ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

ZX-UNO VGA 2M

(1/8) > >>

Atlantis:
Chodzi mi ostatnio po głowie złożenie tego uniwersalnego komputerka opartego na FPGA.
Mam pytanie do osób, które z niego korzystały. Jak wygląda kwestia kompatybilności i jakości core'ów do poszczególnych platform? Zakładam, że może to działać lepiej niż programowa emulacja. bo w końcu FPGA ma więcej wspólnego z repliką odtworzoną z układów scalonych, niż z implementacją starego sprzętu w formie algorytmu na mikroprocesorze. Z drugiej strony ma to pewne ograniczenia i np. nie ma szans, żeby w FPGA wiernie odtworzyć SID-a z C64 (z uwagi na analogowe obwody w tym układzie). Jak to działa w praktyce?
Przyznam, że to co mnie szczególnie ciekawi to działanie na tym PC XT. :)

Gryzor:
Jak chcesz miec dobre PC to tylko Mister. W zasadzie Mister zdominowal emulacje wszystkiego co wchodzi w FPGA.
Uno ma okropny interfejs - kompatybilnosc Core jest podobna, bo w wiekszosci to porty. Roznice sa tez w I/O, bo nie wszystko sa sie zrobic w samym FPGA, np generacja obrazu PAL RGB/CVSB/VGA albo obsluga kontrolerow. Interfejsy retro to chyba najwieksza bolaczka wszelkich kitow FPGA.

Atlantis:

--- Cytat: Gryzor w 2021.06.14, 09:53:00 ---Jak chcesz miec dobre PC to tylko Mister. W zasadzie Mister zdominowal emulacje wszystkiego co wchodzi w FPGA.
--- Koniec cytatu ---

Chyba jednak za drogi, jak na urządzenie mające być "punktem wejścia" w świat rekreacji starych platform w FPGA (nie przepadam za terminem "emulacja" w tym kontekście).



--- Cytuj ---Roznice sa tez w I/O, bo nie wszystko sa sie zrobic w samym FPGA, np generacja obrazu PAL RGB/CVSB/VGA albo obsluga kontrolerow. Interfejsy retro to chyba najwieksza bolaczka wszelkich kitow FPGA.

--- Koniec cytatu ---

Wiesz, mi tak naprawdę na tym aż tak bardzo nie zależy. Wystarczy mi, że będę mógł do tego podpiąć klawiaturę PS/2 i monitor VGA i pobawić się w odpalanie programów z różnych platform. Do bardziej złożonych zadań, gdy faktycznie potrzebne są fizyczne interfejsy czy hardware z epoki mam swoją kolekcję komputerów retro (w tym kilka pecetów) oraz parę współczesnych sprzętowych klonów i własnych konstrukcji na układach retro. Na warsztacie mam m.in. Sergey's XT, któremu muszę tylko znaleźć odpowiednią obudowę. ;)

ZX-Uno ma pełnić funkcję małego pudełeczka, które można na szybko wyjąć z szuflady, podpiąć do monitora i klawiatury i bawić się w odpalanie softu retro. Na programową emulację w stylu RetroPie jednak jestem nieco uczulony. ;)

Gryzor:
Uno jest slabsze, PC Core ma tylko 8086 (dokladnie chyba 80186), Mister ciagnie 80486, poza tym development na Uno jest mniej aktywny niz Mister. Co do emulacji... Do gier DosBox jest na tyle dobry, ze zadne FPGA go nie dogania. PC to skomplikowany system - zawsze latwiej bedzie emulowac to co potrzebne nic drutowac w FPGA.

Red:
Jak interesuje cię PC to może zainteresuj się projektem Piotra Gozdura poszukaj w wyszukiwarce googla "DIY-A586 v1.6 by piotr_go"(co by nie dawać linka do innego portalu). Całkiem przyjemnie to działa :) Jest to odpowiednik 80186 z 8MB RAM. Przy core amigi można używać stacji dyskietek i oryginalnej klawiatury.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej