Komputery z Z80 > AMSTRAD

Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.

<< < (5/5)

ZbyniuR:
Uuuu kolego, jeszcze nie znasz moich możliwości. Mam czarny pas w odkładaniu wszystkiego na potem. hahaha

Tygrys:
Proszę się nie licytować w tym kto i jakie ma zaległości... bo jak ja zacznę... ;)

ZbyniuR:
Tym razem po dłuższej przerwie, ale w końcu udostępniam teksty i Basic-i o CPC z Bajtków z 1988 roku. Tak szczerze to pominąłem prawie połowę materiałów z klanu, bo dotyczyły PCW, CP/M i Pascala, których nie lubię i się na nich nie znam. Nie mniej jednak można powiedzieć że to półmetek mojego Bajtkowego dłubania, gdyż z 8-iu roczników w których było coś o CPC zostały mi to przetrawienia jeszcze 4, czyli od 89 do 93. :) 
   Plany na przyszłość dłuuugie, bo podobnie chciałbym przygotować IKS-y i KOMPUTER-y. Oraz pokazać jakieś przykłady co fajnego można sobie zrobić stosując pomysły z tych czasopism.
   Docelowo chciałbym udostępnić cały ten materiał w postaci zarówno zwykłych jak i gęstych DSK,** podzielonych tematycznie, z uwzględnieniem czegoś w rodzaju "the best off", dla tych co im się nie chce przeglądać całości. Oraz dać znać o tych materiałach na CPC-Wiki. Niech tam wiedzą że Polacy nie gęsi... ;)
   A tak off-topowo wspomnę że chodzi mi też po głowie przygotowanie zestawów dyskietek z fontami, obrazkami, i zestawem użytecznych i spolszczonych programów bez których nasze CPC nie rozwijają skrzydeł. ;) Oraz zestaw artykułów o Basicu CPC, począwszy od tego jak na CPC coś włączyć, poprzez użycie co ciekawszych komend, a skończywszy na wstawianiu binarek do Basica. :)
   ** Także dla tych co mają stację 3.5" ale bez Paradosa, bo mam pomysł na taki format by startowało z Amsdosa i wykorzystywało całą pojemność takich dyskietek. A całość klanu z wszystkich roczników powinna wejść na 1 dysk 3.5"  :)

A teraz -SPIS

 1-88 s14  Mieszane Tryby graficzne - daje nowe RSX-y które działają ale na 6128 demonstracja się wiesza i jeszcze nie obczaiłem na którym rozkazie. Na 464 nie ma problemu. :)
      s14  Weryfikator (Errata w 4-88s15)  - Sprawdzałem wiele razy, przepisane dobrze, w 6128 działa, ale wersje dla 464 i 664 nie działają. Poddaję się. :(
 2-88 s20  Scroll w pionie  - ten program jest bez sensu, po co pisać taki kawał kodu skoro to samo można zrobić PRINT-ując kody ASCII nr 10 lub 11 w górnej lub dolnej linijce okna?  Miałem kiedyś podobne procedury do skrolowały ekran w każdym kierunku i to było coś.
      s21  kabel do drugiej stacji,  - :)
      s27  ceny Amstradów z Polangli  - taka ciekawostka.
 3-88 s15  Test PCW serii 9  - no boski był. ;)
 4-88 s15  komunikaty o błędach po polsku "Sufler"  - czy nie prościej zajrzeć do słownika niż to wklepywać. Zmarnowali stronę Bajtka.
 5-88 s15  dokładny CAT-alog dysku  - Po dodaniu kilku linijek które korzystają z tych RSX-ów stanie się to użytecznym programem. Nie jeden plik binarny odkrył przede mną swoje tajemnice dzięki temu programikowi. :)
 6-88 s14  news koniec współpracy ze Schneiderem  - Cóż, rozwiedli się i mieli się dobrze.
 7-88 s15/21  prosta baza danych - Notatnik  - Był już kiedyś podobny program troszkę lepszy nawet. Przy odczycie pliku kasuje go. Bez sensu ale naprawdę tak robi! Prościej zapisać parę telefonów na kartce.
 8-88 s15  Oporniki - Program działa dobrze, ale nie mam pojęcia co robi. :)
10-88 s4   news Amstrad PC + OS z IBM PS/2   
12-88 s23  tabela z Listą Rozkazów Z80  - Nie dam głowy że nie ma błędów.

W zipie zostawiłem też NIE-poprawione pliki z tekstami o CPM i Pascalu. No jakoś nie mam do nich zdrowia. Te których nazwa zaczyna się od plusika dotyczą także CPC a nie tylko PCW.

ZbyniuR:
Dodaję poprawiony dsk z 1988r wersja 2. :)   Dodałem 3 poprawione przeze mnie programiki.

TRYBDEM+.BAS - to poprawiona wersja TRYBDEMO.BAS tak aby się nie wieszała na 6128. Ot zamieniłem RSX na POKE. :)
NOTATKI+.BAS - to poprawiony NOTATNIK.BAS dodałem opcję "pokaż wszystkie" czego mi brakowało, no i teraz kasuje stary plik przy nagraniu nowej wersji pliku z danymi, a nie przy ich odczycie, co mnie denerwowało. :)

CAT+.BAS - to moja wersja CAT-DYSK.BAS - jest krótsza i szybsza dzięki zmodyfikowaniu linii DATA, no i dodałem kilka linijek by stał się użytecznym programikiem. Program analizuje nagłówki plików by podać ich typ, długość co do bajta (co nie działa na ASCII) oraz adresy początkowe i startowe plików binarnych. Co się przydaje przy dopisywaniu POKE w grach albo podkradaniu obrazków startowych lub rozgryzaniu jak uruchomić "binarkę" z RSX-ami do której nie mamy loadera itp. w tym także na ukrytych plikach. Przykład działania na obrazku poniżej. :D

Poprawiłem też kilka literówek i próbowałem przekształcić moje uruchamiadełko 0.BAS na 00.BAS by działało także na 464 ze stacją, niestety pomysł na to zaczerpnięty z Bajtka, na 6128 jest niestabilny a na 464 się wiesza. :( Mam inną koncepcję jak pominąć ową komendę COPYCHR$, ale to wymaga przebudowania całego programu co może potrwać. ;)

A kto zauważy co jeszcze dodałem dostanie lizaka. ;)  Wersji 3ej tego dysku nie przewiduję. Wysłałem też prośbę do Pear-a o skany z kolejnego rocznika, skoro mam zapał do dłubania to może wkrótce coś zdziałam. :D

Przy okazji apel czy ma ktoś Bajtka nr.5 z 89` bo na stronach 12 i 30 są listingi kompletnie nieczytelne na djvu, a to na nich się opieramy. To może pstryknie im fotkę i mi wyśle, to sobie wklepię. :)

A w następnym roczniku jak na stronę 3-calówki wcisnąć 210KB, jak formatować bad sektory, fast-disk, F1 w trybie tekstowym, Żaby, jak drukować ogonki i spolszczyć Tasworda oraz debata co fajniejsze Amsdos+Basic czy CPM+Pascal. No i jeszcze takie tam... khm khm - duperelki. ;)

ZbyniuR:
O rany, minęło już 7 lat od ostatniego wpisu w tym wątku.
No i co, nie mówiłem że mam czarny pas w odkładaniu na potem? ;)
Przeczytałem sobie wątek od początku i,  o kucze ale miałem plany. Przypomina mi sie wierszyk:

To już ładnych parę lat, jak do życia się przymierzam,
nie mam nic, nie wiem jak żyć, a zamierzam, a zamierzam. - Andrzej Poniedzielski

Chciałem poinformować że znalazłem dziś na  archive.org  miejsce gdzie są wszystkie Bajtki z dodanymi txt po OCR, w lepszej jakości (tzn ze znacznie mniejszą ilością błędów), niż te które dostawałem od Pear-a. A że ich poprawianie to kupa roboty zaświtała mi nadzieja że znowu zachce mi sie przynajmniej dokończyć rocznik 1989, a potem sie zobaczy. :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej