Autor Wątek: Nowe gry na CPC  (Przeczytany 165834 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Nowe gry na CPC
« dnia: 2013.02.03, 17:36:01 »
Czy macie już R-Type 2012? Jest perfekcyjnie dopracowana (intro, muzyka w grze).
Polecam granie w trybie Casual, nie cofa do ostatniego checkpoint'u po zabiciu się.
Wymagane 128kB RAM.
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.02.04, 19:34:37 »
Podoba mi się co się pojawia gdy się "cat" wpisze. :) Pamiętam jaki byłem zdziwiony gdy 1szy raz coś takiego zobaczyłem.
Gierka nie w moim typie. A wg spisu http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Amstrad_CPC_games
ostatnią jaka się ukazała była Orion Prime z 2009. Ale nie ma tu tych co się ukazały bez nośnika/okładki itp. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.02.04, 20:36:14 »
Trochę nowych gier na Amstrada wychodzi (znacznie mniej niż na zxa), ale jak ktoś nie jest dużym fanem to trudno się w tym połapać, bo nie istnieje centralna strona i baza taka jak WOS w przypadku Spectrum. Ogłaszają się ludzie w jakichś wątkach na różnych forach, potem te wątki zostają zagrzebane pod nowszymi wątkami, linki przestają działać i tak to wygląda  :(

Hiszpańska grupa Mojon Twins, która głównie tworzy na Spectruma wypuściła też kilka wersji swoich gier na Amstrada (szukamy na stronie słowa CPC ;) )

http://www.mojontwins.com/juegos_mojonos/

Google wyrzuca też coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=daQCjPB9gj4

No i trochę nie na temat ;) wyszło ostatnio naprawdę mocne demo na Amstrada o nazwie Batman Forever, co jest wydarzeniem o tyle doniosłym że demoscena na Amstradzie chyba zawsze była dość słaba i bez większych osiągnięć:

http://www.pouet.net/prod.php?which=56761
http://www.youtube.com/watch?v=dqjZNnjNu3Y

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.05, 01:56:20 »
W wolnej chwili oblookam te hiszpanki. ;)

Z takich ładniejszych nowszych rzeczy to Cosmic Prison Commando mi wpadło w oko.
http://www.pixelprospector.com/wp-content/uploads/2011/07/screenshot-cosmic-prison-commando.png
Koleś to napisał na PC ale z retro grafiką jak na CPC i miał ją przeportować. Nie wiem czy już to zrobił.

A BatmanForever ma już z półtora roku i wiele razy już sobie puszczałem, bo zagięło mnie to, że pokazał kilka rzeczy które uważałem za niemożliwe na Amstradzie i to na starych kościach. Szok! - Ciekawe jak scena C64 zareagowała na te buńczuczne teksty, a nie jest mi na tyle bliska, by dotarło do mnie co się tam dzieje. :)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.02.05, 03:35:59 »
Podoba mi się co się pojawia gdy się "cat" wpisze. :) Pamiętam jaki byłem zdziwiony gdy 1szy raz coś takiego zobaczyłem.
Gierka nie w moim typie. A wg spisu http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Amstrad_CPC_games
ostatnią jaka się ukazała była Orion Prime z 2009. Ale nie ma tu tych co się ukazały bez nośnika/okładki itp. ;)

Mnie bardziej zaskoczył screen w full screen  ??? Jak to zrobili, że obrazek zajmuje cały ekran wraz z Border? Czy to jest jakiś tryb graficzny CPC+ czy ciężka praca na przerwaniach?
Migająca pierwsza linijka w CAT też mnie zastanawia, Basic chodzi normalnie, a to sobie miga.
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2046
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.02.05, 07:15:31 »
Ja tam się nie znam, ale na CPC Wiki w opisie CRTC (chyba) znalazłem info, że można tryb graficzny przeprogramować tak, żeby w ogóle nie miał borderu - ekran zajmuje wtedy 22 kilo pamięci.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.02.06, 01:43:24 »
Wyjaśnienie jak się takie rzeczy robi umieściłem w nowym wątku o trickach.
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,844.0.html

A co do gierek to trafiłem dziś na fajny filmik 100 Amstrad Games in 10 min.
http://www.youtube.com/watch?v=y2EqX3rpJ6M
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.02.18, 19:19:04 »
Gry firmy Moron Twins - grafika i dźwięk jak w 1985, nie warto.
Starsabre - Świetny shooter. Podobają mi się bardzo efekty multicolour w menu. Na Spectrum podobne bajery można ujrzeć w Buzzsaw+
Batman Forever - szczęka mi opadła, multum kolorów, obłędna szybkość i to wszystko w Full Screen, miałem wrażenie jakbym oglądał demo co najmniej na Atari ST.
AY Music, ULA plus.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.02.18, 21:20:36 »
Gry firmy Moron Twins

Przepraszm, ale czy na pewno Moron Twins? :-)  Chyba Mojon Twins :-)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.02.18, 22:22:30 »
Nie przepadam za tego typu grami, dlatego pozwoliłem sobie na odrobinę ironii  8)
AY Music, ULA plus.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.02.18, 22:29:20 »
Tak właśnie myślałem, że się z nich nabijasz :-)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.02.26, 02:08:11 »
Mam własną definicję słowa "nowe", jeśli chodzi o gry filmy itp. która brzmi "nieznane mi jeszcze" i nieważne kiedy się ukazały bo skoro ich nie widziałem to dla mnie są nowe. :) A zatem jest ich pełno. :) Jak się wam podoba moja definicja?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.02.26, 18:19:53 »
Szczerze powiem, niezbyt. Każdy szuka tytułów, których jeszcze nie zna i co osoba, to inne upodobania.
Piszmy tutaj o nowych produkcjach, powiedzmy po roku 2000, a o rekomendacji starszych dobrych gier najlepiej załóż nowy temat, np. "Gry godne polecenia" - taki sam jest w dziale o Spectrum.
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.02.26, 20:54:50 »
Obawiam się że na dział growy w CPC będzie zaglądać na tyle mało ludzi że wszystko się zmieści w jednym temacie. ;)
Gry godne uwagi, hmmm ciężki temat, wolałbym go nie ruszać. Z punktu widzenia kogoś kto już się nagrał na Amidze i PlayStation i to tyle, że nawet na nich nie chce mi się już grać, to gry z 8bit trącą myszką i nie przyciągną na dłużej niż 5 min. A poza tym gusty są bardzo indywidualne, a nie dysponuję żadnymi statystykami sprzedaży ani listami przebojów na których by oddano więcej niż parę głosów. Ale mogę napisać tak:

Ostatnim rokiem w którym duże firmy software-owe tworzyły gry na CPC był 1993. A konkretniej w 1992 ukazało się ponad 50 gier.

W 1993 już tylko 9  -  Ball Bearing,  Bully's Sporting Darts,  Help Inc.,  Nigel Mansell's World Championship Racing,  Prehistorik 2,  Robin Hood: Legend Quest,  Super Cauldron,  Wrestling Superstars,  Zap't'Balls: The Advanced Edition.

W 1994 - 5 gier, wszystkie z Radical Software:  Fluff,  Masters of Space,  Megablasters,  Star Driver,  Who Said That?

Potem od 1995 do 2005 nic.  2006 - Iron Sphere,  Stranded.   2008 - Balloonacy,  Star Sabre,  Sudoku,   2009 - Orion Prime,   2010 - Sub Hunter.

Ta lista nie zawiera gier które się pojawiły jedynie w postaci elektronicznej tzn bez nośnika i okładki. Takich jak np. Black Land (97) czy Fres Fighter II Turbo (99).  Zresztą te z ostatnich lat we wersjach okładkowych ukazały się w bardzo niewielkim nakładzie, dla kolekcjonerów liczących na to że po latach będą droższe i wcale nie są bardziejsze od tych które się okładek nie doczekały. ;)

W wolnej chwili wyszperam parę takich i poświęcę im ze 2ie minuty a może i z 5 jak mi się obrazki lub muzyka spodobają i coś tu o tym naskrobię. ;)

PS.: Posiłkowałem się listą gier z Wiki, których jest na CPC ponad 1900 (nie chciało mi się liczyć dokładnie), z ciekawości zajrzałem też na listę z C64 spodziewając się kilkakrotnie dłuższej a jest ich tylko ok 100 więcej niż na CPC. To czemu odkąd pamiętam zewsząd słyszałem że na Amstrada nie ma gier a na Commodora jest ich pełno?

« Ostatnia zmiana: 2013.02.26, 21:01:32 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.02.26, 22:19:44 »
Zbyniu, ja dopiero wchodzę w temat CPC i bardzo bym chciał dowiedzieć się więcej o starszych, godnych polecenia grach na te maszynki.
W ogóle czytam wszystko od deski do deski co tutaj jest pisane - tak jak kiedyś czytałem "Bajtki" czy "Komputer"
Uważam, że Amstrady CPC to były tak dobre mikrokomputery, że aż szkoda, że (głównie z powodu ceny) nie zostały szerzej rozpropagowane w Polsce
lat 80tych.
Mamy dział AMSTRAD więc piszmy ile wlezie. Wiem i widzę, ze na razie to  raczej głównie Ty się udzielasz - chwała Ci za to!
Wynika to z faktu, że najprawdopodobniej na tym forum masz największą wiedzę w tej dziedzinie.
Nie ma innego źródła informacji na temat Amstradów CPC w polskim internecie więc to forum ma szanse być pierwsze.
Obiecuje, że postaram się sam ile mogę wesprzeć ten dział ale na razie sam się uczę i poznaję ten komputerek i jestem nim zachwycony!

Pozdrawiam,
Marcin
   
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF