Autor Wątek: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność  (Przeczytany 32022 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.07.31, 20:26:13 »
Hmm, trochę nie rozumiem Twojego algorytmu: skoro pierwszy egzemplarz ruszył i działa prawidłowo, dlaczego nie przeniesiesz CPU i pamięci z działającego do tego drugiego? W ten sposób usuniesz z listy niewiadomych aż kilka pozycji.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.07.31, 21:14:36 »
Hmm, trochę nie rozumiem Twojego algorytmu: skoro pierwszy egzemplarz ruszył i działa prawidłowo, dlaczego nie przeniesiesz CPU i pamięci z działającego do tego drugiego? W ten sposób usuniesz z listy niewiadomych aż kilka pozycji.

Nie lubię "męczyć" podstawek precyzyjnych. Jednak w sumie masz rację. Spróbuję. ;)

Edit:
Ok, wykonałem już ten eksperyment i mogę przedstawić obserwacje.
1) Pierwszy (w pełni sprawny) egzemplarz wciąż działa prawidłowo, nawet po przeniesieniu wszystkich układów scalonych (to znaczy DIP-ów w podstawkach) z wadliwego egzemplarza.
2) Drugi (szwankujący) egzemplarz nadal szwankuje, nawet po przeniesieniu wszystkich scalaków DIP z prawidłowego.
3) Z jakiegoś dziwnego powodu szwankujący egzemplarz lubi jeden konkretny egzemplarz układu AY-3-8910 (wersja od Microchipa). Gdy podstawka jest pusta albo siedzi w niej egzemplarz od GI, to wyświetla się jedynie mozaika. Gdy włożę ten konkretny AY od Microchipa, pojawia się ekran startowy (czarny prostokąt na szarym tle) a kilka razy mignęło nawet kilka fragmentów głównego menu.

Jest szansa, że wina znajduje się gdzieś poza CPLD? Jak jej szukać?
« Ostatnia zmiana: 2021.07.31, 21:38:19 wysłana przez Atlantis »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.08.01, 01:20:56 »
Zastanawia mnie też to, że obraz często nie pojawia się od razu i w takim wypadku pomaga dotknięcie okolicy generatora.
Czy to możliwe, że niestabilna praca generatora powoduje takie objawy? Próbować z innym egzemplarzem HCU06? Zwiększyć pojemność kondensatorów? Czy jednak szukać przyczyny gdzie indziej?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.08.01, 01:37:26 »
W generatorze nie powinien być przypadkiem 74HCU04 ?
Ja mam wstawiony 74HCU04N od Philips-a i generator działa prawidłowo.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.08.01, 01:44:52 »
7406 to open collector.
Raczej nie poleci...
Machines should work. People should think.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.08.01, 09:19:11 »
Znów pisałem w pośpiechu... Tak, siedzi tam HCU04 (nie 06), więc to nie tu leży przyczyna.
Zresztą nawet gdybym pomylił te układy, to wyszłoby to na jaw podczas podmienia scalaków z działającego egzemplarza.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.08.01, 10:14:17 »
Kwarce w obu maszynach masz takie same? (kupowane razem?)
Machines should work. People should think.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.08.01, 18:47:33 »
O bojdu, i co tu robić doktoraty ? Masz zwyczajnie  walnięte CPLD i tyle. Może sie i programuje OK  ale ma upalone któreś In/Out i to wystarczy...Tym bardziej że to "nówka" nieśmigana z Chin LOL ; ;) 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.08.02, 09:17:01 »
O bojdu, i co tu robić doktoraty ? Masz zwyczajnie  walnięte CPLD i tyle. Może sie i programuje OK  ale ma upalone któreś In/Out i to wystarczy...

Biorę to pod uwagę. Tym bardziej, że to bardzo prawdopodobne wyjaśnienie.
Po prostu chciałbym wyeliminować wszelki inne możliwości, żeby przypadkiem nie okazało się, że gdy za rok uda mi się zmówić ten układ z wiarygodnego źródła, to ta sytuacja będzie nadal występowała. Zwłaszcza, że spośród kilku klonów które do tej pory uruchomiłem część z różnych względów nie chciała działać od razu po złożeniu.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.08.09, 18:40:50 »
Wygląda na to, że przedwcześnie spisałbym na straty chiński układ CPLD. Okazuje się, że składając drugi egzemplarz przeoczyłem dwie kwestie:
- Wlutowałem diodę D11.
- Wlutowałem rezystor R5.

To te dwa elementy odpowiadały za dziwne zachowanie układu, objawiające się cyklicznym restartami i czarnym ekranem. Usunięcie tych dwóch elementów wyleczyło tę dolegliwość.
Niestartujący generator to jak się okazuje niezależna kwestia - zwykle wciąż trzeba dotknąć tę okolicę płytki, żeby komputer zaczął działać, jednak gdy już zacznie, działa stabilnie. Powinienem zaopatrzyć się w więcej egzemplarzy 74HCU04 i spróbować podmiany?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.08.09, 19:00:51 »
Czyli "błąd ludzki".
Co do generatora, to raczej poeksperymentować z elementami dyskretnymi.
Kondensatory, kwarc etc.
Można spróbować do kwarcu dołożyć rezystor 1M.
Można spróbować dodać trymer i wystroić.
Ale przydał by się oscyloskop.

Choć co do tych 74HCU04 to też na dwoje babka wróżyła,
bo ich parametry pracy nijak mają się do not katalogowych.
Loteria.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.08.10, 13:03:47 »
Co do generatora, to raczej poeksperymentować z elementami dyskretnymi.
Kondensatory, kwarc etc.

Znalazłem jeszcze jeden egzemplarz HCU04 w moich zasobach - zachowuje się dokładnie tak samo.
Wymieniłem rezystory 1M i 270 omów na inne egzemplarze - ciągle to samo.
Zwiększyłem kondensatory najpierw do 27pF, potem do 33pF - nadal trzeb dotykać, żeby generator się wzbudził.
Rozumiem, że pozostaje mi już tylko wymiana kwarcu... Niestety, nie mam innego w swoich zasobach. :/

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #42 dnia: 2021.08.10, 13:18:14 »
Wymień kondensator po jednej stronie kwarcu na trymer 60pF i pobaw się nim. Co prawda bez oscyloskopu i tak będziesz błądził po omacku.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #43 dnia: 2021.08.13, 11:32:58 »
Dostałem od Zaxona przesyłkę z kilkoma dodatkowymi kwarcami (jeszcze raz bardzo dziękuję).
Niestety z żalem muszę przyznać, że wymiana nie pomogła. Przy każdym z dwóch nowych kwarców występuje dokładnie ten sam objaw - po każdorazowym podłączeniu zasilania muszę przez chwilę dotykać płytki w okolicy generatora, żeby komputer zaczął działać. Gdy już wystartuje, zdaje się działać prawidłowo i stabilnie (także po resecie). Właściwie jedyną różnicą w stosunku do wcześniej złożonych egzemplarzy jest nieco gorsza jakość obrazu (brzegi liter delikatnie falują), ale nie wiem, czy te dwie kwestie są ze sobą powiązane.
Na chwilę obecną skończyły mi się pomysły. Przetestowałem trzy różne kwarce i dwa różne zestawy kondensatorów 22pF. Eksperymentowałem z kwarcami do 33pF. Testowałem kilka różnych układów HC04 i HCU04. Wymieniłem rezystory 1M i 270R na inne egzemplarze. Podmieniłem nawet kondensator filtrujący 100nF przy generatorze. Nie dało to nic - za każdym razem muszę dotknąć płytkę w okolicy kwarcu, aby komputer ruszył...

Płytka pochodzi dokładnie z tej samej serii i od tego samego sprzedawcy, co działające egzemplarze.

Gdyby komputer nie działał wcale albo działał niestabilnie, mógłbym zrzucać winę na CPLD, bufor albo CPU. Tutaj jednak ewidentnie objawy wskazują na problem ze wzbudzaniem oscylatora...

Edit: Uświadomiłem sobie, że nie wymieniłem jednego elementu - podstawki pod układ scalony...
« Ostatnia zmiana: 2021.08.13, 11:55:32 wysłana przez Atlantis »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność
« Odpowiedź #44 dnia: 2021.08.13, 11:57:18 »
Edit: Uświadomiłem sobie, że nie wymieniłem jednego elementu - podstawki pod układ scalony...

Serio?

Probowałeś zmienić obciążenie kwarcu na niesymetryczne?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76