Autor Wątek: Gra w stylu Atic Atack  (Przeczytany 6609 razy)

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Gra w stylu Atic Atack
« dnia: 2014.07.10, 12:10:39 »
Hej.
Mniej wiecej 2.5 roku temu przypomnialem sobie ze komputer moze sluzyc tez do czegos innego niz przegladanie internetu.
Dwa i pol roku to napewno nie jest duzo, ale tez nie jest to slomiany zapal. Kiedys w mlodosci nieco programowalem, a teraz staram sie do tego powrocic...
Zeby sie niepotrzebnie nie rozpisywac, powiem wprost ze chce w koncu spelnic swoje marzenia z mlodosci i napisac gre w stylu Atic Atac. Projekt juz tworze od pewnego czasu, i miala to byc gra po prostu w klimacie retro i w specyficznym rzucie czyli widok z 'pozycji zarowki'. Jednak ostatnio po przemysleniu, chce osadzic ja w labiryncie zrobionym wedlug oryginalnej mapy. Czyli widok i uklad korytarzy podobny, a cala reszta to juz wariacja na temat klimatu retro.
Gra, uwaga(!) nie bedzie przeznaczona na zx spectrum... z prostej przyczyny ze chociaz jestem wielkim milosnikiem tego cudenka to nigdy nie mialem go na wlasnosc. Teraz moglbym go sobie tak po prostu kupic ale czuje ze bylby to gwalt na moich mlodzenczych marzeniach ;)
Chcialbym zarobic na maszyne marzen wlasnie w sposob jaki planowalem bedac mlody. To wydaje mi sie fair.
Takie plany.
Czym gra nie bedzie:
-Nie bedzie klonem. Bedzie raczej proba nawiazania do gier sprzed lat.
-Nie bedzie tak perfekcyjna jak ta prezentowana tutaj na forum ktora byla przeznaczona na pc
http://speccy.pl/news.php?readmore=50
bo jestem po prostu amatorem.
...
Jezeli jest tu na forum jakis grafik, czy tez grafik amator, ktory chcialby sie przylaczyc do tego projektu, to powitam go z otwartymi rekoma. Oczywiscie uklad partnerski.
Napedza mnie mysl ze kazdy dzien zbliza mnie do mojej upragnionej maszynki ;)
... z drugiej jednak strony jezeli gierka nie zarobi wystarczajaco, to wciaz bede mogl gonic kroliczka ;)

Czy myslicie ze jest sens robic takie gry na telefony? czy mlodzi ludzie beda w takie cos chcieli grac?

Pozdrawiam wszystkich, a zwlaszcza tych ktorzy dotrwali do konca.
zx81
Gerard
W dziale 'roznosci' widzialem watek UIMP ktory pisze fantastycznie zapowiadajaca sie gre tekstowa...
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1429.0.html
no to tym sposobem Tygrys ma dwa watki o powstajacych grach :)




Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.07.10, 19:51:08 »
Marzenia należy realizować, bez nich byłoby nudno. ;)

Proponuję, abyś najpierw zrobił prototyp gry, cokolwiek, aby było widać jej potencjał. Ja tak zaczynałem z Krunelem. Najpierw powstał prototyp, który spodobał się pozostałym osobom, które ze mną współpracowały.. i tak się zaczęło.
Miała to być szybko napisana gra maksymalnie w 3 dni, a było ich ponad 30 i trud się opłacał, a dodatkowo sprawił wiele radości.

Może z tą grą będzie też podobnie - zrób prototyp, pokaż że w ten sposób chcesz zrealizować marzenie, a zwiększy to szanse na zainteresowanie projektem ludzi lubiących rysować jak również i muzykować.

I tu na prawdę nie chodzi o wątki o powstających tudzież powstałych niemniej dziękuję za wsparcie ;)

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.07.11, 00:37:52 »
Marzenia należy realizować, bez nich byłoby nudno. ;)
(...)
Dziekuje Tygrys za to co napisales. ( Twoja gra wyglada naprawde super
 i gratuluje pierwszego miejsca!!!)
Nie chce sie za bardzo rozpisywac, bo mam wrazenie ze moze to byc nudne dla czytajacych...  w kazdym razie tak!,  silnik gry istnieje juz. Grafik, jesli sie takowy zglosi nie musi byc profesjonalista-  ale musi powaznie podejsc do zadania i powinien wymyslic alternatywna historie do oryginalu, ktora bedzie chcial swoja grafika opowiedziec. (moze wlozyc do gry terminatora, a czarownica moze na przyklad jezdzic na skuterze itp) Gra ma jednak wyraznie nawiazywac do oryginalu ze specca.
Grafik musi czuc zx spectrum i znac ta gre.

...ale jednoczesnie powinien pamietac ze grac w nia bedzie sie na nowoczesnych telefonach/tabletach.
Gra bedzie ukonczona okolo 2 tygodnie po zakonczeniu pracy grafika.


Oczywiscie z checia odpowiem na wszystkie pytania, sam nie wiem co moge jeszcze napisac.


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.07.11, 10:54:49 »
Cześć,

Fajnie że masz takie marzenie. Super będzie jak ci się je uda zrealizowac.

Tylko chyba niepotrzebnie moim zdaniem myślisz tu o zarabianiu jakichś pieniędzy. Ustalmy jedną rzecz - gry retro się pisze zasadniczo dla funu a zarabia się gdzie indziej robiąc rzeczy nudne ale porządane przez pracodawców :) Oczywiście możesz teoretyczne "trafić w dziesiątkę" jak z Angry Birds czy Flappy Bird ale jest o wiele większa szansa, że zarobisz na niej np. 20 zł.

A Tygrys ma rację z tym prototypem. Jest takie pojęcie jak "dummy graphics" czy też "programmer's art". Czyli po prostu rysujesz jakieś schematyczne ludziki z kresek i nieładne ściany, używasz tego do stworzenia gry, a jak wszystko chodzi to pokazujesz światu i wtedy masz większą szansę że ktoś się pojawi i zrobi grafikę którą później podmienisz.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.07.11, 12:22:48 »
Tak zupełnie przy okazji, oryginał się nazywa Atic Atac Trochę głupio przekręcać tytuł ulubionej gry  ;D

UIMP

  • *
  • Wiadomości: 35
  • Miejsce pobytu:
    Ustroń
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.07.11, 15:03:21 »
Życzę powodzenia i wytrwałości, bo wytrwałość w takich projektach jest najważniejsza.

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.07.12, 00:31:26 »
RafalM -nie robie tej gry dla pieniedzy. Glownie robie ja bo sprawia mi to satysfakcje, a jezeli komus sie jeszcze spodoba to bedzie dla mnie wystarczajaca nagroda! Jezeli gra zarobi 20 zlotych czy nawet 1 zloty to beda to moje pierwsze w zyciu zarobione pieniadze na programowaniu! Mnie to naprawde wystarczy.
Nie zamierzam poprzestac na tej i zaraz bedzie nastepna gra i nastepna...
W koncu uzbieram na swojego pierwszego zx spectrum48.
Tak zupełnie przy okazji, oryginał się nazywa Atic Atac Trochę głupio przekręcać tytuł ulubionej gry  ;D
O ho ho ;)
Dziekuje UIMP.
Prace posuwaja sie dosyc szybko, choc czasami musze zrobic nieprzewidziany krok w tyl. Obecnie pozostaje mi dodac ostatni juz licznik( licznik eksploracji). Zrobie go pewnie jutro i biore sie za obsluge kieszeni.
Coraz bardziej zdaje sobie sprawe ze na forum zx spectrum grafika jednak nie znajde. Poczekam moze jeszcze kilka dni, a pozniej zaczne szukac takze gdzie indziej.

Nie potrzebuje placeholderow, szukam po prostu grafika ktory dobrze by sie czul w palecie zx spectrum i znal klimat gry.
Zwykle grafiki mam ( lacznie z bohaterem ktorym jest moj pies bokser o dumnym imieniu Milva)
Postaram sie nagrac jutro krotkie video z aktualnej wersji. Musze sie pochwlic ze jedna osoba widzac co mam, bez pudla wskazala moje zrodlo inspiracji czyli gre atic atac, choc wazniejsza bedzie dla mnie Wasza opinia.




Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.07.12, 13:15:25 »
Jak na razie nic nie pokazałeś, a już zaczynasz się zniechęcać ;)

Są wakacje, daj czas ludziom na powrót i zajrzenie na forum, a nuż ktoś się zgłosi i będzie chętny do współpracy. Głowa do góry!

Najważniejsze to się nie zniechęcać i iść do przodu.

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.07.12, 22:51:21 »
No wiec ide ;)
Dzisiaj gra otrzymala swoj 'plakat filmowy' w starym stylu.
Gra nawiazuje ( ze wszystkich sil) do czasow niemego kina. Opowiada historie wiernego psa boksera ( bokserki) imieniem Milva.

Pies ktorego pan odszedl w zaswiaty postanawia za wszelkja cene odnalezc i dolaczyc do swojego ukochanego pana.
Wyrusza wiec w daleka i niebezpieczna wedrowke do Nieba( powszechnie wiadomo ze wszyscy wlasciciele boxerow ida prosto do nieba). Milva nie wie jednak ze droga do nieba prowadzi przez Pieklo!

Tyle wymyslonej historyjki. W grze MIlva bedzie musiala zmierzyc sie z niebezpieczenstwem i odnalezc 3 czesci kluczza sw Piotra do bram Niebios.
To co widac na filmie to taki testowo/przykladowy gameplay( gra ma swoj wlasny edytor wiec przygotowanie poziomu to kwestia kilkunastu minut.)
Video
https://www.youtube.com/watch?v=otfTCqEqFwE
pozdrawiam
zx81

UIMP

  • *
  • Wiadomości: 35
  • Miejsce pobytu:
    Ustroń
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.07.12, 23:19:48 »
Może wreszcie coś mnie zmotywuje, żeby odpalić z dyskietki Atic Atac i pograć sobie na Juniorze.

A co do Twojej gry - wygląda ciekawie. Czy ja wiem, czy cisnąłbym do tego Spectrumową grafikę... Trochę by się to gryzło z  koncepcją kina niemego...

Czy będę się mógł do Ciebie zwrócić z prośbą o napisanie krótkiej apki na Androida? Bo mam konkretny pomysł na program użytkowy, ale nie ogarniam niczego poza Basicem na Spectrum. A mojego Juniora do ciemni nie zniosę przecie:D

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.07.13, 08:51:57 »
Gierka z grafika spectrumowa bedzie wygladala inaczej. Mam w glowie taki pomysl zeby na ekranie byl telewizor, ktory by sie wlaczalo, pozniej pojawiall by sie load ""i na kilka sekund pasy ladowania programu... no a potem zaczynalaby sie gra.
W grze bylby tez filtr imitujacy( pobieznie) zakłocenia na ekranie telewizora. Sam bym chcial w taka gre zagrac
Zamiast myslec o nowych rozwiazaniach i cieszyc sie czystoscia obrazu to ide w odwrotnym kierunku :)
... zx spectrum zmienil moje patrzenie na swiat i to gdzies we mnie siedzi.

Fajnie ze oceniasz to co robie jako ciekawe ;) poczekaj, zobaczysz kogo umieszcze w piekle.
Co do reszty to napisz wiecej szczegolow, moze sie to okazac naprawde proste do zrobienia, ale moze byc tez zbyt skomplikowane. W kazdym razie postaram sie pomoc.
pozdrawiam
zx81 ;)
ps: na filmie widac ze w momencie odliczania widownia nagle znika z przed ekranu. Dopiero ogladajac YT to zauwazylem, juz poprawilem( jedno 'else' za duzo  ;) )
« Ostatnia zmiana: 2014.07.13, 09:02:09 wysłana przez zx81 »

CaT (-Man)

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Bo'ness / Szkocja
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.07.13, 11:52:04 »
Cześć.

Wygląda to całkiem fajnie, same założenia jakby nie patrzeć też są w porządku, ale nie do końca rozumiem, dlaczego chcesz iść w stronę spectrumowej grafiki.
Może inaczej, rozumiem, ale nie jestem do końca przekonany, że efekt który chcesz osiągnąć będzie atrakcyjny dla przyszłego statystycznego użytkownika (który raczej nie będzie wiedział o co chodzi np. z loadingiem na początku). Nie mówię że idea jest zła tylko że może zostać niezrozumiana.

Kolejna sprawa to napisałeś "Zwykle grafiki mam ( lacznie z bohaterem ktorym jest moj pies bokser o dumnym imieniu Milva)" czyli jakie grafiki
jeszcze są potrzebne?

I jeszcze jedna (może i najważniejsza) kwestia jaką jest czas. Są goniące terminy i data do której całość musi być zrobiona czy robi się aż się zrobi?

Pozdrwiam,
CaT

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.07.13, 13:08:35 »
Trochę psychodeliczne ale fajne :)

Ja bym w ogóle nie szedł w stronę spectrumowej grafiki tylko zostawił tak jak jest bo jest nieźle. Na pewno każdy człowiek który nie słyszał nigdy o Spectrum doceni to bardziej niż grafikę z ZX ;)

Nie wiem czy znasz taką stronę Retrospec:
http://retrospec.sgn.net/

Ludzie tam robią właśnie takie same rzeczy jak ty - gry inspirowane Spectrumem we współczesnych trybach graficznych.

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.07.13, 14:25:47 »
No tak, wiec najpierw dziekuje bardzo ze chcialo Wam sie obejrzec moj fatalnej jakosci film.
Od razu zapytam czy jest cos zle z kolorami? przedwczoraj jeszce wszystkie byly czerwone( jak to w piekle), a wczoraj mnie cos naszlo ze bedzie bardziej bajkowo gdy beda kolorowe. Mam cos zmienic? czy usunac jakis kolor zeby nie bylo psychodelicznie?
Odpowiadajac na pytania to tak:
Grafika spectrumowa ale urzadzenie hi tech, czyli wieksza swoboda dla wyobrazni. Pokoj wygladalby tak jak w oryginale ale np, bylby troszku porosniety mchem, albo widac by bylo gdzie niegdzie cegly? Oczywiscie tylko na tyle by nie zgubic klimatu, ale zeby dodac cos od siebie.
Cytuj
Historia to moglaby byc np: dziewczyna zostala porwana przez mrowki i trzymana w wiezieniu w mrowisku, wiec nasz bohater wchodzi w podziemia by znalezc klucz(e) ktory otworzy cele z ukochana. Moze przy tym na przyklad rzucac nie toporem, ale np: granatem. Chociaz nawiazuje do ant attac to chcialbym ja umiescic w lochach zrobionych na podstawie atic atac- co najwyzej zminionej w minimalnym stylu
To powyzej tylko taka historyjka wymyslona teraz gdy pisze, wszsytko chcialbym obgadac najpierw z grafikiem, np w tym watku bo dzieki temu moglibysmy uzyskac tez cenne wskazowki od wszystkich. Gra o bokserze ukazalaby sie pomimo tej gry. Z mojej strony mialbym uproszczone zadanie, bo gro rzeczy mialbym gotowe. Chociaz gdzie nie gdzie mialbym sie nad czym spocic, jak np: zauwazylem na mapie atic atac portale poziome przenosza nie tylko w jednej osi ale czasem bohater po teleportacji zmienia pozycje komnaty w osi x i y (np w jaskiniach takie cos zauwazylem). No ale wszystko sie da zrobic jak sa checi.. a umnie sa :)
To jest hobby i nie ma zadnych terminow. Oczywiscie dla mnie jest latwiej zrobic to szybciej, bo powrot do kodu po kilku miesiacach potrafi byc bolesny zwlaszcza dla amatora. Chociarz tu musze sie pochwalic, ze odkad tym sie zajmuje to moja pamiec jest duzo sprawniejsza hehe.
Tej strony retrospec nie znalem, ale jestem pod wrazeniem. Sciagnalem zaraz jedna gre i... czegosc mi w niej brakuje. Wole jednak czekac na gumiaka i na nim zagrac. Moja poprzednia gra o dziewczynce ludozerce i zakochanym w niej kucharzu na komputerze jest zupelnie nie jadalna, ale na telefonie gra sie w nia bardzo przyjemnie. Moze ja po prostu nie "czuje" wspolczesnych komputerow?
No to chyba na wszystko odpowiedzialem... aha no i dziekuje za odpowiedzi, mial racje Tygrys zeby poczekac.

CaT (-Man)

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Bo'ness / Szkocja
Odp: Gra w stylu Atic Atack
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.07.21, 13:22:57 »
Hej,
Jeśli temat ciągle aktualny, to jestem do dyspozycji i możemy spróbować pójść w tą spectrumową grafikę.
Daj jakoś znać (gg - 585270) to obgadamy na spokojnie szczegóły.