Autor Wątek: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+  (Przeczytany 4023 razy)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« dnia: 2020.02.02, 23:38:51 »
Drodzy Forumowicze,

Na forum znalazłem wątek pt. "Problemy z zasilaniem".

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2733.15

Ostatni post jest z października 2016 więc pozwoliłem sobie na założenie nowego wątku.

Mój ZX Plus nie ma zasilacza więc na drogim portalu kupiłem zasilacz wtyczkowy 9V 2A za całe 42,99 zł dedykowany do Speca. To jest zasilacz impulsowy i podobno wysokiej jakości. Więc... otworzyłem i zrobiłem zdjęcia zawartości czarnej wtyczki.

Symbole układów scalonych

Górna "warstwa" płytki z transformatorem:

8 pin THT
CR6249
1927QAP

Dolna "warstwa" płytki SMD

Mostek prostowniczy
ABS10

Znalezione w sieci: "Mostek prostownikowy - Seria ABS o ograniczonym zakresie HY Electronic (Cayman) to szklane prostowniki mostkowe montowane powierzchniowo. Prądy do jazdy do przodu o natężeniu 0,8A i 1A o napięciu wstecznym 600 V i 1000 V. PRV: 1000 V.
Mostek prostownikowy - HY Electronic (Cayman) Limited"

Ciekawostka albo jestem lamer do kwadratu: mostek ma maksymalny prąd przewodzenia 1A a zasilacz wydajność prądową 2A ??? Co jest grane ???


Stabilzator ???
LP20R060S
FLV1

Znalezione i przetłumaczone w necie:
"LPXXR060S is a high-performance secondary-side synchronous rectifier chip.
Integrated synchronous rectification MOS, suitable for isolated synchronous rectification applications.
It is especially suitable for high efficiency requirements in chargers.
LPXXR060S uses patented rectifier turn-on technology and cycle tracking
Tracking technology, which can effectively avoid the driving core caused by excitation oscillation
Relations between chip malfunction and pure voltage judgment under CCM operating conditions
Loss of efficiency due to off-delay.
LPXXR060S adopts unique VCC power supply technology, which can guarantee
The chip will not work under power.
In addition, LPXXR060S also integrates VCC undervoltage protection, overvoltage clamp
Bit, and drive pins to interfere with other technologies."

Co to jest za ustrojstwo ?


Jakość lutowania całkiem dobra. Transformator separujący o symbolu T18-090200-01. A to coś na wejściu od strony 230V  to rezystor czy warystor. Wybaczcie ale nie jestem elektronikiem więc mogę głupio pytać ;-)  A pytam bo nie chcę wystrzelić w kosmos mojego Plusika ;-)

Czy Szanowni Forumowicze mogli by ocenić czy ten zasilacz można bezpiecznie podłączyć do komputera ? Wiem, że to trochę wróżenie z "fusów", ale mimo wszystko... A może jest alternatywa lub alternatywy ;-)  ? Załączam zdjęcia.

Dziękuję
Roch
« Ostatnia zmiana: 2020.02.03, 00:47:38 wysłana przez Roch »
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.02.03, 01:36:11 »
Mój ZX Plus nie ma zasilacza więc na drogim portalu kupiłem zasilacz wtyczkowy 9V 2A za całe 42,99 zł dedykowany do Speca.

Moim zdaniem przepłaciłeś, zwłaszcza patrząc po zawartości obudowy, ale sam kiedyś tak samo przepłaciłem (40 zł), choć za trochę bardziej zaawansowany model, dający przy tym 4 A.

Cytuj
Ciekawostka albo jestem lamer do kwadratu: mostek ma maksymalny prąd przewodzenia 1A a zasilacz wydajność prądową 2A ??? Co jest grane ???

To mostek strony pierwotnej (względem transformatora), więc większy prąd nie jest potrzebny. Innymi słowy, prostuje on napięcie 230 V, więc rachunek mocy jest zachowany (1 A x 230 V daje 230 VA mocy dysponowanej, a Twój zasilacz ma na wyjściu moc dysponowaną 9 V x 2 A = 18 W).

Cytuj
Znalezione i przetłumaczone w necie:
"LPXXR060S is a high-performance secondary-side synchronous rectifier chip.
Integrated synchronous rectification MOS, suitable for isolated synchronous rectification applications. (ciach!)

Układ, który jest zamontowany po stronie wtórnej transformatora i odpowiada on za stabilizację napięcia wyjściowego (zwłaszcza w funkcji zmiennego obciążenia) poprzez izolowane sprzężenie zwrotne ze stroną pierwotną. Plus jakaś dodatkowa filtracja, żeby za dużo śmieci nie było nałożonych na napięcie wyjściowe.

Cytuj
A to coś na wejściu od strony 230V  to rezystor czy warystor. Wybaczcie ale nie jestem elektronikiem więc mogę głupio pytać ;-)  A pytam bo nie chcę wystrzelić w kosmos mojego Plusika ;-)

Wygląda na warystor, zwykle wkłada się jakiś PTC na wejściu, by w razie nagrzewania się układu ograniczać prąd pobierany ze źródła.

Cytuj
Czy Szanowni Forumowicze mogli by ocenić czy ten zasilacz można bezpiecznie podłączyć do komputera ? Wiem, że to trochę wróżenie z "fusów", ale mimo wszystko... A może jest alternatywa lub alternatywy ;-)  ?

Jeśli tylko polaryzacja na wtyczce 9 V jest poprawna (plus na zewnątrz, minus w dziurce), to możesz śmiało podłączać. O ile ten zasilacz naprawdę daje coś w okolicach 9 V, co warto najpierw zmierzyć.
Alternatywą zawsze może być oryginalny zasilacz :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.02.03, 08:39:25 »
Ostatnio zakupiłem na Alledrogo, co prawda używany ale sprawny w śmiesznej cenie 5,49PLN + 8,99PLN przesyłka.

Aukcja pod tytułem: "Orig. zasilacz stabilizowany 9,3V 9V 4A, 37W, FV"
Zostało gościowi jeszcze ze 30 sztuk.

Tylko trzeba zamienić przewody we wtyczce (inna polaryzacja) by pasował do ZX Spectrum.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.02.03, 10:50:53 »
A jak mają się VA na wejściu do W na wyjściu zasilacza? Czy 230VA to jest na pewno więcej niż 18W? Czy można tak wprost porównywać te dwie wartości skoro są w różnych jednostkach?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.02.03, 10:52:50 »
Czepiasz się.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.02.03, 10:53:07 »
Nie, pytam jak laik.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.02.03, 13:01:07 »
Ale nie jesteś laikiem, więc mogłeś sam wytłumaczyć ;)
Poza tym to nie elektroda, by wnikać w zbędne szczegóły.
Jedyną różnicą między woltamperem (VA) a watem  (W) jest mnożnik,  równy kosinusowi przesunięcia fazy pomiędzy napięciem, a natężeniem prądu. Ma to znaczenie, gdy obciążenie ma charakter bardzo indukcyjny lub bardzo pojemnościowy. Dla rezystora przesunięcie fazy wynosi 0°, czyli cosinus=1, czyli moc wyrażona w VA jest równoważnikiem mocy podanej w watach. Oczywiście dotyczy to mocy chwilowej, trzeba przebieg scałkować po całym okresie, by uzyskać wartość mocy rzeczywistej.
W przypadku zasilacza impulsowego możemy spokojnie założyć, że obciążenie ma charakter mieszany (RLC) I nie wystąpią żadne skrajności, dla których cosinus jest bliski 0. Stąd 180 VA, nawet po pomnożeniu przez typową "środkową" wartość cosinusa - pierwiastek z 2 przez 2, czyli około 0,707 - daje około 127 W, czyli w pełni "zaspokoi" potrzeby odbiornika (18 W).
Jak coś źle napisałem, to mnie popraw, proszę.

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.02.03, 14:53:58 »
...(ciach!)... Jak coś źle napisałem, to mnie popraw, proszę.

Ło matko! Trojacku kochany! Uświadomiłeś mi jaki ja jestem lajkonik ! ;-)))

Zawsze miałem kłopoty z liczbami urojonymi ;-)

Ale dzięki za rzeczowe wytłumaczenie. Jeszcze raz Pięknie Dziękuję :-)

Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.02.03, 15:40:57 »
Od dłuższego czasu korzystam z transformatorowego zasilacza AD-071AB od spalonego routera 7.5V 1A. Pod obciążeniem daje ok. 9V więc akurat. 48, 2048 i klony działają bezproblemowo. Wymagał jedynie cięcia kabla dla zmiany biegunowości.  Na pewnym portalu też bywa za parę groszy.
« Ostatnia zmiana: 2020.02.03, 16:04:34 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.02.04, 22:08:54 »
Cześć,

Aby nie podpaść, zasięgnąłem opinii u Najwyższych Władz i wiem, że mogę. A jak mogę to piszę:

Od około 3 godzin testuję opisany w wątku zasilacz marki myVolts rzekomo dedykowany do ZX Spectrum. 9V i 2A na wyjściu. Kabel kompatybilny czyli w środku minus na zewnątrz plus. Cena dla przypomnienia 42,99 zł. Na tej samej platformie sprzedażowej znajduję identycznie wyglądający zasilacz tej samej marki ale dedykowany do ZX Spectrum 128K i kosztujący prawie połowę czyli 21,49 zł Czym się różną to nie wiem, ale niewątpliwie ceną na pewno ;-)

Wracając do meritum (nomen omen) sprawy - Podłączyłem równolegle dwie żarówki samochodowe 12V/5W. Po około 3h zasilacz lekko ciepły. Po zdjęciu obudowy ciepły transformator zaś scalaki 'chłodniejsze'. Po podłączeniu do gniazdka napięcie wyjściowe lekko przysiada do około 8,7V a potem po kilku sekundach stabilizuje się na 9V. Nie mam oscyloskopu więc nie wiem co tam na wyjściu się pojawia. Na wszelki wypadek dołożę na kabel 9V pierścionek ferrytowy aby stłumić nieporządane w.cz. A jak zmieszczę to jeszcze małego LEDa żebym wiedział, że prąd jest.

Na razie trwają prace renowacyjne Plusika więc dopóki nie wymienię wszystkich elektrolitów to go nie podłącze do zasilania.

Jest jeszcze jedna opcja zasilaczowa: Mean Well GSM18E09-P1J Zasilacz wtyczkowy wersja medyczna 18W 9V 2A. Drogi (około 60zł) ale stabilny i mało śmieci zakłóceniami. Tam gdzie mogę używam Mean Wella jako zamiennika dla zasilaczy do urządzeń sieciowych. Po zakupie trzeba przerobić kabel zasilający na standard specowy lub lepiej kupić wtyczkę na kabel i dodać odcinek z wyłącznikiem i dodatkową wtyczką.

To na razie tyle.

Roch




Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zasilanie ZX Spectrum 48K i 48K+
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.02.05, 20:06:25 »
Proponuję odpuścić wyłącznik (iskrzenie) i dolutować gotowy kabelek z wtykiem. Wszelkie lutowane, a zwłaszcza przykręcane wtyki przy kablach z niewiadomej materii zamiast miedzi to zbędne "atrakcje". Mam niby solidny przewód z 1 strony z banankami do zasilacza a z 2 krokodylkami. Ostatnio mi poległ w 3 miejscach jednocześnie :) No i pytanie czy ten zasilacz jest dobrze odfiltrowany - czy nie będzie ogłupiał przetwornicy czy "siał" po obrazie?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464