Autor Wątek: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania  (Przeczytany 8942 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« dnia: 2014.09.14, 14:03:00 »
Mam przyjemność zapowiedzieć moją nową grę, która miała debiut wczoraj na Wapniaku

Gra nazywa się Archeomania. W zasadzie jest to wariant Tetrisa ale z ciekawym urozmaiceniem:





Plik do pobrania: https://www.sendspace.com/file/9ov8ei

Otóż klocki to tak naprawdę spadające z sufitu cegły starożytnej budowli. Oprócz tego mamy na planszy jeszcze powoli obniżające się zabójcze kolce oraz panią archeolog którą musimy uratować. Żeby to zrobić trzeba tak kasować rzędy by pani mogła spaść na sam dół. Gdy zrzucimy naszej kobiecie klocek na głowę (sterujemy klockami a nie kobitą)  to nic jej się nie stanie, natomiast musimy pamiętać że zacznie się ona po takim klocku wspinać. Czasem to jest korzystne, czasem nie.

Gra jest remakiem gry z automatu arcade z 1996 roku o nazwie Tetris Plus. Oryginalną rozgrywkę można zobaczyć np. tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=DyTchU44hQ8

Są dwie rzeczy do poprawienia w grze (gdyby ktoś chciał zacząć narzekać ) o których wiem i może kiedyś to zrobię

- muzyka AY zwalnia gdy gra beeper. Pomyślałem "E tam, nikt nie zauważy", zauważyli natychmiast ;)

- kolce zasłaniają spadający klocek. To jest poważniejsza przeróbka z punktu silnika gry, ale postaram się to zrobić bo szczególnie na dalszych poziomach potrafi to być męczące

Kod i grafika są moje, muzykę wziąłem z rosyjskiego archiwum plików AY.

Sterowanie do wyboru w menu, oprócz tego R - zacznij poziom od nowa (strata jednego życia), X-wyjście do menu

Życzę dużo radości z gry i rozwalenia wszystkich 50 poziomów :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.09.14, 15:06:29 »
Dzięki! Widziałem grę na party. Teraz mogę w nią zagrać w domu. ;-)


sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.09.14, 19:44:14 »
Dzięki. Gierka super.
Gram na razie na emulatorze dostępnym w archiwum i nie wiem czy to jego wina, ale po wciśnięciu "A", tak aby klocek leciał szybciej (leci do samego dołu, a nie wiem czy czasem efekt nie powinien być tylko na czas wciśniętego klawisza) kolejny klocek po nim też spada szybko na dół.

EDIT: Odpaliłem na ZX Spin 0.666 i nie wiem, może za długo trzymam ten klawisz i już w momencie zetknięcia z podłożem zalicza mi to na poczet kolejnego. Może jakieś opóźnienie w odczycie by coś pomogło, ale ja się tam nie znam. Niech się inni gracze wypowiedzą, czy komuś też się to zdarza.
« Ostatnia zmiana: 2014.09.14, 20:01:10 wysłana przez sect0r »
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.09.14, 20:10:18 »
Cytuj
Gram na razie na emulatorze dostępnym w archiwum i nie wiem czy to jego wina, ale po wciśnięciu "A", tak aby klocek leciał szybciej (leci do samego dołu, a nie wiem czy czasem efekt nie powinien być tylko na czas wciśniętego klawisza) kolejny klocek po nim też spada szybko na dół.

Tak, pewnie trzymasz za długo a swoją drogą zupełnie niepotrzebnie :)

To jest standardowa cecha wszystkich Tetrisów - możesz opuścić klocek szybciej ale robisz to wciskając tylko na chwilę dół (czyli w tym przypadku A) i potem go puszczając. Taki klocek spada już szybciej cały czas sam i nie ma możliwości go z powrotem spowolnić.

Jak trzymasz dół przez cały czas to możesz "przeciągnąć" i polecenie szybkiego opuszczania wykona się dla kolejnego, nowego klocka.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.09.14, 20:16:00 »
Zrozumiałem, będę go muskał delikatniej :)
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.09.16, 09:09:24 »
W końcu pograłem dłużej.  Miodność na maxa! Uwielbiam takie gry.

Grałem na klawiaturze. Jeżeli mógłbym o coś poprosić, to dopracowanie sterowania. Teraz jest mało precyzyjne.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.09.16, 09:58:13 »
Gra wciąga niemiłosiernie. Jeszcze fajnie jakby znalazła się opcja music on/off
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.09.16, 10:07:08 »
Cytuj
Grałem na klawiaturze. Jeżeli mógłbym o coś poprosić, to dopracowanie sterowania. Teraz jest mało precyzyjne.

Coś o tym mówili też na Wosie. Jak kilka osób mówi to samo to znak że należy się nad tym zastanowić ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.09.16, 20:26:24 »
Gra bardzo fajna i wciągająca, ale sterowanie.... mocno niedopracowane.
1. Często jedno krótkie naciśnięcie klawisza jest odczytywane jako dwa, co szczególnie denerwuje przy obracaniu klocka. Za duże przesunięcie w bok można szybko skorygować jednym naciśnięciem przeciwnego kierunku, ale zbyt duży obrót trzeba aż trzema naciśnięciami.
2. Klocek chyba obraca się w przeciwną stronę niż w innych tetrisach? Pewien nie jestem, ale ciągle coś mi nie pasuje...
3. W niektórych przypadkach klocki przysunięte do ściany się nie obracają. Lepiej by było, gdyby się zawsze obracały i przy tym nieco przesuwały do środka.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.09.16, 20:34:36 »
Jestem przyzwyczajony do innego układu klawiszy sterujących i ciągle się mylę.
Przydałoby się programowanie klawiszy pod własne gusta.

A gra jest super !
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.09.21, 13:15:34 »
Odpaliłem dziś "Archeomanię" mając nadzieję na dobrą rozrywkę, a tu klops. "Przewrażliwione" sterowanie (wciskam Fire raz - klocek obraca się 2 razy), kolce zasłaniają górę ekranu i nie wiadomo co spada. Ogólnie grać się nie da.

Grałem na moim +2, więc kłopoty ze sterowaniem nie są winą emulacji.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.10.01, 02:44:29 »
Grałem joystickiem w emu Spin. Sterowanie całkiem dobrze, z obracaniem gorzej, zwykle 2 razy obraca po wciśnięciu fire.

O ile plansza gry nie może być kolorowa, to w tle trochę więcej kolorów by się przydało, ale i tak nie jest źle. Może to rezultat najnowszych multikolorowych produkcji. Przydałaby się jednak muzyka w menu lub podczas title screen.
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.10.05, 14:12:22 »
A oto i recenzja http://www.indieretronews.com/2014/09/archeomania-brilliant-tetris-plus.html

Czasami się zastanawiam, czy moje recenzje nie są za krótkie. Ale w porównaniu z tą  to ja piszę wielotomowe powieści :)
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowa gra z Wapniaka - Archeomania
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.10.05, 14:20:42 »
Wracają do tematu gry. Kiedy można się spodziewać poprawek zauważonych błędów?