Autor Wątek: FDD w +3  (Przeczytany 27597 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #45 dnia: 2017.02.11, 15:54:52 »
Żeby nie było mi za wesoło, to reszty dyskietek dalej nie chce sformatować, tzn udało się jedną stronę z jednej dyskietki i ona jest teraz ciągle "czytelna", druga strona tej dyskietki jak i pozostałe 4 z obu stron są bez zmian - nic nie mogę z nimi zrobić... Czy jest jakieś duże prawdopodobieństwo, że ja mam po prostu ubite dyskietki, skoro w obydwu napędach zachowują się tak samo?
Czy po sformatowaniu tej jednej dyskietki zrestartowałeś komputer i następne próby były po restarcie ?
Jeśli tak, to może być problem z układem resetu przy kontrolerze dyskietek.
Już coś podobnego widziałem kiedyś.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #46 dnia: 2017.02.11, 16:22:21 »
Tooloudtoowide: pokazuje 1% spinning head difference

Pear: obojętnie, ile razy go zrestartuję czy nacisnę reset, to na ten moment ciągle mogę formatować ile razy chcę tą jedną jedyną stronę z jednej dyskietki z wszystkich pięciu, na obydwóch napędach jakie mam.

A jeden napęd chyba złapał właśnie zadyszkę albo całkowitego "fakapa", bo przestał w ogóle kręcić dyskietkami :) Nie rozbierałem go dzisiaj, z marszu ot tak sam od siebie postanowił mi właśnie powiedzieć "f.ck off".

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #47 dnia: 2017.02.11, 18:19:11 »
Dobrze byłoby te niedziałające dyskietki przelecieć na CPC6128 programem Multi Mark
(w załączniku ten program)
Wtedy będziemy wiedzieli na pewno, że dyskietki są uszkodzone fizycznie i to nie wina stacji.
Niestety nie istnieje taki program na ZX Spectrum +3.

Także na Twoim miejscu nie pchałbym już więcej dyskietek do tej stacji bo być może stacja narzyna
dyskietki (zbyt mocny docisk?) i w ten sposób uwalisz wcześniej lub później praktycznie każdą tam włożoną dyskietkę.
A przecież one teraz są na wagę złota.
Naciskałbym na Peara żeby sobie ogrzewanie w garażu zamontował lub cierpliwie bym poczekał na wiosnę  ;)




ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #48 dnia: 2017.02.11, 18:26:20 »
Dobrze byłoby te niedziałające dyskietki przelecieć na CPC6128 programem Multi Mark
(w załączniku ten program)
Wtedy będziemy wiedzieli na pewno, że dyskietki są uszkodzone fizycznie i to nie wina stacji.
Niestety nie istnieje taki program na ZX Spectrum +3.
Właśnie takie "przeleciane" dyskietki dałem do testów :) Pewniaki.

Naciskałbym na Peara żeby sobie ogrzewanie w garażu zamontował lub cierpliwie bym poczekał na wiosnę  ;)
Problemem nie jest zamontowanie ogrzewania tylko zasilanie. Garaż ma główny bezpiecznik z zewnątrz 10A.
Albo jest ciepło, albo mam włączony sprzęt :-X
Byłem dzisiaj w garażu, bo już mnie nosi, ale wytrzymałem tylko pół godziny :(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #49 dnia: 2017.02.11, 22:12:12 »
Jak w tych flopp-ach były zmieniane paski, to może są źle dobrane i np. się ślizgają przy obciążeniu nośnikiem (obrocie dyskietki).

Żeby wyeliminować problem czy to napęd czy też sterownik na płycie, należało by - najprościej - użyć zewnętrznego flopp-a 3''5 z przełącznikiem stacji dyskietek na kablu, np. taki, jak na załączonym obrazku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #50 dnia: 2017.02.12, 09:35:50 »
Jest jedna dobra wiadomość :)
Dzisiaj wyciągnąłem z pudła FDD3, bo potrzebowałem dyskietkę nagrać.
Z ciekawości wziąłem tą pierwszą dyskietkę, którą dałem rzeźnikowi do testów.
Sformatowała się bez zająknięcia z obu stron, a TOS jest bardzo wrażliwy na wszelkie uszkodzenia dyskietki.
Wygląda, że napęd jej nie zniszczył.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #51 dnia: 2017.02.12, 11:14:44 »
Dobra wiadomość z tą dyskietką. A co do pasków to też o tym pomyślałem, zamówiłem już jakiś czas temu i czekam na dostawę. Sterownika bym nie obwiniał, jak pisałem hxc od Zaxona działa na tym Speccu bez problemu. Dzięki Ikci za przypomnienie o Multi Mark, w tygodniu podłączę jeszcze napęd do CPC i popróbuję.
« Ostatnia zmiana: 2017.02.12, 11:24:04 wysłana przez rzeznik666 »

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #52 dnia: 2017.02.12, 11:23:46 »
Pozwolę się podłączyć do wątku.

Chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze rozumiem - mam SD Slim Floppy Emulator i z instrukcji (str. 8) wynika, że mogę go podłączyć "prostą" taśmą, bez obracania - wystarczy zmienić jumpery na emulatorze. Czy ktoś testował taką konfigurację ze Spectrum +3, gdzie emulator pracuje jako stacja B.

Mam jeszcze pytanie, czy podłączając emulator do gniazda B jest możliwość, żeby był widziany jako stacja A?

Dziękuję.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #53 dnia: 2017.02.12, 11:31:48 »
Dely wszystko masz na obrazku od Mariansss'a kilka postów wyżej.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #54 dnia: 2017.02.12, 11:45:27 »
Niekoniecznie wszystko - na obrazku jest taśma z odwróconymi przewodami w środku :)
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #55 dnia: 2017.02.12, 11:54:55 »
Ale wszystko co ważne dzieje się na nieodwróconych pinach :-] Acha, jak miałem pełne HXC z wyświetlaczem od Lotharka kiedyś to musiałem mieć odwróconą taśmę, nie chciało mi to działać inaczej ale to już było dość dawno, więc mogę źle pamiętać. Aaaa i jeszcze jedno, nie przeraź się tylko tym, jak podłączysz fejsa jako A, że równocześnie będzie odczyt z fejsa i wewnętrznego floppa, tak ma być.
« Ostatnia zmiana: 2017.02.12, 12:02:12 wysłana przez rzeznik666 »

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #56 dnia: 2017.02.12, 12:00:40 »
Pozwolę się podłączyć do wątku.

Chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze rozumiem - mam SD Slim Floppy Emulator i z instrukcji (str. 8) wynika, że mogę go podłączyć "prostą" taśmą, bez obracania - wystarczy zmienić jumpery na emulatorze. Czy ktoś testował taką konfigurację ze Spectrum +3, gdzie emulator pracuje jako stacja B.

Mam jeszcze pytanie, czy podłączając emulator do gniazda B jest możliwość, żeby był widziany jako stacja A?

Dziękuję.

teoria pt. selekcja na kablu daje taką możliwość. W Gotek HxC dodatkowo można to wymusić jumperem. Ja walczę w tej chwili z Gotekiem HxC bez LCD (tylko trzycyfrowy wyświetlacz - typowy z Allegro do amigi). Mam kabel na którym działa stacja 3,5", podmieniam na Goteka - i teoretycznie napęd jest widziany, ale nie mogę zamontować obrazu dyskietki.
dużo sprzętu mało czasu.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #57 dnia: 2017.02.12, 12:22:58 »
OK, to w takim razie idę szukać jakiejś taśmy z pasującą krawędziówką i wtyczki do zasilania - dam znać o efektach.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #58 dnia: 2017.02.12, 13:37:42 »

Mam kabel na którym działa stacja 3,5", podmieniam na Goteka - i teoretycznie napęd jest widziany, ale nie mogę zamontować obrazu dyskietki.

Bo jeszcze trzeba zamontować do takiego Gotek-a z HXC jeden przycisk. Dwa, które już są, służą do wybierania pliku do zamontowania, zaś tym trzecim się zatwierdza. Jak znajdę chwilkę, to wstawię zdjęcia mojego, z tym przyciskiem.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #59 dnia: 2017.02.12, 16:57:49 »
Ja mam tak to zrobione:

Niebieski i zielony - dodatkowy przycisk dla HXC
Czerwony i brązowy - zasilanie wyświetlacza (jak ktoś ma podłączony)

Dodatkowy przycisk wyprowadziłem z przodu obudowy Gotek-a.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma