Autor Wątek: MSX maper itp  (Przeczytany 20487 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #30 dnia: 2020.11.20, 18:24:07 »
Ok, ja jutro będe miał tego mapera na biurku, w stanie takim jakie ida do ludzi. CZyli oprogramowany Xilinx i wgrany soft do flash romu. Co i jak mam sprawdzić ? Może jakiś updejt jest potrzebny  :D  Robie to w/g szablonu, może czas na zmiany ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #31 dnia: 2020.11.20, 18:30:21 »
Z linii poleceń czy sofarun? jak możesz napisać jakie romy to było by pomocne. Staram się znaleźć mechanizm nie działania, bo prawdopowobnie jest programowy.

Z sofarun na defaultowych ustawieniach poszło to:
heroes of the lance
final mystery murder club

Może to kwestia sofarom. Zobaczę czy jakieś inne loadery sobie poradzą.

nekroskop

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimia i Zatoru
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #32 dnia: 2020.11.28, 10:38:20 »
Walczyłem wczoraj z Mapperem/MegaRam od zaxona, artykuł z bloga touloudiego rozjaśnił mi w głowie bo z MSX to ja jestem zero
Wszytsko elegancko zabanglało i śmiga jak ta lala.
Czy da się suma sumarum na MSX odpalic tryb megaram u mnie kończy się to pytaniem o date ?
wrzuciłem SofaRun 7.0 i przetestowałem możliwość ładowania plików CAS.....  z powodzeniem - arkanoid, boulderdash, storm
nie czaję jeszcze tych cload,load,bload bo pewenie nie wszystko się uruchomi

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #33 dnia: 2020.11.28, 15:29:34 »
Ale co chcesz zrobić? bo piszesz o różnych komendach, służących do może zbliżonych rzeczy (ładowanie plików do pamięci) ale z jakby różnych źródeł i różnego rodzaju plików.

W tym artku o mapperze masz link do opisu Nextora czyli najnowszej inkarnacji MSXDOS2 plus przydałaby się podstawowa wiedza o MSX BASIC, bo te komendy, które wymieniasz to raczej z BASIC'a.

Z datą pewnie chodzi o to, że mapper może zakładać, że masz MSX2 lub nowszy, który ma zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany baterią (albo nie zrozumiałem o co chodzi).

Odnośnie mappera i MSX1 - nie bawiłem się tym bo nie mam MSX1, ale na tych komputerach z racji pamięci RAM są ograniczenia i wymuszanie użycia mappera jako RAMu.
dużo sprzętu mało czasu.

nekroskop

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimia i Zatoru
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #34 dnia: 2020.11.28, 23:34:38 »
heh sorry ale to euforia że odpaliłem mappera. I moje wiadomości mogą być chaotyczne trochę:-)

dobra mając MSX1 nie odpale chyba nic więcej niż tryb mappera. To co pisałeś ograniczenia związane z RAM mój komputer ma tylko 64kB
ROMy w większości działają

testowałem też interface pod względem uruchamiania plików CAS
SofaRunner w moim przypadku radzi sobie z plikami CAS uruchamianymi komendą RUN"CAS:" chociaż nie wszystkie
udało mi się też uruchomić pliki uruchamianie komendą CLOAD
ale nie udało mi się odpalić plików odpalanych BLOAD"cas:"

w TOSEC pliki cas maja w nazwach komendę z której powinny być uruchamiane

Pliki uruchamiane z BLOAD działają bez problemu z CASDUINO

Miałem ochotę schować CASDuino do szuflady :-)



tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MSX maper itp
« Odpowiedź #35 dnia: 2020.12.30, 15:46:18 »
Sorki, że dopiero teraz odpisuję - BLOAD używam albo z parametrem ,R (czyli uruchamiam binarkę wg adresu w nagłówku 7 bajtowym pliku), albo z parametrem ,S (jeżeli ładuję binarkę do VRAM pamięci obrazu).

Nie wiem w jakiej opcji to ładowałeś - ale generalnie samo BLOAD bez ,R nie uruchomi binarki.
dużo sprzętu mało czasu.