Autor Wątek: idzie piła do szaraka czyli cięcie gięcie i upychanie kolanem w 128k +2  (Przeczytany 8272 razy)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
wpadł mi w ręce druki szarak, z dwóch uzupełniłem braki oryginalnego boxu (kasetki, kabelki, manual), poprzekładałem co ładniejsze części zewnętrzne :P do jednego i... został mi szarak, w którym trzeba by przeserwisować magnetofon. Jeden mówi naprawić, drugi mówi, że jak go ząb bolał to go wyrwał :)

chyba nic nowego bo już było:
http://oldmachinery.blogspot.com/2012/10/sinclair-spectrum-128-2-mini-part-ii.html

szarak idzie do cięcia i przy okazji chcę w nim zrobić małe zmiany:
- stereo mod
- wpakować jakieś MMC od Zaxona (nota bene - http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2698.0.html to by załatwiło sprawę i jest poziome - tylko żeby weszło... inna wersja to nano + mod stereo oddzielnie bo Kempstonów nazbierałem kilka - tylko patrząc rozsądnie to chyba chciałbym wyprowadzić na krawędź obudowy i raczej gniazdo kart SD a nie micro, więc trochę lutowania będzie :)
- myślę, że pozbycie się radiatora , który jest w środku po prawej stronie od klawiatury na rzecz jakiegoś bardziej efektywnego rozwiązania jest wskazane - ktoś coś przerabiał w tym temacie?
- mic/ear na zewnętrzne źródło magnetofonowe - choć tak bez ciśnienia jak będzie MMC w środku
- on/off z boku na zasadzie jak w Amstradzie.

coś się jeszcze przewinęło ciekawego wartego uwzględnienia?

PS. tak, mogę naprawić ten magnetofon, ale mogę go też wymontować i zostawić jako część zapasową, bo gumy i tak do wymiany bo jedna urwana. Wymieniać gumy i sprzedawać - bez sensu, podobnie jak sprzedawać z niedziałającym magnetofonem. Trzymać dwa... jestem za duży chomik, niech chociaż się różnią - jeden fabryczny a drugi zmota.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Zamiast Stereo Mod-a, proponuję zakupić od Peara AmpY. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie.
Ja bym zaadoptował jakiś inny radiator i skonstruował coś z boku, a'la ZX 128k.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Niestety dość trudno jest kupić jakiś estetyczny radiator na wymiar obudowy. Chciałem tak przyozdobić jednego Plusa :)
Zamiast radiatora i regulatora 7805 można oczywiście dać scaloną przetwornicę DC/DC (step-down), najlepiej zachwalaną i dobrze przetestowaną - TRACO TSR 1-2450.
« Ostatnia zmiana: 2016.10.20, 00:32:06 wysłana przez trojacek »

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
raczej nie radiator tylko w tą stronę co trojacek napisał.

ta przetwornica - poczytam o tej TRACO, trafiłem wcześniej na jakąś przeróbkę w necie z użyciem RECOMowskiej.

mariansss dzięki za przypomnienie - właśnie tak mi się coś wydawało, że już nawet o ten mod AmpY pytałem na samym początku mojej bytności na forum.
dużo sprzętu mało czasu.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Do kompletu pozostaje dorobić przełącznik typu portów joysticków. :)
A dla ambitnych TSFM oraz obsługa ULA+.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
wpadł mi w ręce druki szarak, z dwóch uzupełniłem braki oryginalnego boxu (kasetki, kabelki, manual), poprzekładałem co ładniejsze części zewnętrzne :P do jednego i...
Trochę z innej "mańki"...
Ufff myślałem że tylko ja tak mam i że to jest jakaś dziwna choroba - to kompletowanie najlepszych elementów do zestawu :)
Ale widzę że jest nas Dwóch! Jakbyś poszukiwał czegokolwiek brakującego do skompletowania kompletu, to daj znać być może uda się załatwić ;)
Pozdro.
Boyo

Wybaczcie drobną wstawkę, ale właśnie 200 postów forumowych mi "stuknęło"!
Wirtualny browar dla każdego!  8)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Zamiast radiatora i regulatora 7805 można oczywiście dać scaloną przetwornicę DC/DC (step-down), najlepiej zachwalaną i dobrze przetestowaną - TRACO TSR 1-2450.
Do szaraka dałbym coś mocniejszego, np. AMSR2-7805-NZ
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Fakt, jeden amper to za mało!

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
A przy takich planach przerobek nie lepiej go  na pojedyncze 5 volt przerobic?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
W szaraku jest pojedyncze 9V :)
Jak mu dać wewnątrz stabilizator impulsowy, to według mnie będzie bardziej uniwersalne rozwiązanie, bo nie trzeba nowego zasilacza szukać.
Dodatkowo masz bezpieczniej, gdyby ktoś pomylił zasilacze i podłączył 9V na TTL :o
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Ale TEA2000 potrzebuje +12V, no chyba, żeby dać małą przetworniczkę step-up.
Ewentualnie, zrezygnować z TEA2000 i zrobić wyjście RGB z ULA.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Tea do wywalenia. Jeden problem to to ze z rozpedu mozna podlaczyc 9 volt zasilacz i nieszczescie gotowe. Niektore fejsy tez potrzebuja 9 ,12 volt na krawedziowce . Ale z zabudowanym MMC i tak nie beda dzialac .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Dodatkowo masz bezpieczniej, gdyby ktoś pomylił zasilacze i podłączył 9V na TTL :o

Na to akurat jest prosta rada. Wystarczy wymienić gniazdo w komputerze z 5.5/2.1 na 5.5/2.5 i już wtyczki 9V nie da się wcisnąć.
Ale to wszystko są jakieś kombinacje lewą ręką za prawe ucho. Jak komuś przeszkadza radiator, to wkłada step-down w miejsce 7805 i wszystko działa, jak powinno.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Nie widziałeś co ludzie potrafią. Są tacy, którym różne średnice w gnieździe i wtyczce zupełnie nie przeszkadzają :o
Wykazują się wyjątkową siłą lub wyjątkową pomysłowością ;D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Albo, po prostu, przerobić na zasilacz dwunapięciowy +5V i +12V. Od groma tych zasilaczy można spotkać na "jedynym, słusznym portalu aukcyjnym".
Brak przetwornicy, brak stabilizatora, inne gniazdo zasilania. Ale to już zależy od inwencji osobistej.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma