ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Weryfikacja danych sprzedających na PayU

<< < (2/2)

tomi:

--- Cytat: paroos w 2024.03.22, 15:03:16 ---Mowa o 30 transakcji lub 2000 euro?
Czy oba warunki trzeba spełnić, żeby dali spokój?

--- Koniec cytatu ---

Oba, aby nie został wysłany raport powinieneś w ciągu roku zmieścić się w 30 transakcjach i w sumie nie przekroczyć 2000,- EUR

tomi:

--- Cytat: tapy w 2024.03.22, 15:05:59 ---
Według obowiązujących przepisów RODO nikt nie ma prawa żądać lub wykonywać kopii (skanu) ww. dokumentów.

--- Koniec cytatu ---

No nie do końca, ustawa AML wyłącza w tym względzie z przepisów RODO instytucje finansowe pod nadzorem KNF (PayU też taką jest). Oczywiście sprawa nie jest jednoznaczna, gdyż instytucje te powinny wykazać konieczność uzyskania takiej kopii. Osobiście też mi się to nie podoba ("ale takie jest prawo"  ::) ). Cytat i donośniki niżej:

"Z kolei Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (art. 34 ustawy z dnia 1 marca 2018 roku) wskazuje, że ściśle określone instytucje mają obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego. I właśnie w tym zakresie mogą zbierać i przetwarzać informacje z dokumentów tożsamości klientów, beneficjentów rzeczywistych oraz osób upoważnionych do działania w imieniu klientów, a także sporządzać kopie tych dokumentów.

 Co istotne, powyżej wspomniane ustawy odnoszą się do dokumentów tożsamości osób fizycznych, a zatem:

  -w wypadku obywateli polskich jest to dowód osobisty oraz paszport (uwaga: prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, a tylko potwierdza uprawnienia do prowadzenia konkretnego typu
    pojazdów),"

https://uodo.gov.pl/pl/138/2476
https://www.iaml.com.pl/wiedza/kopiowanie-dokumentow-tozsamosci/

pear:
Miałem podobną weryfikację w Revolut.
Wysłałem zdjęcia dowodu z zamazanymi numerem dokumentu i numerem PESEL.
Nie było pytań - przyjęli.

jack_świdnik:
przerabiałem to w tamtym roku
nie wysyłałem dowodu bo również się z tymi zapisami nie zgadzałem, i drążyłem ten temat i payu jest instytucją finansową i oni mogą zbierać dane ale już allegro nie a skan dowodu nawet zamazany zakryty trzeba wysłać przez allegro, to samo jest z przelewy24
nie pamiętam już czy to z payu czy z przelewy24 ale weryfikację przeprowadzałem online przez kamerkę, da się tak, trzeba ich naciskać,  kobita z jakiegoś tam działu certyfikacji umówiła ze mną na zdalną weryfikację i na takiej podstawie ją przeszedłem
i dowiedziałem się wtedy że ja jako przedsiębiorca będę weryfikowany co rok, była tym zdziwiona ale podobno w ich systemach taki mam status :)

tak to były przelewy24 z payu jeszcze nie miałem, im chodzi o ten zapis co poniżej
idą na łatwiznę, bo jak mają zweryfikować tożsamość na odległość? właśnie poprzez skan dowodu/paszportu

"Jesteśmy Instytucją Płatniczą i ustawodawca nakłada na nas obowiązek weryfikacji Klienta.
Powołując się na zapis ustawy AML:
Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
1) identyfikację klienta oraz weryfikację jego tożsamości;
2) identyfikację beneficjenta rzeczywistego oraz podejmowanie uzasadnionych czynności w celu:
a) weryfikacji jego tożsamości,
b) ustalenia struktury własności i kontroli – w przypadku klienta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;
3) ocenę stosunków gospodarczych i, stosownie do sytuacji, uzyskanie informacji na temat ich celu i zamierzonego charakteru;
4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
a) analizę transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych w celu zapewnienia, że transakcje te są zgodne z wiedzą instytucji obowiązanej o kliencie, rodzaju i zakresie prowadzonej przez niego działalności oraz zgodne z ryzykiem prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanym z tym klientem,
b) badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych będących w dyspozycji klienta – w przypadkach uzasadnionych okolicznościami,
c) zapewnienie, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych są na bieżąco aktualizowane.

Dokument można przesłać w wersji zanonimizowanej lub w zaszyfrowanym dokumencie. Możemy również zorganizować wideokonferencję, podczas której spiszę Pana dane z dokumentu tożsamości i poświadczę swoim podpisem. Proszę tylko o wiadomość, czy mogę wysłać link do spotkania, na jaki adres i kiedy może się takie odbyć?
"

i jeszcze ten art

Art. 37. 1. Weryfikacja tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjenta rzeczywistego polega na potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej, dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła, w tym, o ile są dostępne, ze środków identyfikacji elektronicznej lub z odpowiednich usług zaufania określonych w rozporządzeniu 910/2014.


i to mogą robić tylko instytucje finansowe a podmiot prowadzący allegro nie jest taka instytucją można to sprawdzić

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej