Autor Wątek: Jaka to gra?  (Przeczytany 3944 razy)

130XE

  • *
  • Wiadomości: 2
Jaka to gra?
« dnia: 2022.12.20, 09:15:15 »
Witajcie,
Od kilku lat próbuję sobie przypomnieć lub odszukać nazwę jednej gry z początków Timex2048, w którą sporo grałem.
Była to zręcznościówka z ultra prostą grafiką - przypominający dzisiejszy tryb tekstowy ASCI. W grze chodziło o przechodzenie kolejnych komnat / lochów. Widok 2D z góry. Nie było podłogi ani sufitu. Proste linie robiły za wszystkie cztery ściany. W grze nie było drabin, nie była to Caste of Doctor. Nietoperze to były chyba znaki x lub X. Grałem na czarno-białym małym telewizorku więc układu kolorów nigdy nie poznałem. Pamiętam, że komnaty były czarne lub ciemne bez zarysu cegieł, kamieni. Prostota tej gry przekładała się na krótkie czekanie przy załadowaniu z kasety. Prostota grafiki tej gry to przeciwieństwo do: Knight Lore, Castle Escape, Castle Master, Fairlight etc.
Podpierałem się internetem a mimo to kompletnie poległem i nie udało mi się przypomnieć ani oryginalnego tytułu tej gry ani spolszczonej. Już tylko Wy możecie mi pomóc.
Pozdrawiam,
Artur

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.12.20, 09:26:49 »
Widok z góry to jak w Atic Atac.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.12.20, 09:35:23 »
Chyba współcześnie powstała też nawet jej odświeżona wersja z widokiem izometrycznym.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.12.20, 11:33:11 »
Też mi podchodzi "Atic Atac", ale nie pasuje część, że szybkie wgrywanie z taśmy. No chyba, że jakaś wersja ze speed lockiem :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.12.20, 11:42:46 »
Albo z kartridża ;)
AA nie był na 16K aby?

EDIT: znalazłem, że to gra na 48K.
« Ostatnia zmiana: 2022.12.20, 11:59:32 wysłana przez trojacek »

130XE

  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.12.20, 12:35:19 »
Dziękuję i Gratuluję Wam tak szybkiej i dobrej odpowiedzi. Najprawdopodobniej to ta gra!

W moich wcześniejszych poszukiwaniach trafiłem na screeny z odświeżonej wersji i przekreśliłem ten tytuł. Do głowy mi nawet nie przyszło, że mogą być 2 wersje.
Za przemawiają:
- wygląd drzwi szczególnie na wszystkich czterech bokach
- ten kurak (zdrowie) wydał mi się jakby znajomy
- klucze dokładnie takie same
- tak, mógł być jakiś turbo loader
- gra ładowała się z taśmy z popularnego prl-owskiego poziomego kaseciaka ale na kasecie było mało może 6 gier (nie potrafię teraz określić długości taśmy i czy była dwustronnie czy jednostronnie nagrana)
- dzieciaki / społeczność komputerowa miała i grała w te same gry
To co inaczej wygląda w resztkach wspomnień:
- ruchome "złe" obiekty zapamiętałem jako tekstowe lub najprostsze graficzne piktogramy jednak grałem na 12" kineskopie więc obraz był mały ale szybki - może widziałem z czego Timex 2048 składał duszki...
- komnaty były z małą ilością obiektów, przedmiotów ale być może nie potrafiłem przejść gry dalej
Żeby się upewnić muszę w nią zagrać. Może pamięć podświadoma da o sobie znać ;) W końcu ZX pozostał moim największym dziecięcym marzeniem. Kilka lat później miałem małe Atari ale to już nie było to...

Wielkie dzięki!

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jaka to gra?
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.12.20, 12:42:46 »
Jest jeszcze Wizard's Lair, bardzo podobna do Atic Atac.

https://www.youtube.com/watch?v=KYQfGFVipyU
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c