Autor Wątek: Baza Danych muzyki AY  (Przeczytany 14323 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Baza Danych muzyki AY
« dnia: 2013.10.04, 23:38:35 »
Robimy kolekcję muzyki ze Spectrum z prawdziwego zdarzenia? Taką jak HVSC dla C64 i ASMA dla Atari 8bit.

Istnieją dwie takie Project AY - nie aktualizowana od 2008, zawiera przede wszystkim muzykę ze starszych gier.
http://www.worldofspectrum.org/projectay/
Druga to ogromna kolekcja modułów tracker'owych w różnych formatach, 61 MB czyli około 20K plików.
http://bulba.untergrund.net/music_e.htm
Wprawdzie AY Emul odtwarza formaty trackerowe, inne playery (dla różnych systemów, także mobilnych) radzą sobie jedynie z .ay.
Tak jak wszystkie utwory w HVSC są w formacie .sid, a w ASMA w .sap, tak samo podstawowy format dla muzyki ze Spectrum to .ay. Formaty trackerowe są głównie dla muzyków (remixy itp.) i dla programistów, crackerów, scenerów czyli raczej osób siedzących po uszy w Spectrum.
Zalety formatu .ay
- obsługiwany w wielu współczesnych playerach dla różnych systemów - sprawdźcie np. nowe odtwarzacze multimediów dla PC, sam nie wierzyłem, że tyle z nich odtwarza .ay (.sid czy .sap również).
- możliwość połączenia całego soundtracku z jednej gry czy demo w jeden plik .ay (subtunes)
- sprecyzowanie czasu trwania każdego utworu
- dodanie nazwiska czy pseudo autora, nazwy całej gry czy demo, tytułu każdego utworu, roku i nazwy firmy/grupy (nowsze trackery też mają tą możliwość)
Wady formatu .ay
- konieczność dodania playera do modułów, co zwiększa każdy plik o około 2 kB.

Ja już zacząłem to robić, na razie dla siebie, żebym mógł słuchać sobie na telefonie.
Podzieliłem na foldery wg nazwisk/pseudo autorów. Dziennie robię kilkanaście plików .ay, zrobienie całości zajęłoby jednej osobie kilka lat dzień w dzień (a codziennie na świecie przybywa przynajmniej 1 nowy utwór :D).
Używam AYMaker, Vortex Tracker II, AY Emul i kilku pomocniczych aplikacji - emulator Spectrum, Tapir, kalkulator.

Czy byłby ktoś zainteresowany włączeniem się do projektu?
Czy ktoś z Was już robił pliki .ay?

Jakie zasady?
- nie łączymy w jeden plik utworów różnych muzyków, nawet jeśli pochodzą z jednej gry/demo - wyjątek - jeśli w programie czy opisie na WOS, czy innym źródle podane jest, że muzykę do tego zrobili pan A i pan B wspólnie.
- jeśli nie znamy autora, nie zgadujemy, piszemy "unknown", a w polu MISC tytuł gry lub demo
- jeśli nie znamy roku i innych detali, również nie zgadujemy, zostawiamy wolne lub piszemy np. 199X

Pojedyncze trackerowe utwory, gdy w programie użyty jest tylko 1 utwór lub mające własny tytuł, można w minutę wyeksportować do formatu .ay w Vortex Tracker. Uzupełnia się pole Autor/Tytuł, wybiera Export/Save with ZX Spectrum Player/AY File/Disable Loop i zapisuje. Niedogodnością jest niemożliwość dodania szczegółów. W tym miejscu (MISC) program wpisuje "Vortex Tracker II".

Do przetestowania w Waszych playerach dołączam 2 pliki (z crack'a Arkanoid - zawiera 5 utworów (subtunes) i Byte Me - drugi utwór to digi, nic innego nie chce go grać oprócz AY Emul).
Na zachętę jeszcze jeden plik, z gry która niedawno wyszła.

Ja sam mam co najmniej kilka pytań i wiele wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: 2013.10.05, 01:25:49 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.10.05, 08:52:47 »
To ja proponuje pozostać w tematyce portalu i skupić się na twórczości naszych polskich spectrumowych muzyków :D
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.10.05, 20:01:52 »
Zna się pseudonimy polskich muzyków, a polskie nazwiska mimowolnie zatrzymują oko. Od nich się zacznie.
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.10.05, 20:40:41 »
Mogę zaproponować nazwaprojektu.speccy.pl, trochę miejsca na dane oraz wsparcie w trudniejszych przypadkach,
gdzie trzeba pokombinować.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.10.06, 03:29:01 »
Nazwa projektu - moja propozycja to AYGOR (the AY Great Official Resource). Sprawdzałem, tą nazwą posługuje się jedynie jakaś kawiarnia w Budapeszcie, której strona nie ładuje się. Łatwe do zapamiętania. Logo byłoby takie, jak mój obecny avatar.
I tutaj przydałaby się pomoc grafika, żeby ktoś zrobił to jako skalowalną grafikę vektorową, o której tworzeniu nie mam pojęcia.

Najważniejsza chyba sprawa, to skontaktować się z Sergey Bulba. Napisałem do niego email na adres podany na jego stronie i nic nie odpisał. Czy ktoś ma z nim kontakt? Kto wie, może on już ma to wszystko w AY, a może jakieś narzędzia do automatyzacji pracy. W AY Emulator jest automat do wyciągania muzyki z programów, ale rozpoznaje tylko formaty od Soundtracker 1 w górę, nie znajduje starszych, niestandardowych (np. digi-trackerów, AY+sample) ani muzyki na beeper.

Napotkałem już 2 problemy podczas tworzenia pliku .ay za pomocą AY Maker.
Przy robieniu plików zawierających kilka utworów, do każdego modulu dodaję player, który ma około 2 kB. Próbowałem załadować player jednorazowo, jako osobny plik przed znacznikiem NewSong, to nie dołącza go do pliku .ay, nie działa on wtedy wcale. Próbowałem też dołączyć player tylko do pierwszego utworu, pozostałe ładować powyżej niego, wtedy w pliku .ay gra tylko pierwszy. Trzecia próba -  ładować ten sam player i różne utwory - do tego używa się CodeName i CodeAddress, to przy powtórzeniu tych instrukcji (dla playera i utworu), AYMaker rozpoznaje tylko ostatni wpis, czyli umieszcza w pliku .ay sam utwór.
Jest jakieś ograniczenie w AY Maker, prawdopodobnie plik .ay nie może przekraczac 48 KB. Robiłem .ay z demo zawierającego 6 utworów, to z 5 zrobił, z 6 nie, a ograniczenie w ilości utworów to chyba 256. Próba zrobienia .ay z 2 utworów digi ponad 30 KB też nie powiodła się.
Kolejna rzecz do zrobienia, to rozebranie już istniejących plików .ay, które mają podaną domyślną długość utworu za pomocą AY SplitR i zrobienie nowych z właściwym czasem.
Postaram się wkrótce, gdy poprawię błędnie zrobione przez siebie pliki na początku pracy (kilkadziesiąt utworów) przesłać testową database opartą na Project AY i tych kilkudziesięciu poprawionych plikach, a później będzie się robić kolejne.

 
AY Music, ULA plus.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.10.11, 03:21:46 »
Ograniczenie AY Maker jest chyba do 65536 bajtów, czyli przestrzeni adresowej Z80.
Trochę to dziwne, bo każdy utwór jest ładowany do odtwarzacza osobno, świadczy o tym choćby przykład zrobienia 2-utworowego pliku, gdzie w pierwszym utworze jest player+dane muzyki, w drugim próba podmiany samych danych. Przy włączeniu drugiego, nie gra, gdyż po playerze w emulowanej pamięci nie ma śladu.
Udało się zrobić plik 61 kB z 2 utworami digi, każdy z własnym playerem. Teraz pozostaje pytanie czy ma to sens?
Czy może lepiej, aby każdy podobnej wielkości utwór był osobnym plikiem?
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.10.16, 21:17:37 »
Świetny dokument opisujący format pliku .ay --  http://projectay.dl.spilsby.net/AY_Spec.txt


Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.10.16, 21:42:18 »
Czasem zdarza się, że plik .ay nie działa, jak powinien - zacina się, wiesza lub gra przypadkowe dźwięki, natomiast sam kod na Spectrum gra prawidłowo. Dotyczy to głównie muzyki na beeper.
Problemy, które dotąd napotkałem:
1. Zawiera CALL do ROMu. Wtedy trzeba procedurę skopiować do RAM, podmienić adres i sprawdzić czy nie ma dalszych.
2. Tworzy własną tabelę przerwań z wartością 255 ($FF), pod adresem 65535 (#FFFF) umieszcza JR a jego parametr zawarty jest w ROM pod adresem 0. Emulowana pamięć pliku .ay nie zawiera ROM, całe 65536B to RAM.
AY Music, ULA plus.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.10.16, 21:57:00 »
Co to za format pliku, ktory zawiera kawal kodu ??? W sumie AY to takie pociapane SNA z dodana informacja tekstowa.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.10.21, 01:47:25 »
SNA to zrzut całej pamięci ZX Spectrum, niezależnie co w niej się znajduje wraz z wartościami rejestrów, zawsze startuje z tego samego miejsca, w którym zostal zapisany, w określonej konfiguracji i jedynie na emulatorach ZX Spectrum.
AY to format muzyczny, zawiera wyłącznie muzykę (player+dane) napisaną dla AY3-891x lub/i spectrumowego beepera w dowolnym systemie, oraz tagi opisujące autora, tytuł i opcjonalnie prawa autorskie czy inną informację. Startuje zawsze od początku. Przeznaczony jest dla odtwarzaczy muzyki w różnych systemach.
Różnica jest wyraźna. Wprawdzie da się zapisać np. screen czy dowolny plik nie przekraczający 64KB w formacie .ay, lecz efekt działania będzie żaden. Odtwarzacze AY ograniczają się do emulacji Z80+AY+64KB RAM. Nie ma ekranu, klawiatury, joysticka, ROM, dodatkowych banków RAM ani taśmy/dysku. Dlatego np. muzyki nie da się zatrzymać klawiszem jeśli w kodzie znajdą się instrukcje odczytu klawiatury, ale jeśli np. na początku kodu będzie oczekiwanie na klawisz, nie usłyszymy muzyki.
« Ostatnia zmiana: 2013.10.21, 02:00:49 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.10.21, 02:00:32 »
SNA to zrzut całej pamięci ZX Spectrum, niezależnie co w niej się znajduje wraz z wartościami rejestrów, zawsze startuje z tego samego miejsca, w którym zostal zapisany, w określonej konfiguracji i jedynie na emulatorach ZX Spectrum.

Może źle zrozumiałem sens Twojej wypowiedzi, ale SNA jak najbardziej działa na realnym sprzęcie. Np. z divIDE.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.10.21, 02:13:25 »
Zgoda, divIDE to już rozszerzenie możliwości Spectrum. Podobnie jak drugi AY czy inny chip. Tak jak "zwykly" ZX Spectrum nie uruchomi snapshotu, to odtwarzacz .ay nie zagra nic na niestandardowy chip, o ile autor playera tego nie zaimplementuje. Player dla PC może np. migać diodami klawiatury w rytm perkusji, jeśli autor wpadnie na taki pomysł, ale tu już daleko wykraczamy poza temat.
AY Music, ULA plus.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.11.01, 00:33:35 »
Istnieje jeszcze coś takiego jak http://zxtunes.com/.
Autorzy strony odwalili tytaniczną pracę i stworzyli niesamowitą bazę. Wymaga jednak nieco poprawek i aktualizacji jak np. Bzyk - Piotr Baczkiewicz (yyy, że kto?).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.11.01, 04:25:28 »
Wow, to połowa roboty do przodu, wiedząc who is who. Ja mam ściągniętą dużą część formatów trackerowych.
Niektóre są nawet w .ay, tylko te z klepsydrą chyba jeszcze nie zrobione, nie dają się ściągnąć.
AY Music, ULA plus.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Baza Danych muzyki AY
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.11.10, 04:43:31 »
To mamy logo. Zrobione na Spectrum i skalowalne. Do użycia dla AYGOR i w invitro informującym o powstaniu takiej databazy.
AY Music, ULA plus.