Autor Wątek: Modulator do Meritum  (Przeczytany 9967 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Modulator do Meritum
« dnia: 2020.06.04, 23:53:34 »
Może nie każdy o tym wie, ale do komputera Meritum powstał fabryczny projekt modulatora na układzie MC1374 pozwalający podłączyć go do odbiornika TV zamiast monitora. :)
Nie mam pewności czy ukazał się on na rynku, ale sam taki projekt powstał wraz ze stosowną dokumentacją.
Miałem też kiedyś wewnętrzną dokumentację z MERA-Elzab do tego ustrojstwa, jednak gdzieś mi to przez lata przepadło, znalazłem jedynie przy okazji bieżącego remontu mieszkania gotowe takie urządzenie zmontowane na płytce uniwersalnej jakie kiedyś zbudowałem na podstawie tej dokumentacji z drobnymi modyfikacjami.
Jeśli znajdę podczas obecnych prac remontowych w moim domowym archeo te oryginalne dokumenty z ELZAB'u to może postaram się je opublikować, jeśli ktoś będzie tym jakoś zainteresowany. ;)

Tymczasem publikuję fotkę tego mojego cuda.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.05, 00:32:15 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.05, 07:42:35 »
Niezłe archeo masz w domu ;) a remont prawie jak wykopaliska w Dolinie Królów ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.05, 09:34:26 »
Trochę mi się tego nazbierało przez te 30-kilka latek, a że mam tendencje do zbieractwa to mi się uchowało to i owo ;)
Remont mi się jeszcze nie zakończył i kto wie na co jeszcze trafię podczas dalszych wykopalisk :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.05, 09:49:19 »
Czy to działa po prostu tak, że na wejściu ma zespolony sygnał wizyjny(Composite), zgodny z innymi komputerami a na wyjściu ma PAL, czy SECAM?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.05, 09:56:37 »
To jest sam modulator, czyli trzeba mu już doprowadzić zespolony sygnał wideo w dowolnym standardzie PAL, SECAM czy NTSC lub BW oraz dodatkowo ma wejście audio, a z drugiej strony się go podłącza do wejścia antenowego i stroi TV na kanałach 1-6 by uzyskać obraz.

Akurat Meritum 1 i 2 posiadał obraz monochromatyczny, więc żaden enkoder PAL czy SECAM nie był mu potrzebny.
W innym przypadku jeśli chcemy mieć kolor a posiadamy tylko sygnał RGB tak jak na przykład w Meritum 3, to potrzebny jest jeszcze jakiś enkoder np na układzie MC1377 lub AD724 by uzyskać kolor w TV.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.05, 10:52:20 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.06.06, 10:49:32 »
Właśnie się dokopałem do ksero-kopii oryginalnej dokumentacji (datowanej na kwiecień 1986), byłem prawie pewien że gdzieś to było w domowym archeo :D
Miałem gdzieś jeszcze "różowy" oryginał (w sensie pochodzenia, bo to też kopia ale z zakładowego powielacza) innego wydania dokumentacji w większym formacie, ale będzie to chyba trudnej wykopać bo może być wetknięty w jakieś inne papiery.
Myślę że dobre jest i to co znalazłem ;)
« Ostatnia zmiana: 2020.06.06, 11:06:56 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.06.21, 18:20:44 »
Modulatory do Meritum byly sprzedawane.
Posiadalem dwa, jeden odstąpiłem koledze, a drugi nadal powinienem mieć.

Zalączam fotkę.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.06.25, 13:26:14 »
Odszukałem i nadal modulator jest u mnie.
Załączyłem jeszcze fotkę modulatora od spodu. Numer seryjny 100.

p.s.
Mam prośbę do jednego z userów tego forum, o nie przysyłanie mi wiadomości typu: czy jest na sprzedaż. Bo nie jest

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.06.26, 18:59:47 »
Odszukałem i nadal modulator jest u mnie.
Załączyłem jeszcze fotkę modulatora od spodu. Numer seryjny 100.

p.s.
Mam prośbę do jednego z userów tego forum, o nie przysyłanie mi wiadomości typu: czy jest na sprzedaż. Bo nie jest

 :D
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.09.01, 22:46:40 »
Znalazłem czas, aby podłączyć modulator do TV.
Obraz nie jest rewelacyjny, bowiem miałem do dyspozycji jedynie  TV LCD.
Sprawdzę, jak by to wyglądało na  TV z CRT.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Modulator do Meritum
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.09.01, 23:09:32 »
Modulator powoduje wyświetlenie nieba pełnego gwiazd ;)