Autor Wątek: Pytanie o Multicolor  (Przeczytany 14120 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Pytanie o Multicolor
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.01.19, 02:45:47 »
Ciekawi mnie, a właściwie przekracza moje pojmowanie. Czy coś więcej można osiągnąć (więcej kolorów, rozdzielczość?) używając programowego multikolor w trybie multikolor Timex'a ?
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pytanie o Multicolor
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.01.19, 08:19:10 »
Krótko: nie.

Dłużej: Też nie ;) Różnica jest taka, że sprzętowy tryb 8x1 nie zjada procesora tylko pamięć. "Więcej" można uzyskać wyłącznie kosztem mrugania czyli przełączania atrybutów co drugą ramkę - moim zdaniem wcale nie jest to więcej więc zasadnicza odpowiedź pozostaje ta sama - nie :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pytanie o Multicolor
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.01.19, 09:25:40 »
Można zrobić parę sztuczek nieosiągalnych na innych modelach.
Przede wszystkim można nieco pokolorować tryb hi-res.
Można też manipulować atrybutami na przerwaniach, ale 6KB to jednak "za ciężko". Za to można zrobić fajnie pokolorowane sprajty.
Albo coś, czego jeszcze nie widziałem w akcji (poza moimi próbami 30 lat temu) - podzielić ekran na dwie strefy, z których jedna jest hi-color, a druga - hi-res. Może niezbyt użyteczne, ale efektowne :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Pytanie o Multicolor
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.01.19, 10:11:29 »
Można takie rzeczy, tylko zwykle będzie to miało jedną wadę - poświęcisz moc procesora na wyczekiwanie na stosowne punkty w czasie, co neguje wygodę atrybutów o większej rozdzielczości. Ale oczywiście - da się :)