Autor Wątek: ZXPand+  (Przeczytany 38899 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #30 dnia: 2019.02.27, 16:40:54 »
A ja mam ZX Pand-a bez "+" i mi działa :)

Może ten ZXpand z "+" i AY na pokładzie już za mocno obciąża ten "smarkaty" stabilizator pracujący praktycznie bez radiatora  :-X

Już od samego początku temperatura była jak dla mnie dość krytyczna, zresztą pisałem o tym już kilka postów wcześniej.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #31 dnia: 2019.02.27, 17:02:19 »
A Xilinx jest cieply czy parzy?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #32 dnia: 2019.02.27, 17:28:43 »
A Xilinx jest cieply czy parzy?

Jest lekko ciepły, PICek pomimo niskiego napięcia coś tam miga LEDami przy starcie.

Wyczytałem że Xilinxa można zaprogramować poprzez PICa z karty SD to może by się dało wstawić czystego i zaprogramować w układzie gdyby się okazało że padł.

Może zdejmę delikatnie HOT-AIRem ten stabilizator i zobaczę czy się coś podniesie ?
Tylko czy nie stracę gwarancji przy tej okazji...  :-\
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #33 dnia: 2019.02.27, 17:33:59 »
Xilinxa zaprogramujsz jesli ma w sobie poprzedni wsad. Nie sadze, aby w tym ukladzie mozna bylo przeprogramowac dziewicze CPLD.

Tak z ciekawosci zmierz rezystancje pomiedzy liniami +5V a GND i +3.3V a GND. Sprawdzilbym ze wszystkimi ukladami jak i bez tych, ktore sa w podstawkach.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #34 dnia: 2019.02.27, 17:46:55 »
Xilinxa zaprogramujsz jesli ma w sobie poprzedni wsad. Nie sadze, aby w tym ukladzie mozna bylo przeprogramowac dziewicze CPLD.

Tak z ciekawosci zmierz rezystancje pomiedzy liniami +5V a GND i +3.3V a GND. Sprawdzilbym ze wszystkimi ukladami jak i bez tych, ktore sa w podstawkach.

Bootloader jest w PICku, a on programuje Xilinxa, teoretycznie może by poszło... ale nie będę się wymądrzał bo słabo znam CPLD...

Rezystancja mi wyszła wcześniej około 1kohma na obu napięciach ... dokładnie teraz nie sprawdzę bo nie mam tutaj ZXpand'a.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #35 dnia: 2019.02.27, 18:06:47 »
Z tego co orientuje sie, to PIC robi za miedzymordzie miedzy karta SD a swiatem Z80, do tego obsluguje FAT16/32, a cala logika klejaca siedzi w CPLD. Przy dziewiczym CPLD odlaczysz wewnetrzy ROM i RAM, ale nie bedziesz mial tych na ZXpandzie, bo nie beda generowane signaly /ROMSC i /RAMCS. Do tego dekoder adresow dla nowego ROMu i 32K RAM pewnie tez siedzi tez w CPLD. Pytanie co siedzi w tym modyfikowanym ROMie na ZXpandzie i jaka jest zalenosc pomiedzy PICem a CPLD.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #36 dnia: 2019.02.28, 14:05:18 »
Dzisiaj delikatnie przegrzałem płytkę Hot-Air'em w okolicy stabilizatorów i Xilinxa i o dziwo napięcie powróciło do nominalnych wartości, co nie zmienia faktu że nadal to nie działa i stabilizatory mało co się nie wytopią z druku.

Próbowałem wgrać na nowo firmware do PICa i wsad xilinxa poprzez kartę SD softem z linków:

https://www.sinclairzxworld.com/viewtopic.php?t=2430
https://github.com/charlierobson/ZXpand-Vitamins/tree/master/cpld-images

Miganie diod wskazuje że proces niby odbywa się poprawnie ale po przeprogramowaniu nadal nic nie działa, i ciągle jest tylko biały ekran, czasem jakieś drobne piksele zamigają na ułamek sekundy.
Próbowałem też wymienić EPROM na inny zaprogramowany wsadem wersji 6.6 ale to też nie pomaga.

Może istotnie ten Xilinx został trafiony jak puściły te stabilizatory wczoraj...
Znalazłem gdzieś takiego samego na jakiejś starej płycie, ale trochę się boję go podmienić to testów, by potem nie było kwasu z ewentualną reklamacją  :-X

« Ostatnia zmiana: 2019.02.28, 14:11:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #37 dnia: 2019.02.28, 14:43:56 »
Sprawa może się mieć tak, że Xilinx mógł mieć zaśniedziałe nogi.
Miałem takie, co nie dało rady ich zalutować, bez wcześniejszej "obróbki" nóżek papierem ściernym.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #38 dnia: 2019.02.28, 15:29:09 »
Sprawa może się mieć tak, że Xilinx mógł mieć zaśniedziałe nogi.
Miałem takie, co nie dało rady ich zalutować, bez wcześniejszej "obróbki" nóżek papierem ściernym.

U mnie xilinx ma ładnie rozlaną cynę na padach i łapach, nie widać śladów niedolutów ...

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #39 dnia: 2019.02.28, 16:16:34 »
To jeszcze jedna rzecz.
Ilu warstwowa jest płytka i gdzie była zamawiana oraz za ile.
Nie wiadomo, czy na którejś warstwie, pod stabilizatorem, albo w pobliżu nie idą ścieżki.
Stabilizatory się grzeją dosyć mocno, z tego co Piszesz.
Jak przelotki popuszczały, to nie będzie wesoło.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #40 dnia: 2019.02.28, 16:22:13 »
To jeszcze jedna rzecz.
Ilu warstwowa jest płytka i gdzie była zamawiana oraz za ile.
Nie wiadomo, czy na którejś warstwie, pod stabilizatorem, albo w pobliżu nie idą ścieżki.
Stabilizatory się grzeją dosyć mocno, z tego co Piszesz.
Jak przelotki popuszczały, to nie będzie wesoło.

To płytka z oryginalnego ZXpanda+ kupiona od Charliego Robson'a.
Zamawiana była u niego przez SMR, za standardową cenę ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #41 dnia: 2019.02.28, 16:26:53 »
No tak, ale jak zlecił wykonanie płytek i Chinczycy mieli zły dzień, to tego nie przewidzisz.
Ja bym nie kombinował tylko odesłał w ramach gwarancji.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #42 dnia: 2019.02.28, 16:29:56 »
No tak, ale jak zlecił wykonanie płytek i Chinczycy mieli zły dzień, to tego nie przewidzisz.
Ja bym nie kombinował tylko odesłał w ramach gwarancji.

Chyba tak właśnie w końcu zrobię, ale myślałem że uda się to jakoś samemu ogarnąć by zaoszczędzić trochę czasu, bo z reklamacją i wysyłką to też trochę zabawy jest.

Zresztą trudna decyzja, zaryzykować i zrobić samemu, czy od razu odesłać na reklamacje bo nie wszystko jest opublikowane do tego projektu i można utknąć w martwym punkcie. ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #43 dnia: 2019.03.02, 19:13:49 »
Pisałem do Charliego Robsona w sprawie mojego uszkodzonego ZXpanda.

Uzyskałem odpowiedź, że prawdopodobnie uszkodzony jest Xilinx lub też co mało prawdopodobne RAM zanjdujący się pod EPROMem, mogę mu to wysłać do naprawy za niewielką opłatę, ale mogę to też naprawić u siebie na miejscu przy pomocy kolegi lub jakiegoś serwisu.
Napisał mi że wystarczy wlutować pustego Xilinxa i zaprogramować go w ZXpandzie poprzez plik na karcie SD.
Dodał też że stosuje u siebie zasilacz stabilizowany 7,5V i jego stabilizatory w ZXpand są chłodne oraz że w przypadku oryginalnych zasilaczy może wystąpić efekt nadmiernego grzania się tych elementów.

Chyba się zdecyduję na naprawę we własnym zakresie, bo będzie to znacznie szybciej i pewnie taniej bo Xilinx kosztuje około 7,50PLN+przesyłka...




« Ostatnia zmiana: 2019.03.02, 19:21:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZXPand+
« Odpowiedź #44 dnia: 2019.03.02, 21:39:06 »
Wiec powodzenia w naprawie :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma