Autor Wątek: ZX81 + dziwna płytka  (Przeczytany 3433 razy)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
ZX81 + dziwna płytka
« dnia: 2020.05.16, 18:51:44 »
Cześć Wszystkim,

Ostatnio stałem się posiadaczem ZX81 z rozszerzeniem prawdopodobnie pamięci RAM. Pierwszy raz widzę tego typu przeróbkę. Jeszcze nie sprawdziłem czy komputer działa. Na razie publikuję zdjęcia i szukam zasilacza. Wiem, że 9V i przynajmniej 1A. Stabilizowany.
Może ktoś wie więcej na temat tego dodatkowego modułu ?

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX81 + dziwna płytka
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.05.16, 18:54:31 »
Czy ten Zeedy ma czerwoną diodę na obudowie (tuż nad klawiszem 1)?

Na moje oko to ZX81 składany przez firme Apina z Zielonej Góry. A ta dodatkowa płytka, to ich moduł 16K RAM.

Podobnego już ktoś pokazywał: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5352.msg82134#msg82134

Co do zasilacza, to możesz użyć tego z ZX Spectrum przez odpowiednią przejściówkę. ZX81 ma plus na górze jacka 3.5mm. Zasilacz nie musi być stabilizowany, zwykły z mostkiem Graetza i kondensatorem wystarczy, byleby jego napięcie było w zakresie 9-12V i dawał przynajmniej 700mA.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.16, 19:01:40 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: ZX81 + dziwna płytka
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.05.16, 19:22:00 »
Czy ten Zeedy ma czerwoną diodę na obudowie (tuż nad klawiszem 1)?

Nie ma. Za to ma w górnej części obudowy przycisk chwilowy, prawdopodobnie 'Reset' tylko nie podłączony.

Na moje oko to ZX81 składany przez firme Apina z Zielonej Góry. A ta dodatkowa płytka, to ich moduł 16K RAM.
Podobnego już ktoś pokazywał: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5352.msg82134#msg82134

Faktycznie. Powinienem sprawdzić a potem pisać. Przepraszam. Przejrzałem ten wątek i rozszerzenie pamięci wygląda podobnie. Moje jest chyba w nowszej wersji bo lepiej wykonane.

Co do zasilacza, to możesz użyć tego z ZX Spectrum przez odpowiednią przejściówkę. ZX81 ma plus na górze jacka 3.5mm.

Czyli Plus na "pypciu" i Minus na reszcie wtyku. Eeee to spoko. 
Do ZX81 dostałem stary zasilacz Unitry pasujący do starego kaseciaka MK125. Boję się go podłączać do kompa więc wezmę kabel i podepnę do Mena Well seria GSM i będzie dobrze. Na razie muszę komputer wyczyścić i znaleźć gdzie nową klawiaturę bo stara jest okropnie zajechana.

Dziękuję za podpowiedź Klaud.

Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX81 + dziwna płytka
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.05.16, 20:10:09 »
Ładny kawałek zabytku :)
Folia do ZX81 jest min. dostępna w Key-Pol-u za około 100-110 pln.
Ale jak to folia z Key_Pol-u, jest lekko "inna" niż np. te z UK.

Zaleta - jest na miejscu i dostawa szybka.
Wada - jest, jaka jest :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: ZX81 + dziwna płytka
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.05.16, 20:21:14 »
Cześć Maryjan

Dzięki za podpowiedź. W sumie to nie wiem czy będą chciał restaurować ten komputer. Kupiłem go dosyć impulsywnie. Szukałem obudowy do ZX81 i trudno było coś znaleźć. Cena była przyzwoita to kupiłem. A że dostałem ZX81 z 'wkładką' no to już co innego ;-)

Póki co chcę go odpalić i zobaczyć czy działa. A potem to się zobaczy. Może będę chciał sprzedać płytę główną ? Jeszcze nie wiem.

Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)