Autor Wątek: Next  (Przeczytany 2812 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Next
« dnia: 2018.10.14, 13:09:04 »
Hejka,

Wpadly mi w rece trzy komputerki Next, w wykonaniu Steva Jobsa, kiedy byl na wygnaniu. Dwa NextStation i jeden NextCube.
Nigdy sie wczesniej nie bawilem ani nie interesowalem za bardzo architektura a teraz stoje przed proba postawienia ich spowrotem na nogi.
Wiem, ze nie ma w nich dyskow, bo padly, z czym nie powinno byc problemu, aczkolwiek, czy ktos zna moze procedure, wie skad zassac OS idt ?

Pozdro.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Next
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.10.14, 13:16:18 »
« Ostatnia zmiana: 2018.10.14, 13:50:31 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Next
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.10.17, 19:41:43 »
Też kiedyś polowałem na next'a, ale nie udało się zdobyć.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Next
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.10.18, 09:14:15 »
Też kiedyś polowałem na next'a, ale nie udało się zdobyć.

Od kad teraz troche o nich poczytalem, to tez zauwazylem, ze i Nextow i o Nextach jest niewiele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Next
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.10.18, 13:08:33 »
Napisz do Jacka Łupiny z Apple Muzeum Polska - ma je działające.
dużo sprzętu mało czasu.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Next
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.29, 20:16:00 »
Dzisiaj w koncu mialem okazje usiasc i je obejzec.

Jeden, ten duzy Cube wystartowal od razu. Nie znalem hasla ale z tym problemu nie ma. Ten myk dziala:

http://www.nextcomputers.org/forums/viewtopic.php?t=2650

Duzy "Cube" ma sporo miejsca na dodatkowe plyty PCB ale niestety wydziela/nadaje tylko czarno-bialy obraz. Ma procka 68040-25, dysk SCSI o pojemnosci okolo 1GB (przedstawia sie jako 1006Mb) i 16mb RAMu. Ogolnie i tak odpala sie szybciej niz MS <tu wstawic jakikolwiek OS z Redmond>, ale szalu nie ma. Ciekawostka jest, ze kabel miedzy monitorem a komputerem ma wtyczki D-SUB19, takie same jak do Megafile w Atari ST, tylko kabel jest nieco dluzszy, bo ponad metr. Bardzo trudno te kable w dzisiejszych czasach zdobyc i Atarowcy potrafia dac sobie <...> ogolic za taki kabel, gdy nie ma, a jest potrzebny. Wiem, bo sam bylem blisko. Kompa wpina sie tylko do pradu, albo tez opcjonalnie do "internetu", monitor sie wpina do kompa, klawiature do monitora a myszke do klawiatury. Gdzie ja to widzialem....

Drugi Next to taki plaski. Podobny do Cube, tylko ma wiecej, bo 20MB pamieci, mniejszy dysk, ktory pokazuje sie jako 406Mb a reszta jest podobna. Plyty glowne roznia sie od siebie i ta w Cube jakby miala wiecej "do powiedzenia" ale to pewnie jest gdzies szczegolowo opisane. Jedynie co, to byl problem, ktory przy starcie objawial sie jako "Default Drive not Found". Dwie komendy w "biosie" z tej samej strony co powyzej i juz uruchamia sie bez problemu.

Trzeci, tez plaski niestety stawia opory. Po pierwsze "primo" ten ma jeszcze inne i bardziej skomplikowane wyjscie do monitora, bo jest rzekomo w stanie wyswietlac kolory. Udalo mi sie go odpalic do momentu, gdzie w biosie sie zacial nad inicjalizacja dzwieku (o dzwieku za chwile) takze kolorow nie widzialem, Aczkolwiek monitor do tego jest wyraznie wiekszy (17''), ciezszy i ma wlasne zasilanie. Tutaj podpiecie, czyli spiecie kablami w calosc jest troche bardziej skomplikowane. Komp i Monitor do pradu (trzeba bylo sie przejsc po jeszcze jeden kabel), Komp do monitora ta dziwaczna wtyczka, ktora sie w polowie rozdziela i druga czesc idzie do takiej jakby szczekawki/glosnika, do ktorego wpina sie klawiature (zamiast do monitora w powyzszych) i do klawiatury myszke.  Jedyny wlacznik komputera jest na klawiaturze takze to niby dziala, aczkolwiek jak pisalem ROM zawiesza sie na inicjalizacji dzwieku. Poza Tym niestety dysk wydal z siebie takie dzwieki ze jednoznacznie mozna okreslic jego stan. Podpialem go na chwile do kompa nr 2 (wyzej) ale tylko zaklikal jeszcze glosniej. Nie wiem, czy to tylko mnie sie tak wydaje, ale dyski SCSI kiedy padaja to robia wiecej huku niz IDE.

Poza tym przynajmniej wiem, ze wszystkie trzy, czyli ten trzeci tez, kiedys wstana. OS nazywa sie NEXTSTEP strasznie przypomina pewien inny dosc znany, w ktorym zamiast "Explorer" znajdzie sie "Finder". Ogolnie dosc latwy do okielznania, aczkolwiek jak to wtedy bylo (circa 1990) niestety pewne rzeczy mozna zrobic tylko komendami, bo jednak mimo, ze sie starali, to jednak nie do wszystkiego bylo GUI.

Ogolnie oprocz jednej myszki brakuje tylko wkladek "Caddy" do CD ROMow, takich jak np w Amidze CDTV, ale te sa dostepne i w miare tanie. Dyskietke udalo mi sie sformatowac w systemie NEXT i DOS3 (takie byly do wyboru), takze te napedy dzialaja.

Dopisze cos jeszcze, gdy zobede dysk SCSI i bede probowal zainstalowac OS na tym trzecim.

Pozdro.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Next
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.12.30, 16:58:53 »
db19 było używane w Apple :)
dużo sprzętu mało czasu.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Next
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.12.30, 18:37:20 »
db19 było używane w Apple :)

Tego akurat nie wiedzialem, bo Apple jako firma swoim podejsciem do klienta od zawsze dzialala wbrew mojej religii, takze nigdy nie wnikalem w sprzetowe detale.

NIemniej jednak tez ciekawostka :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Next
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.12.30, 18:50:34 »
Apple jako firma swoim podejsciem do klienta od zawsze dzialala wbrew mojej religii

Hmm, klauzula sumienia? ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Next
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.12.30, 19:25:26 »
Hmm, klauzula sumienia? ;)

W tym przypadku bardziej jako przychylny glos za eutanazja. Sama mysl na temat wplywa na mnie negatywnie.


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Next
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.01, 23:36:56 »
Apple jako firma swoim podejsciem do klienta od zawsze dzialala wbrew mojej religii

pewnie miało być filozoficznie, ale ja najzwyczajniej nie zrozumiałem.
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Next
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.02, 00:11:26 »
DB19 było nie tylko w Next, Apple, było też w Atari ST.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Next
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.02, 09:51:11 »
Ostatecznie można "wykroić" wtyczkę do tego gniazda z wtyczki DB25.
Sam mam takowe w zewnętrznym Satan-ie do Atari  ST.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Next
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.01.02, 10:20:53 »
DB19 było nie tylko w Next, Apple, było też w Atari ST.

no tak, ale o tym napisał :)

W Apple IIc/IIe Enhanced było do stacji od 1984/1985 roku, i wtedy też w Macintoshach (również do stacji).
dużo sprzętu mało czasu.