Autor Wątek: Witam czy ktoś z obecnych może wyregulować kolory w ZX spectrum issue 2  (Przeczytany 11234 razy)

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Miałem taki przypadek w TC2048. Kolory szły całkowicie w kosmos, dopiero wymiana osiowych 100n w okolicach mc1377 przyniosła oczekiwany efekt. Mierzyłem je później i za diabła nie trzymały parametrów.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Takie usterki można wykryć za pomocą tzw. "palca serwisowego" :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Marian - bo Ty masz w palcu mostek RLC, multimetr i oscyloskop - lata doświadczenia :) :) :)

A poważnie - dziś wymienię te 100nF na nowe i zobaczymy...

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Propojuję zasilić LM-a z zewnętrznego, stabilnego zasilacza, najlpiej bez przetwornicy.
W danych technicznych LM1889  napięcie zasilania  od 12 do 18V.
Czy np. przy 15V nie pracowałby lepiej? 
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Jeśli dobór elementów pasywnych został zoptymalizowany dla 12 V, to zmiana napięcia raczej w niczym nie pomoże.  Ale podłączanie zewnętrznego napięcia że sprawdzonego zasilacza to fajny pomysł, oczywiście tylko na potrzeby diagnostyki.

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Jeśli dobór elementów pasywnych został zoptymalizowany dla 12 V, to zmiana napięcia raczej w niczym nie pomoże.  Ale podłączanie zewnętrznego napięcia że sprawdzonego zasilacza to fajny pomysł, oczywiście tylko na potrzeby diagnostyki.

To nie jest dobry pomysł. W tym przypadku wszystkie napięcia muszą być załączane w tym samym momencie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Chodzi o LM1889, on jest jednonapięciowy. Zakładałem, że tylko on otrzyma 12 V z zewnątrz.

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
ja wiem. Ale chodzi o to aby cyfrówka i Lm... wystartowały jednocześnie i stabilnie...bez wymiany ceramików (monolitów) można póki co tylko gdybać.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Pełna zgoda, że kondensatory trzeba zmienić. Również te przy LM.

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Samego LM też warto podmienić dla pewności.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Ja napiszę tylko tyle, że w większości przypadków w Issue 2 jeśli miałem podobne usterki/problemy,
przeważnie problem leżał w niepewnym starcie przetwornicy ew. PR-kach strojeniowych. Potem zaś były zimne luty i uszkodzenia elementów (zazwyczaj mechaniczne).
Dla Issue 2 było kilka modyfikacji przetwornicy, które należy zastosować dla jej stabilnego startu i pracy.

Schematy modyfikacji przetwornicy można znaleźć w sieci.
Polegają one na dołożeniu dwóch kondensatorów 22uf/16V i 4,7uf/16V i bodajże jednej lub dwóch diod.

Czy pomiędzy opory R24 i R25  znajdujące się przy TR3 (od strony trymerów) jest wstawiony opór 1k ?
Powinien znajdować się od strony elementów i "wisieć" nad w/w oporami.
« Ostatnia zmiana: 2020.01.19, 14:00:01 wysłana przez Maryjan »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
... to jeszcze jedna rzecz, którą udało mi się zauważyć: problem występuje częściej, kiedy wykorzystuję zasilanie z zasilaczy laboratoryjnych (w tym jeden transformatorowy). Kiedy podłączyłem - powodowany instynktem - leżący akurat obok zasilacz z +2, to problem nie wystąpił ani razu (czyt. po chyba 40 cyklach On/Off gumiak startuje za każdym razem OK).


andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
A jakie napięcie ustawiasz na laboratoryjnym? 9V czy więcej?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Równe 9V.  Jak o to zapytałeś, to pomyślałem, że zrobię kilka testów z wyższym (ale tu boję się, że  będę musiał nasypać lodu na radiator :)).

I może kolejny z już uruchomionym zasilaczem - używając jedynie przelotki z włącznikiem - być może po włączeniu oba zasilacze nie podają odpowiedniego napięcia właściwie szybko (a to sobie sprawdzę oscyloskopem :)).

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Najpierw sprawdź jakie najpięcie daje zasilacz ZX pod obciążeniem.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464