Komputery z Z80 > AMSTRAD

SILIC Ltd. czy ktoś zna?

(1/2) > >>

kevin.c:
Czy ktoś z kolegów ma lub może się zetknął z ROMami które przedstawiają się firmą SILIC Ltd.? Posiadam SDOSa , który niestety mi się uszkodził, a za życia przedstawiał się: 1986 SDOS 1.1 by SILIC Ltd.
ROM jest o tyle interesujący, ze posiada wiele ciekawych RSXów.
Z mojego "śledztwa", wynika że jest to produkt polski z lat 1986-88, wywodzący się z Poznania lub z Zielonej Góry.

kevin.c:
Popracowałem trochę nad tym ROMem i właściwie częściowo mogę sobie sam odpowiedzieć... Może jakiemuś cpc-maniakowi się to przyda.
Moje problemy wynikły z tego, że zaczął dogorywać eprom. Dziwna sprawa, wyzerował się pierwszy, (słownie: pierwszy) bajt epromu, co spowodowało, że system przestał go widzieć, ale na szczęście był dostęp do zawartości. Po dopisaniu 01 do pierwszej komórki i zaprogramowaniu nowego eproma wszystko zadziałało ok. Po dokładniejszej analizie okazało się, że znalazłem pierwowzór mojego ROMu i jest to V-DOS Vortexu w wersji angielskiej.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/VDOS
Ciekawe tylko, komu chciało się  przerabiać nagłówek - SILIC.Ltd.

ZbyniuR:
Wygląda na to że ten XD-DOS (1990) o jakim ci wspominałem to późniejsza mutacja tego twojego V-DOS.
Rodem z firmy Vortex. Popularny głównie w Niemczech format 704K.
Zalety: obsługa 4ech napędów, obsługa starych twardzieli do 20MB, kupa RSXów (|HELP), FastScreen.
Wady: nie widzi popularniejszego w innych krajach formatu (796K z ParaDOS).

Przy okazji wyczytałem że ParaDOS doczekał się następcy VaraDOS (2013). Główna różnica to prócz kilkunastu innych formatów zaczął czytać także ten niemiecki format 704K.
Zalety: łyka formaty z popularnych przed laty na zachodzie RODOS i ROMDOS -ów, wbudowany kopier i edytor |DRIVE.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/ROM_List#DOS_.2F_RAMdisc_ROMs

kevin.c:
Wydaje mi się że sprawa jest prostsza niż na to by wyglądało. W tamtych latach światek Amstrada/Schnajdera nie był aż taki wielki. Komputer w sumie jest bardzo prosty, kontroler floppy również. Rodzajów formatów można wymyślać tyle ile kombinacji się da wpisać w rejestry kontrolera... Jesli chodzi o ROMy, wszystko obraca się wokół |drive, |open, |format, i |paręnaście_innych_bajerów. W ten mój niby_V-DOS wsadzony jest nawet monitor z80 i monitor floppy!
Pewien przełom nastąpił w latach współczesnych, gdzie pozytywnie zakręceni wymyślili nowe systemy operacyjne, zaprzęgli współczesne kości.
Przyznam się jednak, że to co mnie uderzyło po tyluletnim odkurzeniu cpc6128 to wielkości plików! Niby to oczywicie to oczywista oczywistość, ale jak spojrzeć na to z innej strony... niezłe gry: kilkadziesiąt kB, system operacyjny-niewiele większy...
Nawet taki byle ROM... kilkadzieścia komend, obsługa dysków... 16kB.  Porównaj to z "wiodącym" systemem operacyjnym, ktorego nazwy na tym szacownym forum nie wymienię... Bez GB-ów nie ma co włączać i końca nie widać.

ZbyniuR:
A jakież to współczesne kości zaprzęgnięto do pracy z CPC ?

Bo znam liczne przykłady w innych 8-bitowcach, a w CPC to jedynie 4MB od Yarka, z kostkami po 2MB, (nawiasem mówiąc niepotrzebne do szczęścia), a reszta to chipy znane już w latach 80ych. Przez co patrząc na współczesne dodatki do Speccy zazdroszczę im miniaturyzacji, a w CPC nic takiego nie ma. :(  Nie liczę emulatorów stacji bo są uniwersalne a nie robione z myślą o CPC.


Też nie rozumiem powodów takiego przyrostu objętości OSów. Jeszcze parę lat temu rozsądniejsze rozmiary miało to w smartphonach, które w nie więcej niż paru megasach potrafiły to co w PC naście gigasów, a teraz to nawet nie wiem bo tego nie śledzę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej