istotny aspekt.
Ale nadal uważam, że bardzo istotny jest model stereo (ACB vs ABC), bo to jednak każdy usłyszy.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6822
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #34 dnia: 2018.11.11, 17:10:58 »
Zgadzam się, że przełącznik ABC-ACB jest istotny, tylko czy jakikolwiek format plików dźwiękowych ma zaszytą informację o miksowaniu, które jest realizowane poza AYkiem? Klucze analogowe typu 4066 można zawsze dodać do toru audio.

Myślę, że każdy będzie w stanie usłyszeć, że coś jest nie tak jeśli plik na Amstrada (taktowanie 1MHz) zostanie odtworzony z taktowaniem ZXa. Niuanse Toastrack, +2A/3, Timex czy rosyjskie produkcje już raczej coś dla "smakoszy". Ale też nie chcę, aby sprawa poszła w stronę "audiofilstwa" i dysput, że kwarc firmy XYZ jest lepszy od ABC lub spoiwo lutownicze z czystego srebra "daje pełną przestrzeń basów z wyraźnymi akcentami w zakresie tonów średnich". ;)
« Ostatnia zmiana: 2018.11.11, 17:28:50 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #35 dnia: 2018.11.11, 17:34:11 »
Zgadzam się, że przełącznik ABC-ACB jest istotny, tylko czy jakikolwiek format plików dźwiękowych ma zaszytą informację o miksowaniu, które jest realizowane poza AYkiem?

Przecież to nie jest cecha pliku, tylko sprzętu. W pliku nie znajdziesz też częstotliwości zegara.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6822
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #36 dnia: 2018.11.11, 17:37:47 »
I tak i nie. Format/rozszerzenie nazwy pliku może być identyfikatorem platformy sprzętowej. Ale nie będziesz miał tego rozróżnienia jaki mikser zastosowano. Zdajesz się tylko na własny słuch. W sumie można dodać w sofcie opcję "ptaszowania" typu miksera i zostawić ją w gestii użytkownika.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #37 dnia: 2018.11.11, 17:54:10 »
Oczywiście dobrze mieć możliwość wyboru.
Ale niektóre platformy mają na stałe przyporządkowane kanały. Oczywiście modele monofoniczne to żaden problem w tym przypadku :)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Wolne porty I/O
« Odpowiedź #38 dnia: 2018.11.11, 19:03:10 »
Któraś gra miała wręcz odwrotnie. Beeperowa muzyka była wspierana bębnami z AY. Chronos?
Nie wiem czy Chronos, ale na pewno Raw Recruit.