Komputery z Z80 > AMSTRAD

Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.

(1/5) > >>

ZbyniuR:
Ostatecznym celem tego wątku jest zgromadzenie najpierw co ciekawszych, a z czasem może i wszystkich listingów do CPC, z polskich czasopism. A jak nam będzie mało to zabierzemy się za zagraniczne. ;)
Interesujące też będą spisy tego gdzie co jest, tzn w czasopismach, oraz jak się komuś zachce to poprawionych wersji powyższych. :)

Zaczynam od zebranych razem listingów z kilku pierwszych Bajtków które już się ukazały w postaci Reduxów. Można a nawet należy zgłaszać błędy w działaniu. :)  Albo podawać lepsze listingi robiące podobne rzeczy własne lub z innych czasopism. :)

Proponuje by listingi dla przedszkolaków o Kubusiu Literce sobie odpuścić. Przynajmniej dopóki nie zgłosi się chętny do uczenia się na nich Basica. ;) Co jakiś czas będą się ukazywać kolejne poprawiane wersje DSK. :)

Pełny spis wszystkich artykułów o CPC z Bajtka mam prawie skończony i niedługo też tu trafi. :)

ZbyniuR:
No tak, plik Bandyta się skopał aż miło. :( Najwyraźniej nie można jednocześnie używać emulatora i grzebać w tym samym DSK programem do przenoszenia plików z PC.  Wstawiam poprawiony DSK a przy okazji usunąłem błędy z Animacji i Mini Organów, oraz dopisałem komentarz do Kiedy i Kalendarza.

Myślę że docelowo powinny się mieścić wszystkie listingi z całego rocznika Bajtka na jednej stronie zwykłej dyskietki. :) Zamierzam co jakiś czas dodawać kolejne, w tempie szybszym niż się ukazują Reduksy, wszak to sporo mniej roboty. Przynajmniej te moim zdaniem ciekawsze, bo inne sobie poczekają aż dostanę surową wersję ze skanów do poprawienia. A po ciuchu marzy mi się by znalazł się ktoś kto mi w tym pomoże. ;)
Może zrobię listę listingów jakie zostały do wklepania i chętni będą mogli podawać które by chcieli mieć gotowe, aby ci jeszcze chętniejsi mieli się czym sugerować przy wyborze listingów do wklepania. ;)  I stopniowo coraz mniej będzie zostawało tych ostatnich. :D


Z numeru 5/6-86  (we wcześniejszych nic do CPC nie było) mamy "Mini Organy" (str12) i "Animacja DoubleScreen" (s14). Nieco zmienioną wersję Organów już tu kiedyś w innym wątku wstawiałem, a o tym jak używać DoubleScreen pisałem kiedyś na Trickach. Mam dwa pomysły jak przyspieszyć to rysowanie i kiedyś dam tu poprawioną wersję. :) Jeśli masz 464 to zmienną scrbase na końcu linii 90 zmień na &B1CB

Z nr 7-86  UnDelete (s19) - Odkasować plik można znacznie prościej, też już o tym pisałem więc teraz dodałem swoją wersję Odkasuj.bas  Jednak binarne procedury z tej wersji (do odczytu i zapisu sektorów) w połączeniu z "Monitorem pamięci" z 11-86s9 da się przerobić na Edytor Dyskowy. Moooże kieeedyś. ;)

Z nr 8-86 "Menu Dysku" s9 - Uważam że to bardzo użyteczne uruchamiadło, przynajmniej dopóki nie mamy w CPC czegoś A`la DivIde albo Side z A8. To dla tych co nie lubią wpisywać komendy CAT i nie pamiętają nazw plików. Trzeba tam zmodyfikować DATA w linii 60 by dostosować do konkretnego dysku. Moją wersję czegoś takiego umieściłem kiedyś na Duperelkach.dsk, wersja z powiększanymi napisami jest w Bajtku 4-93s14. Chodzi o to by nagrać to na (prawie)każdym dysku jako 0.bas co łatwo i szybko się uruchamia bez wpisywania run" - Prawie, bo te co się uruchamia przez |cpm lepiej nie modyfikować.

"Zegar z budzikiem" s10 - daje fajne RSXy (czyli dodatkowe komendy Basica) do obsługi zegarka wyświetlanego w roku na przerwaniach. Podobny ale ze stoperem zamiast budzika jest w 12-93s49 a prostsza bez RSX w 8-89s13. Kiedyś do tego dojdziemy. :)

VarDump (s11) to nowa komenda która wyświetla listę wszystkich zmiennych użytych w programie. Miałem kiedyś lepszą wersję która podawała także spis wszystkich linii w jakich każda ze zmiennych jest użyta oraz aktualną jej wartość. Przydaje się do analizowania zwłaszcza obszerniejszych listingów. Niestety nie pamiętam skąd to miałem. :(

Wieczny Kalendarz  (s7) - Działa bardzo fajnie wg zmodyfikowanej metody Zellera, (mam zamiar to przerobić na programik który wyświetla i drukuje kalendarz na cały rok z podanego roku), ale w opisie zapomnieli dodać tego co dopisałem na początku programu że kalendarz Gregoriański wprowadzono dopiero w 1582 więc nie da się tym programem określić dnia tygodnia bitwy pod Grunwaldem. A nawet w późniejszych latach nie wszędzie od razu go wprowadzono więc jeśli czytamy kroniki z datą wg kalendarza Juliańskiego, to ta data w tym programie poda inny dzień tygodnia niż był dnia o którym czytamy. A gdzie, kiedy i po co wprowadzano nowy kalendarz jest na http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84ski

Powiększanie Napisów  - s11 - Działa poprawnie ale strasznie wolno. Myślę że bardziej użyteczna może być wyższa czcionka z 2-91s27 z RSX-em High.Print. :)  Przygotujemy kiedyś parę fajnych czcionek. ;)

Kiedy 2=10  - (s7)  - Program do przeliczania liczb na inne systemy liczbowe. I jest przepisany bezbłędnie,  niestety wg mnie prawidłowo działa w bardzo nielicznych przypadkach. Nie mam ochoty się w tym grzebać. Jeśli ktoś czegoś takiego potrzebuje choć nie na CPC to >  http://systemyliczbowe.urfu.pl/index.html

Jednoręki Bandyta  - 9-86s12 - to prosta gierka dla hazardzistów. ;)  Jeśli wcześniej uruchamiałeś Animację to  najpierw zresetuj.

I to tyle na razie. :)

Ender:
Ludzie często piszą, że te listingi miały masę błędów, więc nie wiem czy warto. No chyba, że się potrafi je poprawić.

ZbyniuR:
Z tego co kojarzę to zaledwie kilka razy jakaś errata była, ale jakość wydruku nie zawsze była czytelna i stąd głównie błędy także w skanowaniu. Za Assemblery i Pascale się nie zabieram, ale Basic-i będą poprawione. :)
I zamierzam wszystkie Amstradowe Bejziki oraz wszystkie artykuły dotyczące Amstradów zebrać na paru DSK. Wraz z wygodnym uruchamiadełkiem. Sądząc po objętości powinny się zmieścić po kilka roczników na jednym dysku, w postaci w jakiej powinny się ukazać już przed laty zanim się pojawiły pdf-y, emulatory i internet. :) Daję wam na to słowo harcerza. ;)

Może nie zawsze są to programy najwyższych lotów, ale jako baza do poprawek i udoskonaleń oraz do nauki Basica stykają. Zresztą myślę że ciekawsze są w IKS-ach a jeszcze lepsze są pchełki w zagranicznych magazynach tylko o CPC. A czy warto? - No jak ktoś ma wątpliwości to może na retro sprzętach tylko oglądać demka i to też jest okey. :)

ZbyniuR:
Jeśli ktoś myślał że miałem słomiany zapał to informuję że mam spory zapas słomy. A oto kolejna pełniejsza wersja DSK z materiałami z Bajtka. :)

   Zwykle na DSK jakie tu udostępniam dodaję plik 0.BAS który wyświetla katalog i definiuje parę użytecznych klawiszy pomagających nieco wygodniej uruchomić coś z dysku który jest zbieraniną pchełek. Wreszcie się za niego zabrałem i w obecnej wersji ma już ręce i nogi. Wersja light tego uruchamiadła (rany potrzebuję na to lepszej nazwy) to 2 KB Bejzika która wyświetla katalog i podświetlanym paseczkiem przesuwanym strzałkami lub Joyem, pozwala wybrać plik który można uruchomić [Return/Enter/Fire] (BAS i BIN), lub wyświetlić TXT (z polskimi znakami w standardzie Windowsa) lub skompresowane obrazki CSI. Nowy katalog to [C/Fire2], a do tego można zmieniać nazwy [R], kasować [E] i odkasowywać [U ] pliki. Tyle zdołałem zmieścić w 2 KB. :) Program korzysta z komendy COPYCHR$ więc nie pójdzie na 464 ze stacją, ale jak ktoś z takim konfigiem się odezwie to zrobię stosowną wersję, słowo. :) Aha jeszcze jest ukryta funkcja Ctrl+B kasuje wszystkie .BAK-i  to takie sprzątanie dysku. ;)

   To powinno wystarczyć by przeglądać pliczki z Bajtka. Teraz nie będzie wymówek że ktoś nie wie jak coś włączyć lub wyświetlić. A jak komuś mało to pełniejsza wersja jest w fazie testów. Ma 6 KB i potrafi też wyświetlać fonty FNT oraz screeny SCR z Art Studia (skompresowane lub nie, z paletą lub bez). Pozwala przełączać się na stację B lub ramdysk M 63KB, kopiuje pliki i umie formatować standardowe dyski. Ma też w sobie Helpa z klawiszologią i potrafi skopiować sam siebie. :) I jeszcze niedopracowany kopier ścieżkowy, i edytor dyskowy. Będzie na następnym dysku mam nadzieję że już z kompletem listingów i artykułów z całego rocznika 1986. Fajnie by było gdyby jeszcze umiał muzyczki puszczać ale nie mam bladego pojęcia jak się za to zabrać. Chodzi mi też po głowie by stworzyć taki paronasto-kilobajtowy pakiet biurowy, (edytorek TXT, arkusz z wyświetlaniem kolorowych słupków i tortów oraz bazę danych ze sortowaniem rekordów). I puszczałkę animek. Choć to ostatnie będę musiał się przemóc i zrobić przynajmniej częściowo w kodzie maszynowym a nie w najlepszym z Basiców. ;)

   A wracając do wątku listingów z Bajtka. Dodałem kilka pchełek oraz tekstów o CPC z Reduksów i dodałem moje poprawione wersje zwykle z 2-ką na końcu nazwy pliku. Nie opiszę ich tu wszystkich sami zobaczcie co w nich zmieniłem. :) Już nie brakuje wiele by przenieść na DSK wszystko co w roczniku 1986 było w Bajtkach o CPC. A parę kolejnych przed nami. :)

   Propo programiku "Kiedy 2=10". Kilka uwag. Po pierwsze, przelicza on systemy liczbowe od 2-kowego do 36-kowego, a nie 35-kowego. Troszkę się autor artykułu pomylił. A wynika to z ilości stosowanych znaków. Alfabet angielski ma ich 26 plus 10 cyfr daje nam 36 znaków do dyspozycji. I jakby ktoś się uparł to może sobie znieść to ograniczenie dodając inne znaki aż do 256-kowego.
  Po drugie, wspomniałem że program daje różne wyniki zależnie od tego czy wpisujemy np liczby 16-kowe dużymi czy małymi znakami. Problem znika gdy na końcu linii 20 dodamy   :x$=UPPER(x$)     a bez tego liczby wpisane małymi literami przeliczał błędnie.
  Po trzecie, na poprzednim dsk ostatnią linijkę dopisałem sam by program sam weryfikował wynik, przeliczając liczbę z powrotem na układ początkowy, ale zrobiłem tam błąd. Przed komendą GOTO powinno być jeszcze   :a$="":
  Po czwarte, program wpierw przelicza liczbę na układ 10-tny korzystając z BASIC-owego sposobu zapisu tych liczb w 5 bajtach, co w praktyce oznacza że jeśli liczba jest w tym systemie równa lub większa niż 1 miliard (1ka z 9ma zerami), to wynik będzie tylko przybliżony i będzie się nieco różnił od stanu faktycznego.
  Po piąte, program nie weryfikuje czy wpisaliśmy liczbę tylko z tych znaków jakie występują w systemie jaki deklarujemy. Np w 16-owym można używać wszystkich cyfr i 6 pierwszych znaków alfabetu od A do F. I w przypadku użycia także innych liter niż w danym systemie istnieją, wynik będzie wyssany z komputerowego palca. ;)
  Pamiętając o tych ograniczeniach mamy sprawny i dobrze działający program. Prócz niezmienionej oryginalnej, dodałem też wersję KIEDY2.BAS z moimi poprawkami. :)

   Animka2 - udało mi się przyspieszyć Animację o kilkadziesiąt procent.
MiniOrg2 - to moja ciut ładniejsza i zajmująca o połowę mniej miejsca wersja MiniOrg. Można by do niego dodać możliwość zapamiętywania tego co gramy. Może kiedyś do pomysłu wrócę. ;)

   Co jeszcze? - Dwie wersje polskich znaków jakie były w tym roczniku Bajtka, (pisac-pl.bas i polnotes.bas) ,nie licząc tych koślawych w Teście oczu i uszu. A nie był to bynajmniej ostatni raz gdy ten temat w Bajtku poruszano i nawiasem mówiąc mam zamiar założyć nowy temat o standardach polskich znaków w CPC. Moje zdanie na temat zawarłem w pliku POL.BAS        

Dodaję też programik na PC do obsługi DSK. :) Choć lepiej go nie używać jednocześnie z emulatorem w którym mamy "włożony" ten sam dysk w którym właśnie grzebiemy tym menagerem bo będzie kaszanka. ;)

   Wszelkie uwagi, pytania, podpowiedzi itp mile widziane. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej