Komputery z Z80 > AMSTRAD

Listingi Basica na CPC z Bajtka IKSa itp.

<< < (2/5) > >>

ZbyniuR:
Dzięki temu że Pear dostarczył mi skany z ostatnich trzech nr. Bajtka, niniejszym zakończyłem przenoszenie Amstradowych tekstów i listingów na DSK z pierwszego całego rocznika. Taaa Daaaa !!!

Wraz z kilkoma zmodyfikowanymi przeze mnie programikami dysk się zapełnił. :)
Jako bonus i hit numeru Boing Ball w Basicu. hehe ;) Opisy niemal do wszystkiego są w dołączonych plikach tekstowych oraz w Bajtkach. Więc parę zdań jedynie o moich wypocinach.

0.BAS - Niestety niedawno sobie uświadomiłem że nie działa na 464 ze stacją, ale jeszcze nad tym popracuję. ;)
   Obsługa jest bajecznie prosta, użyj strzałek lub joysticka by przesuwać podświetlony paseczek po nazwach plików. Return, Enter lub Fire uruchamia lub wyświetla podświetlony plik,  C lub Fire2 wczytuje katalog z nowej dyskietki. Do tego mamy jak widać na dole ekranu R - Rename, E - Erase, U - Undelete. I jeszcze Ctrl+B - kasuje wszystkie BAK-i, a klawisz K - niespodzianka, można go wciskać do woli. ;)  Pliki tekstowe przewija się czymkolwiek a jak dojdzie do końca Ret, Ent lub Fire. Polskie znaki w standardzie Windows 1250, więc pliki przeniesione z PC wyświetla z ogonkami bez konwersji. :) Może kolejne dyskietki z gazetowymi materiałami będą bardziej obrazkowe, a na razie tylko jeden CSI.
Myślę że to i tak sporo jak na 2KB Basica. Jak ktoś chce podejrzeć jak to wygląda to dwa razy ESC, a wtedy działa czarodziejska TABulacja. Ctrl+TAB czyści ekran i wyświetla Listing programu zresztą jak wczytasz inny to także tam. Sama TAB uruchamia program Basic jaki masz w pamięci, a Shift+TAB wyświetla katalog. Chciałbym by taka użyteczna TABulacja była w CPC na dzień-dobry w ROMie. :)

Kalen+.BAS - No teraz to jest kalendarz z prawdziwego zdarzenia. Użyłem procedury na wieczny kalendarz z Bajtka. Na początku pyta o rok. Jeśli wciśniesz Enter domyślnie uzna że jest 2014, tak samo zareaguje na 0. jeśli wstukasz od 1 do 30 to doda to tego 2000, jeśli wstukasz 31 do 99 doda 1900, w roku wcześniejszym niż 1583 nie używano jeszcze kalendarza Gregoriańskiego. A kto odkryje jaki największy rok można wpisać zobaczy animację z ukrytego pliku. ;)

POL.BAS -  Składa się z kawałków które można sobie wziąć i używać w swoich programikach. Wersja poprawiona zawiera między innymi procedurę która dorobi polskie ogonki do dowolnej wczytanej czcionki. W tym także w 7bitowym kodowaniu tak by w czcionce z Art-Studia zmieściły się wszystkie polskie duże litery zastępuje nie używane w naszym języku QXV. ;) Tak wiem szaleństwo ZX Spectrum nie będzie można napisać hehe ;) Opis co gdzie i do czego w listingu.

LDIR.BAS - To mój ostatni pomysł jak błyskawicznie przenieść kawałek kodu z Basica do pamięci bez pętli FOR-NEXT bez DATA a nawet bez POKE. hehe.  :o  :D  8)  Użyłem tego pomysłu by Boing Ball szybciej rysowało krateczkę w tle niż było w oryginale. ;) I to tyle. Kolejne roczniki Bajtka czekają na podobne opracowanie jak ten. :P

ikci:
Kurka, Zbyniu! Jesteś WIELKI!

ZbyniuR:
Wiem, mam w domu lustro i ledwo się w nim mieszczę. :D

Pear już mi przysłał komplet TXT z OCR z materiałami o CPC z całego następnego rocznika. I jest w tym znacznie mniej błędów niż w tych ostatnich. A blisko 1/3 to opis kernela w odcinkach (adresy i opisy procedur w ROMach w CPC). Myślę że nie ma sensu przenosić tego na DSK, bo jeśli ktoś będzie tego potrzebował (bo pisze coś na Amstradzie) to z okazji że na CPC nie ma multitaskingu (ale pracujemy nad tym) wygodniej mu będzie jak wyświetli to sobie na osobnym kompie i to raczej współczesnym. Tak czy siak ten opis w Bajtku nie był kompletny i resztę dogram z neta i przetłumaczę Googlem i w takiej postaci udostępnię.

Jak dobrze pójdzie to myślę że w 4-5 miesięcy potraktuję podobnie wszystkie roczniki. Obecnie kończę robić spis tego co jest w czasopiśmie KOMPUTER, a potem się wezmę za IKSa. Nie wiem w jakich jeszcze polskich czasopismach było coś o CPC. Jeśli ktoś wie to proszę o cynk.

Zajrzałem też na WikiCPC a tam też pospolite ruszenie w skanowaniu tych nielicznych magazynów co im brakuje, oraz w kompletowaniu listingów na DSK. Oni to nazywają "Type Ins". http://www.cpcwiki.eu/index.php/Magazines

A dla przykładu jak ładnie można te listingi przedstawić i jakie fajne rzeczy mieli link do niemieckiego "CPC Schneider International" http://www.cpcwiki.eu/index.php/Databox   Ooooj moje pokazywadełko się chowa. Ale oni mieli od tego speców i tysiące fanów podsyłało im materiały. Tak czy siak mam zamiar z tym zrobić porządek na polskim poletku. :)

Tak na marginesie, widzę że o Bajtku się tam wypowiedział niejaki User: Torn - Michał(Mike) Strzałkowski. Może ktoś go zna i połączymy siły, zewrzemy szeregi i wogóle damy radę! ;) Żeby już nigdy żaden Amstradowy listing nie został sam i żeby nie skończył w zapomnieniu! :D 

PS.: I może ktoś ma jakiś program na PC do konwertowania grafik dla CPC ?
Bo mam jakieś toporne na CPC do konwertowania IFF i BMP, ale gdy widzę jak sobie z tym radzą na Atarkach albo Comodach nie wierzę że nie da się tego zrobić lepiej. Wiem że jakiś jest dodany do Emulatora JavaCPC ale to jest taki kombajn że jakoś nie mam natchnienia by do niego przysiąść.

ZbyniuR:
Tak wygląda aktualny stan prac nad kolejnym rocznikiem. Na jednym DSK będą razem roczniki 1987 i 1994. Większość tekstów jest gotowa. Te zaczynające się od minusa jeszcze nie są poprawione. Gorzej z Basicami, te dłuższe niż 2KB są ciągle pełne śmieci. Rok 1994 był ostatnim w którym było (zresztą już niewiele) coś o CPC.
Jak dopracuję ten dysk to zostanie 6 roczników od `88 do `93. Od tego dysku będzie też wersja uruchamiadła działająca także na 464 ze stacją. (na razie nie ma).

Namierzyłem też programik do konwertowania obrazków z PC do CPC. Więc wkrótce zacznę jakieś dodawać by wykorzystać resztę dysku. Może okładki Bajtków albo zestaw fontów, jeszcze pomyślę. Będzie też wersja specjalna DSK ze samymi testami różnych komputerów i ich obrazkami. ;)

Opis Kernela który publikowano w odcinkach przez cały rok 1987 ukarze się wraz z uzupełnieniami w osobnym opracowaniu, a jeszcze nie było tego po polsku. A przy okazji może jakiś opis komend lub krótki kurs Basica. :D
I dsk z zestawem języków programowania. Na pewno Pascal, Logo i jakiś kompilator Basica. Plus demka które przed laty reklamowały możliwości CPC na wystawach sklepowych. ;)  I slide showy ze soczystymi picturkami. :P

To tyle z pomysłów jakie  chodzą mi po głowie. :)

Tygrys:
Dzięki, będzie co oglądać ;-)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej