Autor Wątek: Uzytkownicy MiSTera?  (Przeczytany 4154 razy)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Uzytkownicy MiSTera?
« dnia: 2020.06.09, 14:29:10 »
Sa tu jacys posiadacze / fani? Ja po b.dlugim dumaniu typu "potrzebne?/niepotrzebne?" w koncu zamowilem.

Tzn, wiodaca platforma FPGA na pewno potrzebna, ale czy bol glowy zwiazany z dostrajaniem tego ustrojstwa? Hmmm :) Nie miala baba klopotu...

Nie mam jeszcze ale bol juz sie zaczal: problem typu "jaki kabel?". Bede podlaczal przez Direct Video do CRT SCART przez HDMI-> VGA konwerter...czyli podobno potrzebuje kabel VGA-SCART, ale specjalny do MiSTera, a jeszcze ze specjalnym rezystorem (przez ten konwerter) zeby bylo ciekawiej. Na poczatek chcialbym ustalic czy kabel VGA od MiSTa by pasowal?

Na froncie Spectrum z ciekawych wiesci to to, ze rdzen Spectrum Next jest na horyzoncie.


zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.09, 14:38:17 »
Ee z tego co wiem Mister to akurat bazuje na płycie testowej DE 10 nano, do tego z kilkanaście  różnych firm produkuje na to różne  nakładki , kolejne kilka kable. To taki samograj ;) Działac nie musi. Jak nie działa to dokup wiatraczek ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.09, 15:11:01 »
Mam pamiec i wiatrak, tych innych nakladek (I/O czy USB) nie potrzeba na mus...tanie nie sa wiec probuje oszczedzac ;)

Pytam o kabel bo ten VGA akurat nie jest taki popularny i typ od ktorego kupowalem pamiec go nie ma. A jeden sklep co ma to go wycenia na okolo 40E (przed dostawa). Z kolei Lotharek ma raczej tani kabel do MiSTa wiec mysle czy moze by tego sie dalo uzyc...

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.09, 18:00:28 »
Mam MISTera, kupiony w komplecie z https://manuferhi.com/. Działa, to wszystko znośnie, choć niestety nie testowałem rdzenia do ZX Spectrum, zbyt długo ;-).  I nawet nie pamiętam, czy się podłączałem po VGA czy po HDMI. Na pewnie nie po scarcie ;-). choć kabel mam również z tego manuferhi. W każdym razie przeskakiwanie po rdzeniach działa dobrze ;-).

MISTer przynajmniej dla mnie, to wygodna platforma do tworzenia nowych rdzeni, albo inaczej innego neo nexto spectrum ;-).

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.10, 10:27:55 »
Ten kabel VGA na manuferhi.com jest oglaszany jako do "MiST, MiSTer" czyli chyba ten sam...dzieki za link.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.06.11, 20:22:26 »
Ja też kiedyś zastanawiałem się nad MiSTE ale kilka lat temu pojawił się ZX UNO 2Mb VGA
Jeżeli sam złożysz ZX UNO to masz prawie za darmo przy podobnych parametrach co do MiSte.
Ale może się mylę...

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.06.12, 11:21:22 »
Ja też kiedyś zastanawiałem się nad MiSTE ale kilka lat temu pojawił się ZX UNO 2Mb VGA
Jeżeli sam złożysz ZX UNO to masz prawie za darmo przy podobnych parametrach co do MiSte.
Ale może się mylę...

Ale mówimy o MIST czy o MISTerze ;-).

Jeśli chodzi o MISTer, to jego układ FPGA stosowany z DE10 Nano, to zupełnie inna wyższa klasa niż ZX UNO 2Mb, bo MISTER ma Intel Cyclone® V SE 5CSEBA6U23I7 ;-), około 110 tys. jednostek logicznych i dwa procesory ARM Cortex-A9 i 1GB Ramu podłączony do ARMów. A MISTER dodatkowo dodaje jeszcze dodatkowe 32 MB a teraz nawet i 128 MB RAMu podłączonego bezpośrednio do części FPGA, wiec pod tym względem jest znacznie mocniejszy. Dodatkowych wsadów to MISTer jest w tej chwili najwięcej. Jest np. TSCOnf,

Oczywiście, złożenie samodzielne to zupełnie inna wartość.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.06.12, 11:24:11 »
Ale reto komputery chyba takiej mocy nie potrzebują ;) ?

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.06.12, 12:08:14 »
Eee, no potrzebują, ale zależy czy osiem bitów, czy raczej 16bitow tj. Amiga, Atari ST. Ale nie chodzi o ARMy tylko o samo FPGA, dobra implementacja procesora czy układu graficznego, dźwiękowego wymaga sporo zasobów logicznych, a pojemniejszy FPGA pozwala na więcej, lepiej, dokładniej ;-).  ZX UNO ma LX9 Spartana 3, to ośmiobitowe tak wchodzą na styk. ZX NEXT ma LX16, bo dodatkowe featuresy też muszą się gdzieś zmieścić.

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Uzytkownicy MiSTera?
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.06.12, 12:54:42 »
Mam ZX Uno 2MB, ale jego kupno jest wlasnie przyczyna ze przesiadlem sie na MiSTera :) To fajna zabawka, i idealna dla ludzi ktorym zalezy tylko na rdzeniu ZX - jego wersji jest sporo i jest niezle rozwiniety i sprawdzony, no i cena jest duzo nizsza niz MiSTer. Niestety inne rdzenie - a na tych glownie mi zalezalo - sa niedokonczone, a caly projekt w sumie wyglada na porzucony i nieuaktualniany. Do tego zeby sie czegos dowiedziec to trzeba sie niezle napocic, bo glowne forum jest po hiszpansku...


MiSTer tani nie jest jak sie kupuje, razem z 64MB SDRAM, chlodzeniem i USB portem to okolo 230USD...a to i tak taka w sumie srednio-podstawowa konfiguracja. No ale faktem jest ze w tej chwili jest to najpopularniejszy projekt FPGA a co za tym idzie ma najwiecej (i najlepiej) emulowanych sprzetow, ktore sa ciagle uaktualniane.