Autor Wątek: Chrome - co o tym sądzicie?  (Przeczytany 175271 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #525 dnia: 2023.06.19, 18:15:39 »
Jeśli tutaj leży przyczyna, to czego powinienem użyć do zaprogramowania układu?

Jak już wszystko zawiedzie, to możesz mi wysłać swój CPLD i wrzucę go na Advantecha. Akurat XC95108 w PLCC84 jest przez niego obsługiwany.
Tylko to 2x przesyłka, pytanie, czy ma to sens ekonomiczny.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #526 dnia: 2023.06.19, 19:58:48 »
Jak już wszystko zawiedzie, to możesz mi wysłać swój CPLD i wrzucę go na Advantecha. Akurat XC95108 w PLCC84 jest przez niego obsługiwany.
Tylko to 2x przesyłka, pytanie, czy ma to sens ekonomiczny.

Jak najbardziej ma sens. Chrome ma dla mnie znaczenie sentymentalne. Trafiłem na ten projekt w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy jeszcze nie miałem ani możliwości technicznych do jego wykonania (mój hobbystyczny warsztat był znacznie skromniej wyposażony) ani dostępu do części. A konstrukcja zrobiła wtedy na mnie spore wrażenie, przypominając czasy eksperymentowania ze Spectrum (wtedy już mocno przestarzałym) w podstawówce w latach dziewięćdziesiątych. ;)
Teraz mam w kolekcji oryginalne Spectrum, złożyłem też parę znacznie nowocześniejszych klonów. Jednak gdy tylko pojawiła się okazja, postanowiłem złożyć Chrome'a. W porównaniu z kosztami części przesyłka CPLD nie jest jakimś szczególnie wysokim kosztem. Najpierw spróbuję innych rozwiązań (starsza wersja oprogramowania, programator LPT) jednak jeśli to wszystko zawiedzie, to chętnie skorzystam z oferty. :)

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #527 dnia: 2023.06.21, 08:13:15 »
Ściągnij Xilinx_ISE_DS_Win_12.4_M.81d.2.0 od Xilinxa (czyli obecnie ze strony AMD).
Pod Windows 7 śmiga pięknie.

Albo weź starego kompa z portem LPT, Windows XP i zrób programator. Idą dwa scalaki TTL 125 lub chyba można na samych rezystorach jeśli kable będą krótkie.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #528 dnia: 2023.06.21, 19:10:09 »
Ściągnij Xilinx_ISE_DS_Win_12.4_M.81d.2.0 od Xilinxa (czyli obecnie ze strony AMD).
Pod Windows 7 śmiga pięknie.

No cóż... Niestety nie byłem w stanie użyć wersji 12.4 pod pod Windowsem 7 zainstalowanym na maszynie wirtualnej pod Linuksem.
Pakiet się co prawda instaluje, a udostępniony programator USB zostaje wykryty i sterowniki się do niego instalują. Niestety, IMPACT nie chce go zauważyć.

Zobaczę czy wersja pod Liniksa zadziała.

Edit: No cóż... Pod Linuksem wersja 12.4 również nie chce wykryć programatora. :(
« Ostatnia zmiana: 2023.06.21, 20:01:25 wysłana przez Atlantis »

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #529 dnia: 2023.06.22, 00:44:07 »
Niestety wirtualizacja USB nie jest idealna i programator coś tam rozpoznaje i jest widoczny, ale zaprogramować nigdy mnie się nie udało. Działa mi tylko przy natywnej instalacji. Mam do tego starego laptopa zostawionego.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #530 dnia: 2023.06.22, 09:34:58 »
Niestety wirtualizacja USB nie jest idealna i programator coś tam rozpoznaje i jest widoczny, ale zaprogramować nigdy mnie się nie udało. Działa mi tylko przy natywnej instalacji. Mam do tego starego laptopa zostawionego.

Niestety, nie mam w tej chwili pod ręką żadnego komputera z Windowsem 7.
W akcie desperacji spróbowałem zainstalować pakiet na tablecie x86_64 (Lenovo ThinkPad) z Windowsem 10. Oprogramowanie z trudem zmieściło się na wbudowanym dysku zostawiając ledwie 11GB wolnego miejsca. IMPACT się uruchomił, XC95108 został wykryty, udało mi się go też skasować i przeprowadzić blank check. Niestety, za każdym razem gdy próbuję załadować plik z nową konfiguracją, IMPACT się wykrzacza. :/

No cóż... Będę musiał poszukać programatora LPT i/lub jakiegoś starego laptopa z Windowsem 7.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #531 dnia: 2023.07.05, 21:48:08 »
ja robię na wersji Impact 10.1 (windows xp) i programator DIY na port LPT

Wielkie dzięki za wzór płytki. Wytrawiłem ją i prawie zmontowałem ten programator - teraz czekam jeszcze na jedną przesyłkę, bo brakowało mi kilku rezystorów i diod. Muszę tez jeszcze zamówić kabel LPT.
Jak wygląda procedura programowania układów za pomocą tego urządzenia? Zasilanie 5V można brać z programowanego urządzenia czy zalecane jest użycie zewnętrznego zasilacza?

Taki programator nada się też do programowania innych układów (np. mikrokontrolerów AT91SAM7) przez JPEG? Od strony sprzętowej to przecież tylko bufory przekazujące sygnał z portu LPT. No chyba, że i tutaj każdy producent trzymał się swoich własnych rozwiązań...

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #532 dnia: 2023.07.06, 14:09:22 »
Uruchamiasz Impact z pakietu Xilinxa w menu output wybierasz Parallel III i port - zazwyczaj LPT1 i tyle
« Ostatnia zmiana: 2023.07.06, 14:17:05 wysłana przez yarko »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #533 dnia: 2023.07.11, 19:01:37 »
Uruchamiasz Impact z pakietu Xilinxa w menu output wybierasz Parallel III i port - zazwyczaj LPT1 i tyle

Złożyłem programator. Testowo próbowałem go uruchomić na komputerze warsztatowym z Debianem (posiada fizyczne złącze LPT). Testy przeprowadziłem na dwóch wersjach ISE 12.4 oraz 14.7. W żadnej jednak na tym komputerze/systemie nie udało mi się wykryć programatora i układu CPLD. Wygląda na to, że faktycznie konieczne będzie wykorzystanie jakiejś maszyny z Windowsem XP.
jakie parametry musi mieć komputer, żeby możliwe było zainstalowanie ISE i uruchomienie IMPACT, powiedzmy we wspomnianej wersji 10.1?
Pod ręką mam niestety tylko ThinkPada T23, z procesorem Pentium III. Nie będzie za słaby?

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #534 dnia: 2023.07.11, 20:08:30 »
A użytkownik ma nadane prawa dostępu do LPT?
Innymi słowy - czy możesz drukować? :)
Machines should work. People should think.

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #535 dnia: 2023.07.11, 21:37:23 »
Nie powinien być za słaby. Odpalałem ten Xilinx ISE chyba 7.1 na jakimś kompie na Atomie, chociaż to w sumie ma dwa rdzenie po 1.5GHz ale takie dość słabe - podobne do Pentium III.
Zdobądź jakiegoś chrupka na XP - gotowego Della OptiPlex 780 czy coś. A jeśli nie masz, to napisz mi maila, wygeneruj etykietę, to Ci całego kompa wyślę :)
A jak już będziesz miał takiego kompa z XP z portem LPT to jest taka fajna opcja, że możesz postawić serwer kabla Xilinx.
Tu Ci wklejam opis, który kiedyś robiłem kumplowi:
"W opcjach, gdzie wybiera się programator zauważyłem, że jest opcja Remote.
Tak więc postanowiłem z tego skorzystać.
https://www.xilinx.com/support/documentation/sw_manuals/xilinx13_4/pim_p_remote_configuration.htm
tu jest szybki opis, według którego robiłem.
W skrócie: na kompie z XP w katalogu c:\xilinx\bin\nt jest CableServer
Odpalasz to na kompie z XP z zapiętym programatorem i serwer śmiga"
Wyłączasz firewalla i po robocie - potem na innym kompie ustawiasz sobie remote cable (podajesz adres IP) i programujesz.
Poza tym z moich ostatnich zabaw z Xilinx ISE - najnowsze są na maszynie wirtualnej, więc stawianie tego na Win10 to już zabawa. Tak więc najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest komp na Win7 - najmniej roboty i najlepiej działa.
Ogólnie to polecam jakiegoś OptiPlexa w małej obudowie z prockiem Core2Duo i 4GB ramu - ma toto port LPT, postawisz na nim zarówno XP (jeśli chcesz używać programatora na LPT) jak i Win7, jeśli masz kabelek na USB. Taki grat przydaje się czasem na serwisie po prostu. A z dyskiem SSD to i nawet Win10 postawisz. Poza tym lubię Delle, bo bez żadnych udziwnień bootują z USB.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #536 dnia: 2023.07.11, 21:38:35 »
A użytkownik ma nadane prawa dostępu do LPT?
Innymi słowy - czy możesz drukować? :)

Użytkownik jest dodany do grupy lp, powinien więc mieć dostęp.,
Jednak przy próbie połaczenia się i wykrycia CPLD mam coś takiego:

AutoDetecting cable. Please wait.
*** WARNING ***: When port is set to auto detect mode, cable speed is set to default 6 MHz regardless of explicit arguments supplied for setting the baud rates
PROGRESS_START - Starting Operation.
If you are using the Platform Cable USB, please refer to the USB Cable Installation Guide (UG344) to install the libusb package.
 Using windrvr6 driver.
Connecting to cable (Usb Port - USB21).
Checking cable driver.
File version of /opt/Xilinx/14.7/ISE_DS/ISE/bin/lin64/xusbdfwu.hex = 1030.
File version of /etc/hotplug/usb/xusbdfwu.fw/xusbdfwu.hex = 1030.
 libusb-driver.so version: 2020-11-11 16:58:35.
Cable connection failed.
Connecting to cable (Parallel Port - parport0).
 libusb-driver.so version: 2020-11-11 16:58:35.
 LPT1 Base Address set from env variable = 0.
 LPT base address = 0000h.
 LPT1 Ecp Address set from env variable = 400.
 ECP base address = 0400h.
Cable connection failed.
Connecting to cable (Parallel Port - parport1).
 libusb-driver.so version: 2020-11-11 16:58:35.
 LPT2 Base Address set from env variable = 10.
 LPT base address = 0010h.
 LPT2 Ecp Address set from env variable = 410.
 ECP base address = 0410h.
LPT port is already in use. rc = FFFFFFFFh
Cable connection failed.
Connecting to cable (Parallel Port - parport2).
 libusb-driver.so version: 2020-11-11 16:58:35.
 LPT3 Base Address set from env variable = 20.
 LPT base address = 0020h.
 LPT3 Ecp Address set from env variable = 420.
 ECP base address = 0420h.
LPT port is already in use. rc = FFFFFFFFh
Cable connection failed.
Connecting to cable (Parallel Port - parport3).
 libusb-driver.so version: 2020-11-11 16:58:35.
 LPT4 Base Address set from env variable = 30.
 LPT base address = 0030h.
 LPT4 Ecp Address set from env variable = 430.
 ECP base address = 0430h.
LPT port is already in use. rc = FFFFFFFFh
Cable connection failed.
PROGRESS_END - End Operation.
Elapsed time =      3 sec.
Cable autodetection failed.


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #537 dnia: 2023.07.11, 21:51:07 »
Ja do programatorów zwykle używam Thinkpada T60 z Windows 7, bo praktycznie wszystko na tym działa bez większego problemu. Sam laptop nie ma portów LPT ani RS232, ale za parę złotych dokupiłem stację dokującą, która ma wszystko, co trzeba :) Oczywiście programatory po USB też dobrze działają.

Kiedyś, z myślą o emeryturze dla Thinkpada, kupiłem terminal HP T5555, mający i LPT, i RS232, i USB i 2xDVI (oprócz programowania miał służyć jako klient Citrixa z obsługą 2 monitorów). Ale skończyło się tam na jakimś bazowym linuksie i w sumie mieli tylko powietrze, ale myślę, że spokojnie mógłby uciągnąć W7 i soft Xilinxa/Altery itp.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #538 dnia: 2023.07.11, 22:06:05 »
Mam też jakieś terminale z różnymi procesorami x86. Myślę, że co najmniej jeden powinien mieć port LPT oraz parametry pozwalające na zainstalowanie XP.
W międzyczasie udało mi się jeszcze udostępnić port LPT maszynie wirtualnej z Windowsem 7, na którym mam zainstalowanego IMPACT-a w wersji 12. Wymagało to zmiany konfiguracji za pomocą konsoli, bo opcja ta nie jest dostępna przez GUI. Musiałem też wcześniej na Linuksie hostującym tę VM wykonać "sudo rmmod lp", ponieważ w przeciwnym razie dochodziło do konfliktu i pojawiała się informacja, że port już jest w użytciuużyciu.
Niestety, pod Windowsem na VM mam identyczną sytuację. Próbowałem z dwoma egzemplarzami programatora i za każdym razem mam to samo.

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: Chrome - co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #539 dnia: 2023.07.11, 22:27:23 »
Z moich testów z tym programatorem na LPT - działa tylko w XP, gdzie jest jeszcze w miarę "bezpośredni" dostęp do portu.
Nie działa za żadne skarby z Win7 i oczywiście w górę.
Co do Linuksów to się nie wypowiem.