Autor Wątek: Klon SAMa  (Przeczytany 33624 razy)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.05.01, 10:29:42 »
SAM i Spectrum nie mają ze sobą prawie nic wspólnego.
Pozwolę sobie absolutnie się nie zgodzić, bo:
Jedyne co ich łączy to kiepskiej jakości emulator Spectrum, dzięki któremu dało się pograć w mniej skomplikowane gierki (48k).
Kiepski według jakich kryteriów? Kiepski to był emulator dostarczony na dyskietce z DOSem, Inne według mnie były bardzo dobre. W początkowym okresie grałem głównie w gry ze Spectrum, oglądałem dema ze Spectrum, kupowałem kasety z programami na Spectrum i używałem ich na SAMie. Nawet miałem podłączony AY ze Spectrum. A że działały tylko gry z 48k - większość i tak była pisana pod 48k. Z czasem bardzo dużo gier ze Spectrum 128 zostało przeniesionych na SAMa, łącznie z programową emulacją AY-greka (ja przerabiałem je z powrotem na AY sprzętowy). Zgodzę się natomiast, że SAM nie ma nic wspólnego ze Spectrum 128k, a dokładniej z jego rozszerzeniami w stosunku do 48k. Skoro to nie jest nic wspólnego, to może Spectrum 128k nie ma prawie nic wspólnego z 48k, bo nie wszystkie gry działały itd.
SAM nie emuluje AY
ZX Spectrum 48k też nie emuluje. Trzeba go podłączyć z zewnątrz, co i ja zrobiłem na swoim SAMie. Dokładnie tak samo.
nie ma szyny krawędziowej
Fakt, że jego port rozszerzeń wygląda inaczej nie znaczy, że go nie ma. Nie da się interfejsów ze Spectrum podłączyć bezpośrednio, ale wystarczy przejściówka lub samodzielne polutowanie kabelków do odpowiedniego złącza. Ja oprócz AY zrobołem sobie Kempston, identyczny jak do Spectrum.
dyskietki są niezgodne ze standardami Spectrum.
A słyszałeś o +D? SAM czyta normalnie dyskietki ze Spectrum w tym standardzie. Za to np. w FDD3000 nie przeczytasz dyskietki w +D, a to przecież standard Spectrum ;)
Używałem go kilka miesięcy więc wiem co mówię.
Używam go regularnie od prawie 30 lat, piszę oprogramowanie (teraz głównie dema), więc chyba lepiej wiem co mówię  :P
Dlatego ja się projektantom wcale nie dziwię, że się odcinają od tego nieudanego eksperymentu.
Kto się odcina? Tego nie słyszałem.
Jest jedna rzecz wspólna tych komputerów - 8 bitów
Twierdzisz, że ZX Spectrum 48k ma tyle samo wspólnego z SAMem, co np. z C64? Skoro tak, to nie mam nic więcej do dodania...
Co oczywiście nie zmienia faktu, że to bardzo fajny komputer, lubię go i chciałbym mieć :)
A to jedyny punkt, z którym się w pełni zgadzam :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.05.01, 12:51:24 »
Ja SAM-a rozpatruję w kategoriach "sprzęt dla entuzjastów", chcących mieć komputer nietuzinkowy, który przeważnie należy sobie samemu oprogramować. Więc, jako komputer, jest to sprzęt dla ludzi wytrwałych, chcących coś osiągnąć swoją pracą na nim.
Natomiast, nie jest to sprzęt (wg. mnie) dla osób, które traktują maszyny retro 8-bit, jako konsole do gier.
Nie znajdą tu wielu popularnych pozycji do zagrania.

Dla mnie, jest to pod względem użytkowo-zabawowo-hobbystycznym komputer podobny do Enterprise.

Sprzęty bardziej dla demoscenowców, koderów etc. by pokazać, co jeszcze dziś można z nich wycisnąć.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.05.01, 14:51:23 »
Cytuj
Za to np. w FDD3000 nie przeczytasz dyskietki w +D, a to przecież standard Spectrum ;)
Z tego co wiem, to chyba tylko w Portugalii i w Polsce. Standard Spectrum to przecież był wątpliwej użyteczności ZX Microdrive
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.05.01, 16:09:19 »
Z tego co wiem, to chyba tylko w Portugalii i w Polsce.

Oraz w USA (znane nam FDD3 było sprzedawane jako Zebra Disk, oczywiście na srebrno) oraz śladowo również w Hiszpanii (bodajże pod marką Inves).

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.05.01, 16:17:04 »

No więc już teraz wiem więcej !
;)

ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.05.03, 19:52:15 »
Ja SAM-a rozpatruję w kategoriach "sprzęt dla entuzjastów", chcących mieć komputer nietuzinkowy, który przeważnie należy sobie samemu oprogramować.
Dla mnie, jest to pod względem użytkowo-zabawowo-hobbystycznym komputer podobny do Enterprise.

Bingo, brawo Ty!
To właśnie chciałem ukazać w mojej wypowiedzi.


Używam go regularnie od prawie 30 lat, piszę oprogramowanie (teraz głównie dema), więc chyba lepiej wiem co mówię  :P


Tyle, że ja zupełnie nie odnosiłem się do programowania na Samie.
Jedynie do jego zgodności ze Spectrum, której nie ma.
Bo wgrywanie najprostszych gier 48kb bez dźwięku AY, bez obsługi jakichkolwiek urządzeń ze Spectrum (nawet zapisu na kasetę brak) nie nazwę zgodnością.
Zgodność ze Spectrum miała być marketingowym chwytem, aby się klientom wydawało, że kupują dobrze oprogramowany komputer.
Ale wszyscy wiemy, że niestety nie wyszło.

Dlatego nie ma co się dalej przekonywać, bo wg Ciebie (i może jeszcze kilku wielbicieli) SAM jest super zgodny i podobny do Spectrum, a wg całego świata było i jest jednak inaczej.
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.05.03, 20:02:30 »
Nie jestem wielbicielem Sama, ale jednak uwazam, ze ma sporo wspolnego z ZXem. Podobnie jak Timex czy Pentagon albo Junior, ktore tez nie sa w 100% zgodne. Niewiele wspolnego to ma np. Amstrad.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.05.03, 22:04:03 »
Jablka i pomarancze nie maja z Zx Spectrum nic wspolnego :)
Sam Coupe moze miec cos, co jest chociaz podobne :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.05.03, 22:26:24 »
Mnie SAM bardzo koresponduje też z innym produktem Sinclair'a poza częściową kompatybilnością z ZX Spectrum, mianowicie z podobnie przełomowym modelem QL, ale głównie z powodu tego że też Quite Late  :P
Jego cena jest dla mnie zaporowa, ale jak w przypadku mojego QL'a było to może tylko kwestia czasu zanim sobie kupię jakiegoś trupa do reanimacji (i niech mnie ręka boska broni od uwalonego ASIC'a)... :-X

ZX Uno jest pewną alternatywą, ale dopiero się powoli zabieram za jego składanie... więc może inni posiadacze tego cacka się wypowiedzą na ile ta imprezka jest warta świeczki... i jak to się sprawuje w roli SAM'a.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.03, 22:39:52 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.05.04, 01:54:51 »
ZX Uno w roli SAMa sprawuje się bardzo kiepsko, nawet nie obsługuje dyskietek (znaczy się nie emuluje). Jedyną opcją wgrania cokolwiek to z taśmy, albo ja czegoś nie wiem.
Już znacznie lepiej działa SAM Coupe na MiST, nawet lepiej niż oryginał :)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.05.04, 10:20:18 »
Tyle, że ja zupełnie nie odnosiłem się do programowania na Samie.
Jedynie do jego zgodności ze Spectrum, której nie ma.
A czy ja pisałem tylko o programowaniu? Przegapiłeś gdy mówiłem o grach, demach i ogólnie kasetach ze Spectrum? I o podłączaniu interfejsów ze Spectrum?
Cytuj
Bo wgrywanie najprostszych gier 48kb bez dźwięku AY
Powtórzę, bo też przegapiłeś: to uruchom dźwięk AY na gołym ZX Spectrum 48k. Da się? Nikt nigdy nie reklamował SAMa jako zgodnego ze Spectrum 128k. A o możliwości podłączenia zewnętrznego AY już mówiłem.
Cytuj
bez obsługi jakichkolwiek urządzeń ze Spectrum (nawet zapisu na kasetę brak)
Nie wprowadzaj w błąd. Zapis na kasetę działa normalnie. Chyba, że wielokrotnie robiłem to, czego się nie da zrobić ;) Co do innych urządzeń już się wypowiadałem.
Cytuj
Zgodność ze Spectrum miała być marketingowym chwytem, aby się klientom wydawało, że kupują dobrze oprogramowany komputer.
Ręce opadają.... Czyli znów robiłem przez wiele lat to, czego się nie da. Właśnie dzięki używaniu oprogramowania ze Spectrum naprawdę miałem co robić na swoim SAMie przez wiele lat.
Cytuj
Dlatego nie ma co się dalej przekonywać, bo wg Ciebie (i może jeszcze kilku wielbicieli) SAM jest super zgodny i podobny do Spectrum, a wg całego świata było i jest jednak inaczej.
Od kiedy jesteś rzecznikiem całego świata? Ważniejszy jest głos kogoś, kto widział SAMa tylko na zdjęciu (czyli cały świat), czy jego użytkowników, którzy wiedzą o nim więcej niż reszta świata? Może tego nie wiesz, ale SAM obsługuje wszystkie urządzenia (klawiatura, ekran (border), magnetofon, joystick) na tych samych portach co Spectrum. Jak myślisz, w jakim celu? To nie są podobieństwa? A może masz na myśli, że jego wygląd nie pasuje do rodziny? Ok, SAM nie należy w prostej linii do rodziny Sinclaira, ale ma o wiele więcej wspólnego ze Spectrum 48k niż np. Sinclair QL.

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.05.04, 11:25:37 »
Sir David dobrze gada. Pamiętam kiedy byłem posiadaczem SAM Coupe to nie miałem większych problemów z uruchomieniem z taśmy gier na ZX Spectrum.
Spokojnie można zaliczyć SAMa do rodziny ZX Spectrum :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.05.04, 12:38:30 »
Niewiele wspolnego to ma np. Amstrad.

Toż to producent późniejszych wersji komputerów ZX Spectrum czyli +2A/B +3  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.04.12, 15:16:10 »
ZX Uno w roli SAMa sprawuje się bardzo kiepsko, nawet nie obsługuje dyskietek (znaczy się nie emuluje). Jedyną opcją wgrania cokolwiek to z taśmy, albo ja czegoś nie wiem.
Już znacznie lepiej działa SAM Coupe na MiST, nawet lepiej niż oryginał :)
Szczerze mówiąc SamCoupe na MiSTer działa jeszcze lepiej :) Swoją drogą.
To nie o to chodzi. Wreszcie zdarzył się cud!
A rdzeń SamCoupe dla ZXUno został nauczony pracy z dyskiem.
Ładuje niezabezpieczone płyty jako obraz .DSK w formacie MGT. Format eDSK, niestety, nie rozumie. Ale z pomocą cudownego narzędzia od Sir Davida (za co jeszcze raz wielkie dzięki!), z łatwością przekonwertowałem swój dysk na MGT i zacząłem na ZXUno.
Mam nadzieję, że są tutaj użytkownicy Uno i będzie to dla kogoś interesujące.
Przepraszamy za tłumaczenie maszynowe :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Klon SAMa
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.12.02, 06:55:33 »
Dla zainteresowanych schemat i projekt płyty SAMa w formacie P-CADa 2006: http://micklab.ru/SamCoupe.htm
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76