ZX Spectrum > HARDWARE

48K po przeróbce dolnego RAM

<< < (2/2)

m0b:
Swoją drogą miałem do tej pory jakieś takie wewnętrzne przekonanie, że przy jednonapięciowych układach w dolnym RAM będą najmniej widoczne jailbary, a tu chyba najgorszy obraz jaki widziałem. Kwestia zaszumianej linii 5V, czy jakieś inne niuanse.

PS: Ktoś zadał sobie niemały trud, przeciął linię -5V i dodatkowo uziemił jej wiszący bez potencjału kawałek, zdrutował pod każdym układem piny 1 i 16, a w specyfikacji widzę, że pin 1 jest NC. Po co to wszystko?

pear:

--- Cytat: m0b w 2024.04.09, 00:40:53 ---Po co to wszystko?

--- Koniec cytatu ---
A echo odpowiedziało:
- Mać, mać, mać ...

KWF:

--- Cytat: m0b w 2024.04.09, 00:40:53 ---Swoją drogą miałem do tej pory jakieś takie wewnętrzne przekonanie, że przy jednonapięciowych układach w dolnym RAM będą najmniej widoczne jailbary, a tu chyba najgorszy obraz jaki widziałem. Kwestia zaszumianej linii 5V, czy jakieś inne niuanse.

--- Koniec cytatu ---

Syf na ekranie zapewnie na LCD z polepszaczami obrazu, bo na CRT raczej tego nie widać.

LMa zasila +12 V A i jeśli ta linia jest "zadżumiona" i do tego szumiące tranzystory w obwodzie wyjściowym, masz odpowiedź co może być nie tak. Jeśli masz oscyloskop, zobacz jakie duchy latają po linii +12 V A. Za jej filtrowanie odpowiada C45.

Linia +5 V też może bruździć i plasterkiem na to zło może być dołożenie 100nF równolegle do C40 lub C42 oraz zmiana C25 na 100uF.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej