Autor Wątek: Unipolbrit i cartridge  (Przeczytany 8995 razy)

canga

  • Gość
Unipolbrit i cartridge
« dnia: 2015.10.14, 09:25:08 »
Witam
Przeglądając internet wiele razy spotkałem się z cartridge (różnego rodzaju) do Timex TS2068.
Bardzo mnie ten temat zainteresował i wpadł mi pomysł do głowy: czy dało by się wykonać takiego cartridge, który byłby programowalny (coś jak Easy Flash na C64).
Najlepiej gdyby dało się go programować z pozycji samego Unipolbrit.
Pozdrawiam

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.10.14, 10:19:59 »
Teoretycznie jest to możliwe, bo na złączu kartridża są wszystkie istotne sygnały.

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.10.14, 10:31:09 »
Zrobienie zaprogramowanego carta to raczej nie jest problem wielki, gdyż takie istnieją już w tej chwili.
Bardziej czy da się zrobić takiego, który byłby programowalny w samym komputerze (nie na zewnątrz i dodatkowym urządzeniu).
Zastanawiam się, czy cart już sam w sobie nie musiał by mieć zaprogramowanego softu umożliwiającego wrzucenie na niego czegokolwiek.
Wątpię by dało się to zrobić z pozycji softowej samego komputera - ale jak piszę to moje domniemania. Wolę by się ktoś wypowiedział.

W tej chwili wpadł mi kolejny pomysł: by do tego carta zrobić przelotkę, która by dała możliwość podłączenia takiego carta pod złączenie zwykłego ZX Spectrum 48/+/128/+2.

Wówczas jeden cart byłby wykorzystywany w większości komputerów.
Od razu nasuwa się pytanie: czy nie lepiej od razu zaprojektować taki, który będzie wpinany w złącze, gdyż to samo złącze posiada Unipolbrit.
Niby tak, ale mam kilku znajomych, którzy usilnie szukają oryginalnego carta z emulatorem ZX Spectrum do Unipolbrit, gdyż go nie maja, więc wykorzystali by ten programowalny, a po za tym skoro już 3 komputery (Unipolbrit, TS2068, TC2068) posiadają takie złącze to czy nie warto dalej go wykorzystywać.
« Ostatnia zmiana: 2015.10.14, 10:39:51 wysłana przez Canga »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.10.14, 10:41:59 »
Pierwsze istotne pytanie. Po co ten kardridge ma być programowany z poziomu komputera ?
Jako pamięć masowa słabo się nada.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.10.14, 10:50:07 »
Chodzi o to jak w przypadku Easy Flash na C64.
Po włożeniu carta i włączeniu uruchamia się program, który jest w nim załadowany.
Programowanie carta odbywało się również z pozycji komputera a nie na zewnątrz jakimś programatorem.
Powiedzmy, że mamy na carcie przycisk reset, przełącznik, zworkę (obojętnie),  w pozycji 1 to wejście w menu carta i możliwość załadowania softu do jego pamięci, a po resecie i przełączeniu na pozycję 2 to uruchomienie załadowanego softu w carcie.

Heh teraz przeszukałem i znalazłem, że istnieje "przelotka" dla cartridge - to Timex 1510




ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.10.14, 11:08:55 »
No tak, tylko, że to nie była "przelotka" dla komputerów ZX Spectrum lecz dla
modeli TS1000 (z podłączonym rozszerzeniem RAM 16k) i TS1500...

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.10.14, 11:10:36 »
Chodzi o to jak w przypadku Easy Flash na C64.
Po włożeniu carta i włączeniu uruchamia się program, który jest w nim załadowany.
Programowanie carta odbywało się również z pozycji komputera a nie na zewnątrz jakimś programatorem.

No i ładnie - technicznie oczywiście da się to zrobić. Ale nadal nie odpowiedziałeś na podstawowe pytanie: po co?

Standardowe cartridge do Spectrum i spectrumopodobnych pozwalają na podmianę całego ROMu - w wypadku Spectrum nazywa się to ZX Interface 2. Nie wiem ile softu startującego z w miarę standardowego cartridge'a jest na C64, ale na Spectrum będzie tego może kilkanaście sztuk i to głównie stare i słabe gierki. W wypadku Unipolbrita i "większych" Timexów cartridge jest głównie po to, żeby zapewnić pełną zgodność ze Spectrum. I w związku z tym wraca pytanie - po co ci możliwość programowania tego w komputerze w sytuacji, kiedy użyteczność samego przeprogramowywania takiego urządzenia jest średnia?

I pytam serio - chciałbym poznać uzasadnienie pomysłu zanim zaczniemy kombinować z dodawaniem nie najprostszej elektroniki itp.

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.10.14, 11:21:08 »
Już tłumaczę dlaczego tak a nie inaczej.

Pomysł zrodził się po tym jak znajomy poinformował mnie, że szuka carta do Unipolbrit z emulacja ZX Spectrum. U Pear'a widziałem też carta zrobionego. Wówczas wpadł mi pomysł programowania carta. Jako, że posiadam UK1541 i Easy Flash na c64, tez sam pomysł przeniosłem na platformę Spectrum. Na C64 też nie było gier na carta, powstał program, który zamienia D64, PRG na CRT i daje możliwość wrzucenia tego samego programu do cartridge.
Tym samym pomyślałem o takim rozwiązaniu dla Spectrum.
Dlaczego?
Choćby dlatego, że wiele osób, które posiadają Unipolbrit czy TS/TC2068 nie mają cartów i z chęcią kupują zrobione carty. Również z chęcią pograją w gry stare/nowe nie tylko wgrywane z divide ale tak by były gotowe po włączeniu komputera.
Jednym słowem włączasz komputer i gotowe - gra załadowana.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.10.14, 11:21:19 »
Ja widzę tylko jedno sensowne zastosowanie dla gniazda kartridża w 2068/2086 - schować tam odpowiednio przerobione divMMC ;D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.10.14, 11:23:15 »
Również z chęcią pograją w gry stare/nowe nie tylko wgrywane z divide ale tak by były gotowe po włączeniu komputera.
Jednym słowem włączasz komputer i gotowe - gra załadowana.

Zakładam, że jest to deklaracja, że usiądziesz i przerobisz wszystkie fajniejsze gry na wersje kartridżowe? ;)

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.10.14, 11:28:15 »
Również z chęcią pograją w gry stare/nowe nie tylko wgrywane z divide ale tak by były gotowe po włączeniu komputera.
Jednym słowem włączasz komputer i gotowe - gra załadowana.

Zakładam, że jest to deklaracja, że usiądziesz i przerobisz wszystkie fajniejsze gry na wersje kartridżowe? ;)
Pozwolę sobie siebie zacytować: zagrają ;)

A tak poważnie. Czy nie jest ciekawe rozwiązanie posiadać programowalnego carta z możliwością zaprogramowania?
Nie ukrywam, że karta MMC w tym miejscu też jest super pomysłem :)
Większość projektów skupionych jest na podbudowie ZX Spectrum 48/+.
Super by było gdyby coś powstało właśnie na takie modele jak Unipolbrit, TC/TS2068. Nie spotkałem się jeszcze nigdzie z takimi rozwiązaniami.
Jeżeli jestem w błędzie to proszę o wytłumaczenie - dlaczego nie warto.

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.10.14, 11:45:39 »
Jedyne co udało mi się znaleźć to tylko to:



@ikci: dzięki, tak wiem że to dla starszych braci Spectrum, źle napisałem i można było zrozumieć, że to dla TS/TC2068. Chodziło mi o przelotkę wyłącznie, że coś takiego było w ogóle produkowane.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.10.14, 11:47:50 »
Każdy projekt nawet hobbystyczny musi mieć budżet.
Oczywiście można usiąść i zrobić coś dla siebie nie patrząc na koszty.
Jeśli jednak zakładasx, że robisz dla kogoś, to już trzeba siě bardziej wysilić.
Przede wszystkim określić odbiorcę (i ilu ich jest), oszacować docelowy koszt gotowego urządzenia.
Kosztów przygotowania projektu itd itp nie biorę pod uwagę, bo dla uproszczenie przyjmuję, że to projekt non-profit.
W skrócie ktoś musi wyłożyć na to kasę (i czas).
A na razie nie wiadomo nawet po co ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

canga

  • Gość
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.10.14, 12:07:22 »
Rozumiem Pear.
Na razie daję pod dyskusję, chcę się dowiedzieć co i jak.
Możliwe, że będzie to projekt jednego odbiorcy - mnie. Tego nie wiem. Taki pomysł wpadł mi do głowy jak dzisiaj pisałem ze znajomym Holandrem, który kupił TS2068 właśnie bez carta.
Czy ma sens - tego nie wiem. Wiem jedno, że na C64 istnieje SD2IEC, UK1541, Chamelleon, Ultimate I, II a dodatkowo istnieje Easy Flash i wszystkie projekty mają się dobrze.
Rozumiem, że ilość c64 na świecie w porównaniu do TS/TC2068, Unipolbrit to 10000 do 1, dlatego wspomniałem o przelotce, by używać w ZX Spectrum - wówczas odbiorców było by więcej.
Rozumiem, że nie mam co ciągnąć dalej pomysłu, gdyż nie ma co gdybać, a szkoda...
Może kiedyś uda mi się zrobić chociaż jedną sztukę dla siebie samego;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Unipolbrit i cartridge
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.10.14, 12:15:22 »
Super by było gdyby coś powstało właśnie na takie modele jak Unipolbrit, TC/TS2068. Nie spotkałem się jeszcze nigdzie z takimi rozwiązaniami.
Jeżeli jestem w błędzie to proszę o wytłumaczenie - dlaczego nie warto.

Nie powiem jednoznacznie, że nie warto, ale problem polega na tym, że spora większość gier na Spectrum jest większa niż dostępne 16 kilo a przede wszystkim jest pisana tak, że uruchamianie ich z ROMu nie specjalnie będzie działać. Proste przeniesienie kodu pod inny adres też nie jest wcale takie proste - samo zrelokowanie kodu to jeszcze nie wszystko bo trzeba to samo zrobić z danymi a do tego dochodzi jeszcze kwestia samomodyfikującego kodu albo kodu autogenerowanego. Nie mówię, że się nie da, ale zabawa z przenoszeniem gier do cartridge'a będzie prawdopodobnie taka, że nikomu nie będzie się chciało w to bawić albo pobawi się raz i da sobie spokój.

Za to koncepcja wsadzenia pod klapę divMMC jest całkiem fajna o ile oczywiście na złączu są wszystkie potrzebne sygnały i o ile - znowu - komuś się będzie chciało zwłaszcza, że Unipolbrit i duże Timexy to wyjątkowo niszowy sprzęt w porównaniu z mniejszymi Timexami czy Spectrum.

OT: A ja w moim Unipolbricie (daaaawno temu) miałem tak, że wewnętrzny ROM miałem wymieniony na oryginalny Spectrumowy a pod klapą zainstalowałem sobie SloMo i miałem tam potencjometr do zwalniania kodu. Działało tak sobie, ale w zasadzie całość zrobiłem od początku sam - i był to mój jedyny projekt sprzętowy związany z małymi komputerami, który doczekał się realizacji (przeróbki dekodowania adresów AY w Unipolbricie na zgodną z ZXS 128 nie liczę bo to był pająk i cięcie ścieżek ;))