Autor Wątek: Pierwsze kroki z Sam Coupe  (Przeczytany 42419 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Pierwsze kroki z Sam Coupe
« dnia: 2017.07.25, 18:57:17 »
Jako świeżo upieczony nabywca, oczekujący aktualnie na dostawę tego sprzętu, miałbym kilka pytań na początek:
1. Złącze SCART - jest najnormalniejsze? Podłączam przewód SCART-SCART i ma działać?
2. Czy mysz jest potrzebna do użytkowania czy mogę ją sobie odpuścić, bo wszystko "da radę" zrobić na klawiaturze a mysz jest takim dodatkiem tylko po to żeby była?
3. Zamiennik floppa - co najlepiej? Jakieś HXC czy Goteka podłączę i użyję bez problemu?
4. A jeśli już używać floppa to dyskietki nagram na Win10 z floppem USB czy szukać starego peceta ze zwykłą stacją (zostało mi skądś w pamięci że jest coś takiego jak SAMdisk na pc)? Jakie dyskietki - HD dadzą radę czy DD szykować?
5. Czy gry na ZX da się wczytać z magnetofonu? Jak z emulacją 128 i AY, da się w ogóle?
Wybaczcie, dosłownie jeden raz w życiu dotknąłem SAM'a, 2 razy widziałem go z daleka na własne oczy, kompletnie nie mam pojęcia jak się go używa.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.07.25, 19:39:32 »
1. Nie, trzeba przekrosować kabelki.
2. Bez myszy przeżyjesz.
3. W oryginalnym flopie jest zabudowany kontroler. Będziesz potrzebował adaptera, żeby podłączyć coś innego.
4. Nie wiem.
5. Nigdy nie próbowałem podłączyć magnetofonu do Sam'a, więc się nie wypowiem. Układ dźwiękowy jest SAA i to się nijak na AY nie tłumaczy.

Gratuluję nowego nabytku :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.07.25, 19:41:25 »
No to gratulacje !
Gdzie Kupiłeś ? bo za ile, to już nie mam śmiałości zapytać  :P

Z tego co pamiętam.
- SCART działa tak jak pisał PEAR. W sieci jest gdzieś rozpiska, co i jak "przekrosować".
- mysz jest dodatkiem, na razie nie niezbędnym
- Gotek działa. Tylko pamiętaj, że kontroler fdd w SamCoupe jest przy flopp-ie, nie na płycie SAM-a.
- Na forum, gdzieś było, jak kopiować dyskietki na SAM-a. Myślę, ze najlepiej mieć jakiś stary PC z np. WIN XP i flopp-em 3''5.
W dyskietkach HD trzeba zakleić szczelinę i zrobić z nich DD.
- W trybie ZX-a, SAM emuluje tylko wersję 48kb. No chyba, ze coś się zmieniło, czego nie wiem.


Istnieje kontroler hdd, nazywa się chyba ATOM (ale nie ten z Tytusa :) ). Wpina się go w miejsce 2-go flopp-a.
Tu http://8bit.yarek.pl/interface/sam.atom/index.html Masz o ATOM-ie.

Warto też rozbudować pamięć co najmniej do 512kb.

Dawno się SAM-em nie bawiłem, ale bym się jeszcze pobawił :)
« Ostatnia zmiana: 2017.07.25, 19:49:05 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.07.25, 19:47:51 »
Dziękuję za info - no nie, to nawet z kabelkiem będzie zabawa, ech  :)
Jak zwykle to ja się z nim chyba najlepiej wybiorę do Maćka jak już do mnie Sam przyjedzie w celu dokładnego określenia co i jak z nim.
Pamięci mam 512kb.
Cena ok 1300, kupiony w UK - żeby nie rozwalić budżetu na ten miesiąc to chyba będę puszczać Mega STE (nuuuudddddyyyy).
A ten Atom jest do zdobycia jakoś łatwo, czy będę kolejne 3 lata polował jak na Sama?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.07.25, 19:49:59 »
Dałem Ci schemat, jak "przekrosować" SCART-a w SAM-ie.
Z ATOM-em jest tak jak z Yeti, niby jest, a nikt go nie widział :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.07.25, 19:52:45 »
Kolejny motywator do ruszenia tematu Atom'a. Sam się też chyba muszę sklonować :P
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.07.25, 20:33:03 »
Właśnie po konsultacjach dostałem info od Pear'a, że chyba Atom jest w tym Sam'ie :) A ja po zakupie chciałem to wywalić i dać zaślepkę, bo sprzedawca nie wiedział co to a ja tym bardziej...





Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.07.25, 21:28:57 »
To jak będzie w Twoich rękach, zrób kilka zdjęć wnętrza. Ciekawe, co tam jeszcze jest zainstalowane ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.07.25, 21:33:41 »
Jak będzie coś ciekawego oczywiście zapodam, myślę za jakieś 2,5 tyg powinien dojechać. Dziękuję Panowie za pomoc.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.07.26, 09:28:12 »
Gratulacje!

A za Atomem albo innym 'HDD' trzeba by się rozejrzeć. Toć już aż 3 osoby chętne na ten fejs!

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.07.26, 14:01:35 »
Gratulacje!
Dzięki, już nie umiem się doczekać.

A za Atomem albo innym 'HDD' trzeba by się rozejrzeć. Toć już aż 3 osoby chętne na ten fejs!
Jeśli okaże się, że tam u mnie taki Atom siedzi to mogę go udostępnić do jakiegoś klona czy co jak będzie potrzeba.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.07.26, 18:41:58 »
Jako stary SAM-owiec odpowiem na pozostałe pytania:

4. A jeśli już używać floppa to dyskietki nagram na Win10 z floppem USB czy szukać starego peceta ze zwykłą stacją (zostało mi skądś w pamięci że jest coś takiego jak SAMdisk na pc)? Jakie dyskietki - HD dadzą radę czy DD szykować?
Tylko i wyłącznie flop wewnętrzny, na USB nie zadziała. Nie musi być stary Windows, zadziała i z Win10. Dyskietki lepiej DD. HD z zaklejonym otworem działają, ale w mniejszości. Część nie działa w ogóle, a przeważająca część bardzo niepewnie.

5. Czy gry na ZX da się wczytać z magnetofonu? Jak z emulacją 128 i AY, da się w ogóle?
Wybaczcie, dosłownie jeden raz w życiu dotknąłem SAM'a, 2 razy widziałem go z daleka na własne oczy, kompletnie nie mam pojęcia jak się go używa.
Gry z ZX jak najbardziej da się wczytać z magnetofonu, ale oczywiście pod emulatorem ZX Spectrum (nie ma czegoś takiego jak tryb Spectrum, tak jest nazywany co najwyżej tryb graficzny zgodny ze Spectrum). Można oczywiście od razu przenieść je na dyskietki. Ja tak zrobiłem eony temu z całą moją kolekcją gier i dem. Emulacji sprzętowej AY czy 128 nie ma, ale da się zrobić emulację programową AY na SAA (każda gra wymaga indywidualnego przerobienia, jest już cała masa przerobionych gier i parę dem), a także przerobić niektóre gry ze 128 (przerabiane są od razu z AY, jak już pisałem jest ich dużo). Emulatorów jest kilka różnych, ja przerobiłem na własny użytek nazywający się chyba Samtape 3 z LERM Software. Dodałem w nim obsługę AY-greka na innych portach. AY-greka też podłączyłem do swojego SAMa, a na standardowych portach nie da się bez wewnętrznych przeróbek, bo są używane przez MIDI.

Też jestem jak najbardziej chętny na Atoma, ale najlepiej w wersji Lite.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.07.27, 00:13:41 »
ok, dziękuję za info.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.08.05, 10:02:02 »
Wczoraj dojechał, co to jest?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Pierwsze kroki z Sam Coupe
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.08.05, 10:05:50 »
A tak wygląda w środku, jest tam coś dziwnego, czy wszystko ma tak jak powinno?