Autor Wątek: Odzyskanie danych z dyskietek  (Przeczytany 15522 razy)

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odzyskanie danych z dyskietek
« dnia: 2012.03.15, 13:19:27 »
Mam do tego jeszcze torbe dyskietek, ale zostaly utopione w czasie powodzi w mojej piwnicy. Moze jednak da sie odzyskac cos ciekawego.

Obrazy twoich dyskietek (sprzed zalania ;-) ) są cały czas u mnie i na pewno jest na nich coś ciekawego. Problem w tym jak to sprawdzić/wyciągnąć/udostępnić...
« Ostatnia zmiana: 2012.03.16, 18:04:53 wysłana przez Tygrys »
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odsyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.03.15, 14:20:38 »
Wiem, pamietam, mam tez kopie na DVD-ROM. Szykuje sie do dyskietkowego boju, tylko jak pozyskam jakis kwadrat, bo na razie bujam sie miedzy hotelami, a zestaw 2048 + FDD6000 + monitor jest malo portable ;)
Tak przy okazji - Ty tez masz FDD6000, czy jestem tu jedynym posiadaczem tego rzadkiego sprzetu? :)

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.03.16, 17:32:44 »
Wiem, pamietam, mam tez kopie na DVD-ROM. Szykuje sie do dyskietkowego boju, tylko jak pozyskam jakis kwadrat, bo na razie bujam sie miedzy hotelami, a zestaw 2048 + FDD6000 + monitor jest malo portable ;)
Tak przy okazji - Ty tez masz FDD6000, czy jestem tu jedynym posiadaczem tego rzadkiego sprzetu? :)
I tak i nie :-) FDD 6000 to chyba było czyjeś określenie (Stavi?) ale pewnie było w takiej samej obudowie.
Na naklejce pod spodem jest napisane: unipolbrit PAMIĘĆ DYSKOWA NR FDD 5 1/4" 627/88 ~220V; 50 Hz
W środku znajduje się kontroler rodem z Timex FDD (ekranowany kawałkiem blaszki miedzianej zawiniętej w papier pakowy i z dolutowanym przewodem), zasilacz produkcji krajowej (standard na owe czasy: transformator, mostki, kondensatory, scalone stabilizatory i bezpieczniki) i dwa napędy: TEAC FD-55FV-13-U i NEC FD1155C (wyguglałem, że jeden to 720 kB a drugi 1,2 MB zapewne przestawiony na 720 kB).
Postawiłem stację na regale między innymi eksponatami firmy Unipolbrit bo 16 kB RAMu to mało a z mojej FDD3000 mam wyprowadzone kable do podłączania innych napędów.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.16, 18:05:12 wysłana przez Tygrys »
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odsyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.03.16, 17:35:53 »
Postawiłem stację na regale między innymi eksponatami firmy Unipolbrit
Zrobiłem też fotki, oto parę z nich:
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odsyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.03.16, 17:36:43 »
Postawiłem stację na regale między innymi eksponatami firmy Unipolbrit
Zrobiłem też fotki, oto parę z nich:
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.03.16, 17:49:36 »
Widzę, że ktoś (pewnie Tygrys) przeniósł naszą konwersację do nowego wątku - i dobrze. Warto podyskutować na temat odzyskiwania danych z dyskietek i ich obrazów oraz ich dalszego udostępniania.
Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000 (dyskusja o nim toczyła się na forum a potem zabrnęła w offtopiki) a w związku z tym standardu pliku danych.
Zapewne najlepszy format obrazu dyskietki to (e)DSK - stosunkowo łatwo przenosić go w obie strony. Z drugiej strony - na dyskietkach przeważnie przechowujemy więcej niż jeden program więc robi się bałagan - dobrze by było udostępniać jeden program/pakiet na raz. Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.
Jak na razie standardy to TAP i TZX które można używać w emulatorze ale średnio nadają się do transmisji do prawdziwej maszyny...
« Ostatnia zmiana: 2012.03.16, 18:06:09 wysłana przez Tygrys »
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.03.17, 07:35:22 »
Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000.

Emulator FDD3000 powstał i można o nim poczytać tutaj: http://8bit.yarek.pl/emulator/timex.fdd/. Nie jest to niestety takie wygodne jakby się mogło wydawać :/ No i wymagany jest realny Spectrum oraz kabelek TIC. Nie o to chyba jednak chodziło :/

Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.

No niestety, wymagane jest klepanie linijek w DOS'ie. Pewnie napisanie frontenda/commandera nie jest jakieś wielce kłopotliwe, ale jakoś chętny się do tej pory nie znalazł. Yarek swego czasu miał coś takiego na tapecie, chyba nawet zaczął robić (konkretniej pod ZXVGS), ale temat upadł.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.17, 07:41:42 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.03.18, 10:23:11 »
Zoon, ja mam też sporo dyskietek do FDD3000. Masz rację, że warto byłoby się zastanowić nad formatem - DSK chyba się nadaje. Mogę napisać program pod Windows i zrobić kabelek łączący FDD3000 i PC poprzez USB, ale dobrze byłoby gdyby ktoś napisał programik na FDD3000/Timexa, który kopiowałby zawartość dyskietek w obie strony - jest ktoś chętny do współpracy w tym temacie?
W tej chwili z Tygrysem robimy podobną rzecz, ale do +3. Więc hardware będzie. Soft pod Windows w zasadzie też, może po prostu uzupełnię go nieco o dodatkowe opcje.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.03.18, 10:54:17 »
Zoon, ja mam też sporo dyskietek do FDD3000. Masz rację, że warto byłoby się zastanowić nad formatem - DSK chyba się nadaje. Mogę napisać program pod Windows i zrobić kabelek łączący FDD3000 i PC poprzez USB, ale dobrze byłoby gdyby ktoś napisał programik na FDD3000/Timexa, który kopiowałby zawartość dyskietek w obie strony - jest ktoś chętny do współpracy w tym temacie?
W tej chwili z Tygrysem robimy podobną rzecz, ale do +3. Więc hardware będzie. Soft pod Windows w zasadzie też, może po prostu uzupełnię go nieco o dodatkowe opcje.
O ile wiem to poza RAW (gdzie nie ma żadnych informacji o strukturze fizycznej danych) jedynym alternatywnym formatem obrazów dyskietek jest TeleDisk (TD0). Większość obrazów dyskietek z FDD3000 jest dostępna w DSK, są jakieś tam narzędzia zatem chyba można go uznać za standard de facto. Kopiowanie dyskietek do DSK poprzez przełożenie napędu do PC i użycie CPCdiskXP u mnie sprawdza się znakomicie i nie szukam rozwiązania tego fragmentu procesu.
Co masz na myśli pisząc o programie kopiującym w obie strony?
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.03.18, 11:11:11 »
Najgorsze jest to, że nie ma emulatora Timexa z FDD3000.

Emulator FDD3000 powstał i można o nim poczytać tutaj: http://8bit.yarek.pl/emulator/timex.fdd/. Nie jest to niestety takie wygodne jakby się mogło wydawać :/ No i wymagany jest realny Spectrum oraz kabelek TIC. Nie o to chyba jednak chodziło :/

Istotnie nie o to :-)

Brakuje także wygodnej metody wyciągania poszczególnych plików z obrazu.

No niestety, wymagane jest klepanie linijek w DOS'ie. Pewnie napisanie frontenda/commandera nie jest jakieś wielce kłopotliwe, ale jakoś chętny się do tej pory nie znalazł. Yarek swego czasu miał coś takiego na tapecie, chyba nawet zaczął robić (konkretniej pod ZXVGS), ale temat upadł.

Tak naprawdę mi przydałby się konfigurowalny plugin do Total Commandera obsługujący obrazy dyskietek CP/M. Jakiś czas temu nawet widziałem opis takiego rozwiązania - straszna hybryda ale ma szansę zadziałać: http://hc-ddr.hucki.net/wiki/doku.php/cpm:disketten_xp2
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.03.18, 11:14:33 »
Wydaje mi się, że definicje formatów powinny być takie (plik diskdefs):

diskdef tosa2ss
  seclen 256
  tracks 40
  sectrk 16
  blocksize 1024
  maxdir 128
  boottrk 4
  os 2.2
  skew 7
end

diskdef tosa2ds
  seclen 256
  tracks 40
  sectrk 16
  blocksize 4096
  maxdir 128
  boottrk 4
  os 2.2
  skew 7
end

diskdef tosa4
  seclen 256
  tracks 42
  sectrk 16
  blocksize 1024
  maxdir 128
  boottrk 0
  os 2.2
  skew 7
end

diskdef tmxcpm
  seclen 256
  tracks 40
  sectrk 16
  blocksize 1024
  maxdir 128
  boottrk 2
  os 2.2
  skew 5
end

diskdef polbiritcpm
  seclen 256
  tracks 40
  sectrk 16
  blocksize 1024
  maxdir 64
  boottrk 2
  os 2.2
  skew 5
end
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.03.18, 14:32:36 »
Zoon, ja w Teledisku mam je zarchiwizowane. Ale... po pierwsze to program pod DOS. Po drugie, wymaga to przełożenia napędu 3" do PC, co jest upierdliwe jak poranna zgaga...
Dlatego noszę się z zamiarem zaprojektowania i wykonania kabla USB(PC)-RS232(FDD3000) i software'u umożliwiającego transfer w obie strony pod Windows, także Windows 7 x64. Nie sądzisz, że to byłoby prostsze?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.03.18, 15:19:58 »
No mi się wydaje, że wykombinowanie jakiegoś starego kompa, gdzie na stałe może taki napęd siedzieć (a także 5,25 "rzadki" i "gęsty") to malutki problem. I chyba najlepszym rozwiązaniem będzie owy frontend/plugin do Total Commandera, czy w ogóle jakiś prosty commander, który pozwoli pliki przerzucać pomiędzy obrazami dyskietek. Na dobrą sprawę wystarczy nakładka na QTRANS. On sobie radzi z wyodrębnianiem plików.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.03.18, 19:12:57 »
OK, w takim razie nie było tematu z mojej strony :). Wydawało mi się jedynie, że kabelek i np. laptop w okolicy FDD3000 to rozwiązanie prostsze i bardziej funkcjonalne, niż kolejny komputer...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Odzyskanie danych z dyskietek
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.03.18, 20:40:32 »
...i w istocie takie może być :)
Nie to, żebym Ciebie hamował, bo jakby nie patrzęć, to jakakolwiek forma będzie mile przyjęta. Miałem bardziej na myśli, że skoro posiadasz wiedzę pozwalającą stworzyć wspomniane rozwiązanie/oprogramowanie, to i bez problemu przyjdzie Ci także zrobić to o czym ja wspomniałem, a może i prościej :)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...