Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Mera 7951OM

<< < (3/5) > >>

MCbx:
Z mojego niewielkiego doświadczenia:
1. Sprawdzić kondensatory w zasilaczu. To tak ładnie wygląda, jakby prawie było impulsowe (brak wielkich radiatorów) bo tranzystory regulacyjne są przymocowane do płyty spodniej i ich na pierwszy rzut oka nie widać. Masywne transformatory znajdują się pod płytą zasilacza skutecznie ją podgrzewając.
2. Przed włączeniem sprawdzić bezpieczniki na płycie zasilacza i, przede wszystkim, ich oprawki. To pokrywa się tlenkiem.
3. Istnieją dwie wersje: Z EPROMem i ROMem 7304AB. Grzanie się ROMu 7304 jest normalne, należy spodziewać się jego "apetytu". Zamiana ROMu 7304AB na 7304NAB i odwrotnie kończy się "negatywem" tekstu.
4. Żarówka wchodzi taka jak od centrali telefonicznej.

W środku nie ma mikroprocesora, powinien być ROM znakowy i dwa PROMy.

Kineskop pomarańczowy oznaczany był "Z-40-182P-20" cokolwiek to jest, nie jest zgodne z notacją na "A" :).

romeks:
Mam jeszcze takie proste pytanie.
Załóżmy, że monitor  jest już sprawny
Co powinien wyświetlić na ekranie ?
Jakiś prompt czy napis....

Pozdrawiam.

p.janowski:
coś mi się zdaje, jak byłem mały, to przy tym siedziałem. Był to IMO terminal do MainFrame Texas Instrumets, który był w Odlewni Żeliwa w Koluszkach.
Miał on tez podczepioną drukarkę, na ktorej był drukowany Challenger jako wireframe.

Jako terminal tekstowy, to super się sprawdzi jako termina po rs232l do RPi (może być nawet RPI Zero, który do środka wrzucisz).

P.

Maryjan:
Bryła jest iście Fallout-owa.

romeks:
Zanim wezmę się za układy typu serial HAT RS232, Raspberry Pi Zero i inne
muszę najpierw uruchomić monitor.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej