Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 61990 razy)

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #181 dnia: 2021.06.16, 12:20:17 »
Skończyłem składać swojego Karbasa-128. Przy próbie uruchomienia na ekranie widać "kafalki" - zupełnie jak w przypadku braku EPROM-u.
Raz udało mi się nawet uzyskać fragment ekranu tytułowego.

EPROM jest zaprogramowany prawidłowym obrazem.

Jeszcze doszukując się możliwych rozwiązań zauważyłem, że plik pof z GitHuba jest w wersji dla płytki w rewizji A. Moja płytka to B1. Czy takie zachowanie może być wynikiem złego wsadu w CPLD?
Ktoś posiada plik pof w wersji B1 albo mógłby mi powiedzieć jak go skompilować?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #182 dnia: 2021.06.16, 13:11:11 »
Wsad rev. A działa normalnie na płytce B1, mam tak samo i działa bezproblemowo.
To że Ci nie startuje poprawnie za każdym razem to znaczy że masz jeszcze gdzieś jakiegoś "babola".
Przelutuj dokładnie CPLD, bo tam lubi czasem siedzieć problem, sprawdź luty, styki, napięcia, Reset, zegar i resztę połączeń.
Podmień TTL'e na inne, Z80, RAM, inny EPROM.

Generalnie musi działać, nie ma siły.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #183 dnia: 2021.06.16, 13:36:57 »
U mnie pomogło kilkukrotne zaprogramowanie tym samym wsadem CPLD.
Miałem podobnie na pierwszej płycie, którą złożyłem.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #184 dnia: 2021.06.16, 16:54:49 »
Wsad rev. A działa normalnie na płytce B1, mam tak samo i działa bezproblemowo.

Hmm... Ale chyba z jakiegoś powodu Makefile na GitHubie posiada opcję ustawienia rewizji PCB przy budowaniu wsadu. Tylko nie mam narzędzi potrzebnych do jego zbudowania (i nie wiem czego potrzeba), wić zacząłem od wykorzystania tego, co jest gotowe...

Cytuj
To że Ci nie startuje poprawnie za każdym razem to znaczy że masz jeszcze gdzieś jakiegoś "babola".

Wiem, próbuję ustalić gdzie. ;)

Cytuj
Przelutuj dokładnie CPLD

Luty wygądają idealnie pod lupą, dociskanie układu podczas uruchamiania też nic nie daje. Zwarć też nie widzę. Na wszelki wypadek jednak je poprawiłem - bez zmian.

Cytuj
bo tam lubi czasem siedzieć problem, sprawdź luty, styki, napięcia, Reset, zegar i resztę połączeń.
Podmień TTL'e na inne, Z80, RAM, inny EPROM.

Wymieniłem wszystkie układy za wyjątkiem CPLD. Niestety nie mam innych EPROM-ów niż 27C256 kasowane UV, więc sprawdziłem dwa egzemplarze od różnych producentów - ciągle to samo. Zwora przy EPROM-ie ustawiona jest tak, aby podawała VCC, na wszelki wypadek próbowałem też drugiego ustawienia. Dociskanie układów w podstawkach nie daje nic - miałem podejrzenie do podstawki przy jednym 74HC245, bo układ wchodzi do niej z dość małym oporem, ale naciskanie układu przy starcie nic nie daje.
Zegar najwyraźniej działa, bo jest generowanie obrazu.

Na chwilę obecną nie mam układu AY3, tranzystorów przy liniach klawiatury oraz kodera PAL, ale to nie są kluczowe elementy.

U mnie pomogło kilkukrotne zaprogramowanie tym samym wsadem CPLD.
Miałem podobnie na pierwszej płycie, którą złożyłem.

Programowałem kilkukrotnie, chociaż za pomocą tej metody, bo Quartus Progrmmer z jakiegoś powodu nie chce widzieć układu pod Debianem, chociaż sam programator widzi.

BTW to normalne, że CPLD podczas pracy jest nieco ciepły?
« Ostatnia zmiana: 2021.06.16, 17:30:15 wysłana przez Atlantis »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #185 dnia: 2021.06.16, 20:48:01 »
Przyjrzałem się płytce, nie widzę niczego podejrzanego, ale jeszcze będę sprawdzał.
Moje hipotezy na chwilę obecną:
- Trzy podstawki DIP20 bardzo słabo trzymają. Sprzedawca w swej "mądrości" włożył jedną w drugą. Na wszelki wypadek je wylutowałem i zamówię nowe, w innym sklepie...
- Może faktycznie ta konstrukcja nie lubi się z RAM-em 628128 i powinienem szukać UT621024?
- Może ta konstrukcja nie lubi się ze starszymi EPROM-ami kasowanymi UV i powinienem szukać W27C512?
- Może jednak komputer wymaga AY-3-8912, żeby wystartować? Osobiście nie sądzę, ale może jednak...
- Uszkodzony CPLD. Tę hipotezę wolę jednak zostawić sobie na koniec.

Jeśli miałby to być jednak błąd w montażu, to w której części komputera jest on najbardziej prawdopodobny, biorąc pod uwagę objawy?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #186 dnia: 2021.06.16, 23:00:37 »
... podstawki, możliwe acz mało prawdopodobne
- w moim taki RAM jak Twój działa bezproblemowo
- EPROM nie powinien być problemem, chyba że dałeś tam jakiś felerny ... jaki tam wstawiłeś 256 czy 512 kb ?
- komputer nie wymaga AY'ka, zerknij na moją fotkę kilka stron wcześniej, tam omyłkowo wstawiłem mojego AY odwrotnie a płyta się podniosła i o dziwo sam AY też przeżył  8)
- CPLD nie można wykluczyć szczególnie jeśli zamawiałeś u Kitajców i dostałeś jakiś z wylutu nawet jeśli był zapakowany w blister  :P

Sprawdź jeszcze opcje jumpera obok EPROM, głównie jeśli wstawiłeś 27C256 to na pinie nr 1 powinno być 5V lub stan wysoki.
« Ostatnia zmiana: 2021.06.16, 23:43:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #187 dnia: 2021.06.16, 23:26:28 »
... podstawki, możliwe acz mało prawdopodobne

Na wszelki wypadek i tak wylutowałem i zamówiłem nowe. Też nie sądzę, żeby to miało być przyczyną.


Cytuj
- EPROM nie powinien być problemem, chyba że dałeś tam jakiś felerny ... jaki tam wstawiłeś 256 czy 512 kb ?

256. Żadnego egzemplarza 512 nie mam pod ręką.

Cytuj
- CPLD nie można wykluczyć szczególnie jeśli zamawiałeś u Kitajców i dostałeś jakiś z wylutu nawet jeśli był zapakowany blister  :P

CPLD kupiony u TVSAT-SHOP na Allegro. Nigdy nie miałem problemy z układami z tego źródła...

Cytuj
Sprawdź jeszcze opcje jumpera obok EPROM głównie jeśli wstawiłeś 27C256 to na pinie nr 1 powinno być 5V lub stan wysoki.

Tak właśnie zworka jest ustawiona. W akcie desperacji przestawiłem ją na chwilę na GND - oczywiście nic się nie zmieniło.

Sprawdziłem jeszcze czy wartości rezystorów i polaryzacje diod na PCB się zgadzają - wygląda na to, że wszystko ok.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #188 dnia: 2021.06.17, 10:18:48 »
Jeszcze jedno pytanie przychodzi mi do głowy:
Czy na pewno mam właściwą wersję układu CPLD? Użyty element to EPM7128STC100-10F. Co oznacza "10F"? Czyżby maksymalne taktowanie 10 MHz? Byłoby to dziwnie mało jak na (względnie) współczesny układ CPLD, ale mogłoby coś tłumaczyć, skoro generator wytwarza sygnał 14 MHz.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #189 dnia: 2021.06.17, 11:02:18 »
Może chodzi o to :
Cytuj
In-system programming can be accomplished with either an adaptive or constant algorithm.
An adaptive algorithm reads information from the unit and adapts subsequent programming steps to achieve the fastest possible programming time for that unit.
Because some in-circuit testers cannot support an adaptive algorithm, Altera offers devices tested with aconstant algorithm.
Devices tested to the constant algorithm have an “F”suffix in the ordering code.
Machines should work. People should think.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #190 dnia: 2021.06.17, 11:09:40 »
Yup.
Machines should work. People should think.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #191 dnia: 2021.06.17, 12:12:48 »
Cytuj
Czyżby maksymalne taktowanie 10 MHz?

Z karty katalogowej układów MAX7000:

Cytuj
… pin-to-pin delays as fast as 5 ns, and counter speeds of up to 175.4 MHz. MAX 7000S devices in the -5, -6, -7, and -10 speed grades …

Na moje oko coś masz nie tak z RAMem.
« Ostatnia zmiana: 2021.06.17, 12:29:05 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #192 dnia: 2021.06.17, 12:34:40 »
Na moje oko coś masz nie tak z RAMem.

To by pasowało do bardzo podobnych objawów na oryginalnych Spectrum, które prawie zawsze oznaczały awarię któregoś z układów pamięci.
Tyle tylko, że:
- Testowałem dwa różne układy 628128.
- Obydwa przeszły test MiniProgiem.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #193 dnia: 2021.06.17, 12:36:38 »
Programowałem kilkukrotnie, chociaż za pomocą tej metody, bo Quartus Progrmmer z jakiegoś powodu nie chce widzieć układu pod Debianem, chociaż sam programator widzi.
Masz CPLD z suffixem 'F'
Sprawdź czy nie masz jakiejś specjalnej opcji dla układów programowanych w tym trybie.
Machines should work. People should think.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #194 dnia: 2021.06.18, 23:00:35 »
Hmm...
Wymieniłem podejrzane podstawki DIP20 - bez zmian.
Podmieniłem 27C256 na kasowany elektrycznie układ W27C512 - bez zmian.
Wygrzałem CPLD Hot Airem, z użyciem dużej ilości topnika - bez zmian.

Mogę coś jeszcze sprawdzić, czy na tym etapie mogę uznać, że CPLD jest uszkodzony i powinienem zamówić nowy?
Może jeszcze przed wymianą CPLD powinienem np. spróbować z inną pamięcią? Przedmówcy pisali co prawda, że HM628128 działa w ich egzemplarzach, ale może konkretny model użyty w moim egzemplarzu ma jakiś problem z kompatybilnością z pozostałymi elementami? Moja pamięć to konkretnie HM628128LP-8.

Edit: Przyszło mi do głowy jeszcze jedno, możliwe wyjaśnienie. W chwili obecnej mój Karabas nie ma wlutowanych tranzystorów na liniach wejściowych klawiatury - nie udało mi się ich na razie kupić. W przypadku Harlequina nie stwarzało to żadnych problemów, jednak doczytałem, że Karabas sprawdza stan klawiatury przy restarcie, umożliwiając przełączenie pomiędzy trybem ULA48 i Pentagon. Może stany nieustalone na tych liniach w momencie restartu coś mieszają? Co o tym sądzicie?
Jak bardzo krytyczny jest typ tych tranzystorów? Mogę użyć 2SA1015?
« Ostatnia zmiana: 2021.06.19, 00:49:39 wysłana przez Atlantis »